Tadeusz Ryczaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Ryczaj
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1931
Kowel
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 2010
Mielec
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiSrebrny Krzyż Zasługi Order Sztandaru Pracy I klasy Medal 30-lecia Polski Ludowej Medal 40-lecia Polski Ludowej Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Złota Odznaka im. Janka Krasickiego

Tadeusz Ryczaj (ur. 28 sierpnia 1931 w Kowlu, zm. 1 stycznia 2010 w Mielcu) – polski polityk, wieloletni prezes WSK Mielec, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jana i Stanisławy. W czasie II wojny światowej wraz z matką przeniósł się z Wołynia do podmieleckiego Malinia. W 1961 uzyskał tytuł zawodowy magistra ekonomii w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, po czym podjął pracę w WSK Mielec, gdzie w latach 1966–1989 zajmował stanowisko dyrektora. Był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej i Związku Młodzieży Polskiej. W 1959 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem Komitetu Wojewódzkiego partii w Rzeszowie. W 1981 był członkiem egzekutywy (od 13 stycznia do 6 sierpnia)[1]. Należał także do „Solidarności”.

W 1985 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji, startując z listy krajowej. Zasiadał w Komisji Przemysłu, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej.

Bez powodzenia kandydował w kolejnych wyborach parlamentarnych – w 1989 do Senatu z ramienia PZPR, a w 1991 do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zmarł 1 stycznia 2010 w Mielcu, pochowany został 4 dni później na cmentarzu parafialnym w Chorzelowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]