Tadeusz Sitek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Sitek
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1918
Rossocha
Data śmierci 26 czerwca 1987
Poseł V kadencji Sejmu PRL
Okres od 1 czerwca 1969
do 15 lutego 1972
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal 10-lecia Polski Ludowej Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Tadeusz Sitek (ur. 12 sierpnia 1918 w Rossosze, zm. 26 czerwca 1987 w Łodzi) – polski ekonomista, poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie wyższe, z zawodu ekonomista. Od 1936 członek Związku Młodzieży Wiejskiej RP Wici. W czasie okupacji założyciel spółdzielni spożywców w Zagórzu i łącznik Gminnej Komendy Batalionów Chłopskich. W latach 1946–1949 pracował jako przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Zagórzu. Był prezesem Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Łodzi i członkiem Naczelnego Komitetu ZSL. Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi. Wieloletni dyrektor Oddziału Wojewódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi.

Był prezesem Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Kielcach, a następnie w Opolu. Członek prezydium Naczelnego Komitetu ZSL. W 1961, 1965 i 1969 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL. Przez trzy kadencje zasiadał w Komisji Wymiaru Sprawiedliwości. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym-Doły w Łodzi.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]