Tajemnica Abigél

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tajemnica Abigél
Abigél
Autor Magda Szabó
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Węgry
Język węgierski
Data wydania 1970
Wydawca Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1977[1]
Wydawca Wydawnictwo Iskry
Przekład Alicja Mazurkiewicz

Tajemnica Abigél (węg. Abigél) – powieść wydana w 1970 roku, węgierskiej pisarki Magdy Szabó. Jedna z najpopularniejszych węgierskich powieści młodzieżowych. Opowieść o przyjaźni i dorastaniu, która przyniosła autorce międzynarodową sławę. Doczekała się serialowej adaptacji, bardzo popularnej również wśród polskich widzów[2][3][4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się na Węgrzech, na przełomie 1943 i 1944 roku[3]. Główna bohaterka, Gina Vitay, mimo trwającej wojny korzysta z uroków życia. Jak każda nastolatka uczy się, spotyka z koleżankami, flirtuje. Pewnego dnia jej ojciec wysyła ją na odciętą od świata, kalwińską pensję imienia biskupa Matuli. Szkoła jest słynna nie tylko ze względu na jej wysoki poziom, ale także z powodu rygoru, jakiemu poddane są wychowanki[4]. Dziewczyna początkowo buntuje się i czuje się pokrzywdzona, tęskni za ojcem i swoim ukochanym, którego poznała w Peszcie, początkowo planuje ucieczkę ze szkoły jednak wkrótce zmienia się to za sprawą statuy postaci zwanej Abigél, stojącej w ogrodzie. Miejscowa tradycja i legenda mówi, że posąg pomaga potrzebującym, wystarczy wrzucić do naczynia karteczkę z życzeniami. Sceptyczna Gina odkrywa, że te karteczki naprawdę ktoś odbiera[5].

Ojciec w końcu wyjawia tajemnicę, dlaczego tak nagle wywiózł ją na odludzie. Generał węgierskiego wojska jest jednym z przywódców ruchu oporu, nawołującego do zakończenia wojny, poddania się, by oszczędzić jak najwięcej ludzkich istnień, w sytuacji gdy Węgry i tak skazane są na przegraną. Postawa tak nie była popularna w czasie wojny i miała wielu przeciwników, dlatego pozbawił córkę peszteńskich przyjemności i ukrył, by nikt jej nie porwał i tym nie szantażował[4]. W zetknięciu z brutalną wojenną rzeczywistością Gina musi szybko dorosnąć. Z beztroskiej, rozpieszczonej nastolatki zmienia się w młodą, dojrzałą kobietę, która coraz lepiej rozumie siebie, swoich bliskich i świat, w którym żyje[6].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tajemnica Abigail. Biblionetka.pl. [dostęp 2019-05-30].
  2. Tajemnica Abigél Magda Szabó. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  3. a b Tajemnica Abigél Magda Szabó. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  4. a b c Joanna Sokolińska: Tajemnica Abigél Magdy Szabó. Wysokieobcasy.pl, 25.05.2012. [dostęp 2019-05-30].
  5. a b Abigel. Nostalgia.pl. [dostęp 2019-05-30].
  6. 10 węgierskich powieści. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. [dostęp 2019-05-30].
  7. Abigél. FilmWeb. [dostęp 2019-05-28].
  8. Abigél (ang.). IMDb. [dostęp 2019-05-28].
  9. Przedstawienie Abigel (część I). Encyklopedia Teatru. [dostęp 2019-05-30].