Wersja ortograficzna: Tadeusz Rzemykowski

Tadeusz Rzemykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Rzemykowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1946
Jastrowie
Wicemarszałek Senatu IV kadencji
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Tadeusz Zbigniew Rzemykowski (ur. 8 lipca 1946 w Jastrowiu) – polski polityk i ekonomista. Senator III, IV i V kadencji (1993–2005), w latach 1997–2001 wicemarszałek Senatu IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny repatriowanej ze Stryja. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Pile oraz studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Na tej uczelni odbył studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oraz marketingu, uzyskał także uprawnienia eksperta Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz stopień górniczy – generalnego dyrektora górniczego.

W latach 1969–1997 pracował kolejno w Zakładach Rowerowych „Romet” w Jastrowiu, Zakładach Stolarki Budowlanej w Mikołajkach, Kombinacie Budowlanym w Pile, Centrali Rybnej w Koszalinie, Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile (jako zastępca dyrektora ds.ekonomicznych), Przedsiębiorstwie Poszukiwań Nafty i Gazu w Pile (jako dyrektor). Powrócił do tego zakładu po zakończeniu kariery parlamentarnej (jako kierownik działu kadr). Należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Od 1965 do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a następnie do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, w której władzach zasiadał. Następnie przystąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady wojewódzkiej w Poznaniu oraz przewodniczącego Rady Powiatowej partii w Pile. W latach 1993–2005 zasiadał przez trzy kadencje w Senacie RP, reprezentując województwo i okręg pilski. W IV kadencji (1997–2001) pełnił funkcję wicemarszałka Senatu, w V kadencji (2001–2005) przewodniczył Komisji Emigracji i Polaków za Granicą, był również członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. W 2005 nie został ponownie wybrany do Senatu RP, rok później uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Pile, w której pełnił funkcję przewodniczącego komisji budżetu. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego, w 2010 do sejmiku województwa wielkopolskiego, a w 2014 do rady Piły.

Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty (żona Janina), ma dwóch synów (Rafała oraz Tomasza).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]