Technologia (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na potrzeby seriali Gwiezdne Wrota oraz Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat zostały wymyślone fikcyjne urządzenia wykorzystywane przez bohaterów do różnych celów.

Technologia Pradawnych[edytuj | edytuj kod]

Większość technologii Pradawnych mogą uruchomić i używać osoby posiadające gen Pradawnych.

Gwiezdne Wrota[edytuj | edytuj kod]

Gwiezdne wrota
 • Gwiezdne Wrota (Stargate) – potężne pierścienie zbudowane z niewystępującego (obecnie) na Ziemi minerału zwanego Naquadah, pełniące funkcję portali służących do podróży międzyplanetarnych i międzygalaktycznych. Ich działanie jest oparte na tworzeniu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych.
 Osobny artykuł: Gwiezdne wrota (urządzenie).
 • DHD (od ang. Dial-Home DeviceUrządzenie do dzwonienia do domu) – urządzenie sterujące działaniem wrót, stworzone przez Pradawnych, pozwalające wybrać adres świata, do którego chcemy się udać. Urządzenie składa się z szeregu przycisków oznaczonych symbolami, oraz głównego kryształu sterującego, którego wyjęcie powoduje zresetowanie wrót. W galaktyce Pegaza DHD posiada inny wygląd oraz symbole i ponadto nie jest integralnym podzespołem wrót, lecz zazwyczaj jest zamontowane na pokładzie statku, mającego możliwość przemieszczania się przez wrota.
  • Okresowe aktualizacje współrzędnych – podprogram w systemie wrót, który co pewien czas aktualizuje współrzędne pozostałych wrót, mając na celu kompensację dryfu gwiazd.
  • Kryształ kontrolny – kryształ znajdujący się w DHD pod głównym przyciskiem, pełniący funkcję procesora. Po jego wyjęciu następuje całkowite skasowanie całej pamięci zapasowej w systemie, a przy ponownym włożeniu odtworzenie pamięci kończące się przeciążeniem systemu.
Historia – DHD z Gizy trafiło do Niemiec, a potem zostało przejęte przez Armię Czerwoną. W tym samym czasie USA próbowało ręcznie aktywować Gwiezdne wrota. Ostatecznie Rosjanie udostępnili SGC swoje DHD, które umożliwiło uratowanie Teal’ca. DHD z Antarktydy było wykorzystywane przez NID do prowadzenia nielegalnej operacji, potem trafiło do strefy 51.
 • Pierścienie transportujące – zaprojektowane przez Pradawnych i wykonane z nieznanego materiału, używane przez Goa’uld, Tok’Ra i Ziemian. Ich działanie opiera się na rozkładzie materii znajdującej się w jednym zestawie pierścieni i transporcie strumieniem do zestawu pierścieni znajdującego się w innym miejscu, gdzie następuje ponowna materializacja. Każdy z pierścieni waży około 12 ton i ma średnicę równą połowie średnicy wrót. Pierścienie działają dwukierunkowo - materia znajdująca się w jednym zestawie pierścieni zamienia się miejscami z materią z drugiego zestawu. Pojedynczy zestaw może zostać użyty do transportu materii na krótki dystans, ale może to skutkować utratą pierścieni po zakończeniu procesu. Po zakończeniu procesu pierścienie wracają do swej platformy i wyłączają się. W normalnych warunkach same pierścienie się nie przemieszczają. Niektóre platformy są przenośne i mogą być przemieszczane, gdy nie są włączone. Mają też czujniki wykrywające inne pierścienie w pobliżu. Możliwe jest przechwycenie strumienia materii przemieszczającego się z jednego zestawu do drugiego, przez umieszczenie ruchomego zestawu między pierścieniami wysyłającymi a odbierającymi. Manewr ten jest trudny i wymaga przejęcia całego przesyłanego strumienia. W przeciwnym razie transportowani ludzie nie zmaterializują się całkowicie i zginą.
 • Składnica wiedzy Pradawnych – urządzenie zawierające wiedzę Pradawnych, aktywowane w momencie przyłożenia do niego głowy. Jego działanie polega na wprowadzeniu do głowy człowieka wiedzy zgromadzonej przed Pradawnych. Efektem ubocznym działania urządzenia jest przeciążenie ludzkiego mózgu zbyt dużą ilością danych, co prowadzi do śmierci. Urządzenie nie działa na osoby posiadające w swoim ciele symbionta (odcinki: The Fifth Race, Lost City1).
 • Transformator – zbudowane na podstawie wiedzy Pradawnych przez O’Neilla. Źródło zasilania niezbędne do otwarcia tunelu prowadzącego do innej galaktyki. Działanie urządzenia opiera się na płynnym Naquadah.
 • Język uniwersalny – język stworzony przez cztery Wielkie Rasy Galaktyki. Podstawowym elementem języka były atomy. W tym języku spisano wiele informacji w sali spotkań w Heliopolis.
 • Maszyna zapętlająca czas – urządzenie zapętlające czas na około 10 godzin, odnalezione na jednej z planet, gdzie było badane przez obcego archeologa, chcącego wykorzystać je do swoich celów. Pierwotnie miało być wehikułem czasu, jednak w pewnym momencie eksperyment został porzucony przez Pradawnych.
 • Maszyna do utrzymywania tunelu – urządzenie służące do magazynowania energii we wrotach, co prowadzi do ich wybuchu. Użyte przez Anubisa do ataku na ziemskie wrota.
 • Urządzenie na Dakarze – służyło do odtworzenia lub zniszczenia życia w całej galaktyce Drogi Mlecznej.
 • Urządzenie leczące – potężne urządzenie leczące, wykonane w kształcie sześcianu, mogące przywracać do życia. U ludzi wywołuje szaleństwo. Urządzenie zostało ukryte na terenach Hondurasu, gdzie odnaleźli je Jackson i Lee. Wykorzystując to urządzenie Anubis stworzył swoich superżołnierzy. Tok’ra przez wiele lat poszukiwali tego urządzenia z nadzieją udoskonalenia technologii sarkofagu. Sam i Jacob na jego podstawie opracowali broń przeciwko wojownikom Anubisa.
 • Kamienie komunikacyjne – urządzenia pozwalające na przeniesienie świadomości pomiędzy dwoma używającymi je osobami z jednoczesnym pełnym przejęciem kontroli nad ciałem drugiej osoby. Zasięg urządzeń wydaje się być nieograniczony i pozwala na natychmiastową łączność na odległościach międzygalaktycznych. Kamienie po raz pierwszy zostały odkryte przez zespół SG-1 na planecie P3R-233, lecz przez długi czas ich funkcja pozostawała nieznana. Użyte przez Daniela i Valę (w odcinkach Avalon, Part 2 i Origin) doprowadziły do pierwszego kontaktu z Ori. Kamienie regularnie są używane przez załogę Destiny (w serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat) do łączności z Ziemią. Kamienie są wrażliwe na zmiany prędkości - podczas wchodzenia i wychodzenia statku z prędkości nadświetlnej dochodzi do chwilowego przerwania połączenia nawiązanego za pośrednictwem kamieni.

Gwiezdne Wrota: Atlantyda[edytuj | edytuj kod]

 • Pole siłowe wrót – znajdujące się tuż przy horyzoncie zdarzeń, zapobiega przedostaniu się intruzom podobnie jak ziemska przesłona. Członkowie ekip za pomocą GDO wysyłają IDC do bazy, które po potwierdzeniu umożliwia osobie w pomieszczeniu kontrolnym dezaktywowanie pola.
 • ZPM (Zero Point Module - Moduł Punktu Zerowego) – potężne źródło zasilania pobierające energię próżni z podprzestrzeni. Swoim wyglądem przypomina połączone kryształy w postaci cylindra. Używane jako źródło zasilania Atlantydy i większości okrętów Pradawnych (oprócz Destiny) i broni znajdującej się na posterunku Pradawnych na Antarktydzie, oraz jako dodatkowe zasilanie wrót podczas, podróży międzygalaktycznych. ZPM został odkryty na Taonas, z którego został przeniesiony do placówki Pradawnych na Antarktydzie.
 • Generator nieskończonej energii – miał pobierać energię z podprzestrzeni naszej galaktyki, został porzucony przez Pradawnych po odkryciu tropikalnych cząsteczek nieprzestrzegających zasad fizyki naszej galaktyki. Po odkryciu przez SGA i uruchomieniu eksplodował unicestwiając 3/4 systemu solarnego
 • Skaner – urządzenie mieszczące się w dłoni wykrywające oznaki życia, promieniowanie, źródła zasilania itp. Skaner znajduje się w podstawowym wyposażeniu Skoczków.
 • Mapa gwiezdna – mapy galaktyki znajdujące się w placówkach Pradawnych na Taonas, Ziemi - Antarktyda (ang. Terra Atalntus) oraz na Atlantydzie, gdzie można zobaczyć galaktykę Pegaza.
 • Komora hibernacyjna – urządzenie zamrażające ciało i dokonujące zwolnienia jego funkcje życiowe. O’Neill bliski śmierci zamroził się w jednej z takich kopuł.
 • Komora transportowa – komory znajdujące się w Atlantydzie służące do teleportacji pomiędzy sekcjami miasta. Po wejściu do komory pojawia się ekran z mapą wyboru lokacji miasta, pod którą chce się udać, wnętrze zostaje przeniesione do innej komory w innej części miasta.

Gwiezdne Wrota: Wszechświat[edytuj | edytuj kod]

 • Kino – Urządzenie znalezione i nazwane przez Eli’a Wallace’a. Wyglądem przypomina kulę lewitującą nad ziemią. Zbudowane i zaprojektowane w bardzo dużych ilościach przez Pradawnych. Urządzenia zawierają szeroki zakres różnych czujników badawczych, posiadają kamerę wideo z możliwością odtwarzania dźwięku. Kino zostało zaprojektowane prawdopodobnie do odczytywania atmosfery planet mijanych przez Przeznaczenie. Może być kontrolowane za pomocą specjalnego pilota jak i poprzez komputery Pradawnych znajdujące się na pokładzie statku. Pierwsze użycie zaraz po przybyciu ekspedycji Icarus na statek Przeznaczenie. Kino było też używane do przeszukiwania części statku, do których człowiek nie miał dostępu ze względu na dekompresję pokładu.

Technologia ziemska[edytuj | edytuj kod]

 • Komputer wybierający współrzędne – "superkomputer" stworzony w zastępstwie za DHD, którego nie zdobyto wraz z wrotami. Prace nad nim zlecone przez Pentagon trwały 15 lat.
Komputer wybierający współrzędne
 • Podprogram anomalii wrót – program, który nadzoruje nieprawidłowości w funkcjonowaniu wrót. Używany także w Bazie Alfa. Carter i Jackson użyli programu podczas próby dezaktywowania przesłony Goa’uldów na Erebus.Przesłona (ang. Iris) – urządzenie zabezpieczające Ziemię przed wszelkimi wrogami pragnącymi bez autoryzacji przejść przez gwiezdne wrota. Kształtem i sposobem zamykania przypomina przesłonę aparatu fotograficznego. Od horyzontu zdarzeń dzieli ją 3 mikrometry, wystarczająco mało aby uniemożliwić na ponowne zintegrowanie się materii. Dzięki temu osoby i obiekty przesyłane gwiezdnymi wrotami ulegają unicestwieniu w momencie materializacji. Wytrzymuję siłę uderzenia tworzącego się horyzontu zdarzeń aktywowanych wrót. Przy zamkniętej przesłonie możliwa jest transmisja radiowa. Zamknięta przesłona ogranicza także emisję energii przez wrota. Pierwsza przesłona została zniszczona podczas incydentu z czarną dziurą, po tym incydencie jej struktura została wzmocniona trinium. Przesłona nie stanowi problemu dla Tolan, którzy posiadają technologię przechodzenia przez stałą materię. Po uaktywnieniu wrót technicy natychmiastowo zamykają przesłonę oczekując na sygnał IDC (wysyłany za pomocą GDO). Po potwierdzeniu przesyłanego kodu przesłona jest otwierana. Po incydencie z Re’tu czerwony przycisk zamykający i otwierający przesłonę został zastąpiony skanerem linii papilarnych, do którego przyłożona ręka osoby uprawnionej pozwala na sterowanie przesłoną. Analogiczne urządzenie zabezpiecza Wrota znajdujące się w placówce Pradawnych na Atlantydzie.
 • G.D.O. (ang. Garage Door Opener) – G.D.O. jest urządzeniem noszonym przez członków grup SG oraz Bra’tac i Tok’Ra. Na jego panelu jeden z członków drużyny wpisuje sekwencję cyfr, kod zostaje wysłany do bazy poprzez otwarte wrota w postaci sygnału radiowego I.D.C. w celu identyfikacji. Następnie komputer w bazie porównuje kod z bazą danych. Po identyfikacji drużyny przysłona zostaje otwarta i grupa SG może bezpiecznie powrócić do domu. Kod drużyny jest zmieniany w przypadku zdobycia G.D.O. lub uwięzienia członka SGC przez wroga. Tak się stało w przypadku inwazji obcych w odcinku Foothold.
  • I.D.C. (ang. Iris Deactivation Code) – Sygnał radiowy wysyłany na ziemię za pomocą G.D.O. Jest to kod cyfrowy wybieranego przez członka drużyny.
 • Reaktor naquadah – reaktor wytwarzający ogromne ilości energii z naquadah. Reaktor powstał po nawiązaniu kontaktu z Orbanianami, którzy w ramach wymiany kulturowej udostępnili SGC projekt własnego generatora. Technologia ta została adaptowana do ziemskich warunków. Reaktor może służyć do zasilenia wrót i ręcznego wybrania współrzędnych na Gwiezdnych wrotach. Ekspedycja Atlantyda używa pięciu generatorów naquadah do częściowego zasilenia miasta - tarcza wymaga użycia Modułu Punktu Zerowego, a systemy uzbrojenia generatora Mk2 pracującego w granicach przeciążenia.
 • Tricoder – podręczny miernik fizycznych zjawisk, wykorzystywany przez Samanthę Carter.
 • Akcelerator cząstek – urządzenie wytwarzające wiązkę cząstek subatomowych które przesłane przez wrota materializują się po drugiej stronie. Użyte przez Sokara który zaatakował ziemskie wrota oraz Samanthę Carter by wydrążyć tunel na Edorze.
 • Pudełko Sagana – niewielka skrzynka wykonana z radioaktywnego izotopu irydu, przesyłana przez wrota. Skrzynka rozbija się pozostawiając ślady w postaci łatwo wykrywalnego promieniowania. Dodatkowo pudełko zawiera informacje o Ziemi i jej zamiarach.
 • F.R.E.D. (ang. Field Remote Expeditionary Device) – zdalnie sterowany terenowy czterokołowy transporter przewożący sprzęt i wyposażenie grup zwiadowczych SG.
 • Sondy
  • M.A.L.P. – samobieżny zdalnie sterowany próbnik wysyłany na nową planetę zanim wkroczy tam zespół SG, wyposażony w kamerę na podczerwieni i czujniki, dokonuje analizy temperatura, ilość tlenu w atmosferze itp. i przesyła je z powrotem przez wrota do SGC.
  • U.A.V. (ang. Unmanned Airborne Vehicle) – latająca sonda, badająca znacznie większy obszar niż sonda terenowa, wyposażona w skaner powierzchni, komunikator, oraz urządzenie wskazujące cele dla rakiet naprowadzanych. Wykorzystana m.in. podczas badań nad zniszczoną Tolaną oraz poszukiwania zaginionych w akcji.
   • U.C.A.V. – modyfikacja sondy U.A.V. z zamontowanymi pod skrzydłami rakietami.
 • Avengerwirus komputerowy zaprojektowany by pomieszać symbole DHD, uniemożliwiając poprawne ich wybieranie na wrogiej planecie. Stworzony przez Felgera i Carter, wykorzystany przez Baala. (odcinek: Avenger 2.0)
 • Polimer ceramiczny – elastyczny płat ceramiczny który stanowiący element kamizelki ochronnej drużyn SG stworzony przez Dr. Billa Lee.Zapobiega obrażeniom zadawanym przez lance.
 • Zagłuszacz częstotliwości – urządzenie służące do zakłócania kontaktu między urządzeniami Goa’uldów, stworzone przez Samathę Carter i jej drużynę naukowców. Urządzenie mieści się w normalnym samochodzie szpiegowskim.

Technologia Asgardów[edytuj | edytuj kod]

 • Młot Thora – młot składający się z urządzenia teleportującego do podziemnych korytarzy, gdzie w sali Mjollnira znajduje się właściwy Młot Thora. Nosiciel zostaje poddany bolesnemu zabiegowi uśmiercenia Goa’ulda, którego w sobie nosi. Na Cimmerii zbudował go mitologiczny Thor dla ochrony mieszkańców przed Władcami systemu.
 • Komunikator – okrągłe, gładkie, mieszczące się w dłoni urządzenie komunikacyjne. Urządzenie zostało użyte w odcinku Fair Game podczas negocjacji dotyczących włączenia Ziemi do Traktatu Ochrony Planet i Revelations podczas akcji odbicia Thora.
 • Pole antygrawitacyjne – pole energetyczne generowane przez generator, utrzymujące obiekt nieruchomo w powietrzu, wspomagane przez trzy święcące zielone kule krążące wokół obiektu. Urządzenie wrażliwe jest na strzał z zata (odcinek: Fragile Balance).
 • Urządzenie transportu molekularnego – zaawansowane urządzenie transportowe. Dematerializuje obiekt zamieniając go w formę energii i przenosząc z prędkością światła do celu. W jego posiadanie wszedł Anubis po schwytaniu Thora.

Technologia Goa’uld i Tok’ra[edytuj | edytuj kod]

 • Pole siłowe (osłony) – pole wokół statku lub innego obiektu zdolne zatrzymać skupisko dużej energii grożące zderzeniem z powłokami statku. Osłony statku Apofisa zdolne były uchronić przed skutkami eksplozji ładunku nuklearnego 1 GT. Takie pole chroni statek podczas podróży z prędkością światła i utrzymuje atmosferę na statku. Działa na zasadzie oscylacji częstotliwości. Przy odpowiedniej prędkości możliwe jest jego przejście.
 • Generatory pola ochronnego – generatory znajdujące się w hangarach statków piramid, wytwarzające osłony wokół statku.
 • Osobiste Pole Ochronne – urządzenie noszone na przegubie ręki, które uaktywnia pole ochronne odbijające przedmioty lecące w jej kierunku. Pole to działa z siłą proporcjonalną do energii kinetycznej z jaką zbliżają się wrogie przedmioty. Dlatego kule z karabinu są odrzucane, aczkolwiek strzały z łuku, kamienie czy nóż już nie. Pola ochronne używane są przez Władców Systemu.
 • Pole siłowe Tok’Ra – pole siłowe z możliwością tworzenia różnych figur mogących uwięzić ofiarę (odcinek: Evolution).
 • Pole siłowe wrót – widoczne tylko podczas aktywacji wrót, spełniająca funkcję podobną do ziemskiej przesłony. Może być wyłączone ze specjalnego urządzenia. Przesłona nie powstrzymuje osoby noszącej pancerz wojowników Anubisa.
 • Płynne Naquadah – jest podstawią działania urządzeń wykonanych przez Goa’uldów. Zasila ono lance używane przez Jaffa.
 • Nish’ta – związek biologiczny powodujący zarażenie tkanki i jednorazowe odurzenie (działający jak feromony Hator, lecz od nich silniejszy). Aby przerwać działanie substancji należy osobę tą porazić prądem lub jeden raz strzelić z zata.
 • Urządzenie Leczące – nakładane na rękę urządzenie leczące, nie tak skuteczne jak sarkofag. Tylko osoby posiadające Naquadah we krwi mogą używać tego urządzenia.
 • Sarkofag – urządzenie leczące, pozwalające Goa’uldom na przeżycie setek, a nawet tysięcy lat. Posiada jednak efekt uboczny, gdyż wielokrotne użycie prowadzi do zmian w psychice. Sarkofag został stworzony tysiące lat temu przez Goa’ulda Telchaka na podstawie urządzenia leczącego Pradawnych. Działa ono podobnie, ale używa innego sposobu leczenia.
 • Tabliczka Goa’uldów – płytka z zapiskami, strony zmienia się poprzez przesuwanie nad nim PTD.
  • PTD – kamień służący do odczytywania i zmiany strony w tabliczkach Goa’uldów.
 • Sonda Goa’uldów – używana do badania otoczenia przy użyciu pomarańczowej wiązki.
 • Świątynia Goa’uldów – niewielkie pojemniki z wodą podtrzymują przy życiu larwy Goa’uldów, karmione co pewien czas przez kapłanów, zanim trafią do swoich nosicieli.
 • Za’tarc technologia kontroli umysłu polegająca na zaprogramowaniu danej osobie wykonania określonego zadania i stworzenia przykrywki do momentu w którym zostanie poddana procesowi programowania, przy czym ofiara nie jest jej nawet tego świadoma. Gdy zostanie jej to uniemożliwione dokona samobójstwa. Anise z Tok’ra opracowała technologię pozwalającą na wykrywanie takiej osoby (odcinek: Divide&Conqer).
 • Wykrywacz Za’tarc – urządzenie mające na celu wraz z urządzeniem wspomagającym wspomnienia wykrycie osoby poddanej działaniu Za’tarc, wykrywając rozbieżności gdy przesłuchiwani twierdzą, że mówią prawdę. Urządzenie analizuje siatkówkę oka, podczas gdy urządzenie wspomagające myśli wychwytuje wspomnienia z danej chwili (odcinki: Divide and Conquer, Absolute Power, Allegiance).
 • Urządzenie wzmacniające wspomnienia – używane do wspomagania wspomnień, posiadające kilka stopni intensywności (ustawiony na najwyższy stopień przywołuje ból towarzyszący wspomnieniom). Użyte na dwóch osobach może powodować wspólne wspomnienia.
 • Krew Sokara – narkotyk wywołujący halucynacje, potrafi wywołać nadzwyczaj realistyczne wizje z przeszłości.
 • Substancja maskująca symbionty – związek chemiczny, który będąc we krwi maskuje obecność symbionta w nosicielu przed osobami, które mogą wykryć jego obecność (odcinek: Fallout)
 • Komunikatory:
  • Tok’ra – urządzenie mieszczące się w dłoni z możliwością wysyłania transmisji na duże odległości.
  • Goa’uld – urządzenie komunikacyjne na długie dystanse, przypominające szarą kulę o różnych wielkościach. Mogą przekazywać obraz trójwymiarowy.
 • Vocume – urządzenie służące do transmisji nagranych wiadomości w postaci ruchomych hologramów. Symbol władzy i poparcia samego boga.
 • Słój hibernacji – zaawansowana technologia z własnym radioaktywnym izotopem, pozwalająca przetrwać bardzo długi czas.
 • Kapsuła kriogeniczna – urządzenie umożliwiające kriogeniczne zamrożenie ciała, zmniejszające rozkład komórek.
 • Tunele Tok’ra – zaprogramowane kryształy, rozrastające się i tworzące komory mieszkalne po ziemią. Jedynym sposobem dostania się do tuneli są pierścienie teleportacyjne. Tunele powstają przez wprowadzenie odpowiedniego rodzaju kryształu (różne kształty i wielkości) w podziemnej strukturze, mogą być niszczone na rozkaz. W tunelach kryształy dostarczają tlen, który jest pozostałością po procesie powstawania tunelu.
 • Izotop radioaktywny – izotop wprowadzony do krwi danej osoby pozwala na niewykrycie przez osiem godzin przez system wykrywania intruzów na statku Anubisa. Wykorzystane podczas próby zniszczenia statku Anubisa.
 • Synchronizator nanocytów – gdy słońce zachodziło na Argos, aparat nadawał na falach radiowych sygnał nanocytom aby podczas nocy mogły wykonywać swoje zadanie – postarzania mieszkańców.
  • Nanocyty – samoreplikujące mikroskopijne urządzenia, przyspieszające proces starzenia się organizmu ludzkiego. Zsynchronizowane z cyklem dobowym na Argos. Proces ten trwa sto dni.
 • Dok antygrawitacyjny – urządzenie do utrzymywania w równowadze nad powierzchnią ziemi budowanego statku, w skład którego wchodzą cztery emitery. Wyłączane z pokładu budowanego Okrętu (odcinek: Oprheus).
 • Kryształ danych – technologia gromadzenia (również z systemu komputerowego) i przechowywania (przez setki lat) danych, o różnych kształtach i rozmiarach.
 • Oko Ra (Tiamant) – okrągłe urządzenie służące jako źródło zasilania lub mechanizm kontrolny, stanowiące w połączeniu z pięcioma innymi broń. Ukryte było w piramidzie na Abydos, zniszczone podczas eksplozji statku Anubisa.
 • Arka – skrzynia używana jako miejsce na cenne przedmioty, zamykana na specjalny kod. Jedna z takich skrzyń z wyrzeźbionym symbolem Ra, została odnaleziona przez nazistów podczas drugiej wojny światowej, następnie przejęta przez NID. By ją otworzyć konieczne było odpowiednie ustawienie pod kątem czterech skarabeuszy (odcinek: Ressurection).

Technologia Widm[edytuj | edytuj kod]

 • Wiązka zbierająca Wraith – pole energetyczne transportujące cel na statek Widm. Wykorzystywana do zbierania ludzi i ich obezwładnienia.
 • Kapsuły hibernacyjne Wraith – trójkątne, organiczne komory hibernacyjne znajdujące się na statkach ulach, przechowujące Widma gdy zapotrzebowanie na ludzi jest zbyt duże. Gdy strażnik zostaje zabity wszyscy automatycznie się budzą.

Pozostałe technologie obcych[edytuj | edytuj kod]

 • Komory rzeczywistości wirtualnej – komory podtrzymujące lokatora przy życiu poprzez dostarczenie mu niezbędnych do życia składników, potrafi stymulować obraz rzeczywistości w świadomości na podstawie wspomnień oraz dzielić się z innymi. Komory kontroluje organizator, który tworzy nowe wirtualne rzeczywistości i werbuje rezydentów (P7J-989).
 • Aktywator – substancja wywołująca zimną fuzję w roślinie.
 • PTD Machellego – imitacja PTD służąca do odczytywania tabliczek Goa’uldów. Machello umieścił w kamieniu mikroorganizmy (dziesięć; 9 zabiło tajną radę, jeden narobił problemów w SGC) mających na celu zainfekować Goa’ulda, który użyje kamienia.
 • Biomechanizm niszczący symbionty – biomechanizm wnikający w ciało nosiciela i niszczący symbionta, zostawiający we krwi białkowy znacznik, który zabezpiecza byłego nosiciela przed kolejnym wniknięciem urządzenia w ciało. U zwykłych ludzi wywołuje schizofrenię.
 • Kryształowa czaszka – ludzka czaszka wykonana z górskiego kryształu, brama do innego świata. Wystarczy spojrzeć jej w oczy aby trafić (w strumieniu spowolnionych neutrin) do miejsca zamieszkanego przez gigantycznych obcych (P3X-377).
 • Niszczyciel planet – substancja wywołująca w jądrze planety reakcję łańcuchową pierwiastków, której efektem jest eksplozja planety. Metody tej użyła Rada Tok’ra, niszcząc Netu.
 • Piramida obcych – kształt i substancja pokrywająca wnętrze budowli, spowalnia neutrina, dzięki temu możliwa jest podróż do innego świata – świata gigantycznych obcych.
 • Sonda umysłowa – urządzenie wyciągające lub wprowadzające wspomnienia do pamięci. Wprowadzane wspomnienia mają charakter powierzchowny, ludzie odnoszą wrażenie ich nierzeczywistości i można je wykryć za pomocą hipnozy. Pozostawia ono mikroskopijne nakłucia na głowie.
 • Urządzenie Rejestrujące Tollan – urządzenie zdolne zapisywać uczucia.
 • Lustro Kwantowe – lustro, które po dotknięciu przenosi do alternatywnej rzeczywistości (równoległego wszechświata), różniącej się szczegółami, które dają ogromne różnice. Używając pilota do lustra możemy zmieniać rzeczywistości.
 • Opaski Atoniek – urządzenie noszone na ręce dające niezwykłe możliwości. Opaski powstały przed Goa’uldami. Wykorzystane przez Tok’ra na SG-1.
 • Generator ognia Athosian – mieszczące się w dłoni laserowe urządzenie, służące do podpalania pochodni i świec, jak i gotowania potraw (rasa: Athosianie).
 • Kopuła życia – różnego rodzaju sfery zapewniające ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Używane w odcinkach:
  • The First Commandment – generowana przez dwa urządzenia chroniąca jej mieszkańców przed promieniowaniem, tworząca pomarańczową powłokę.
  • Gamekeeper – metalowo-szklany szkielet z ogrodem wewnątrz. Jej mieszkańcy żyli w wirtualnej rzeczywistości.
  • Beneth the Surface – kopuła chroniła przed polarną atmosferą.
  • Revisions – energetyczna kopuła, przez którą mogą przechodzić ludzie, można było ją opuścić (odcinek: Revisions, planeta: P3X-289).
   • Kopuła oraz link sterowane były automatycznie przez system, do którego podłączeni byli wszyscy mieszkańcy. Pozwalał on na wirtualne odwiedzenie wymarzonych miejsc. Mieszkańcy posiadali urządzenia pozwalające systemowi nimi sterować. Gdy zasilanie słabło, kopuła kurczyła się, a system zmniejszał populację, przez wysyłanie mieszkańców poza obręb zdatnej do życia atmosfery.
   • Link – sieć komputerowa umożliwiające błyskawiczny dostęp do potrzebnej wiedzy cywilizacyjnej jak i kasowanie wspomnień. Do sieci ludzie podłączeni byli za pomocą małego komunikatora zakładanego z boku na czoło, łączące urządzenia z mózgiem. Nauka dzieci odbywa się przez Link i nie była potrzebna szkoła.
 • Komory kriogeniczne – kapsuły umożliwiające przebycie długiej podróży kosmicznej. Świadomość osoby zahibernowanej zostaje zapisana w pamięci podręcznej, ponieważ długa hibernacja powoduje zanik pamięci. Na każdym statku znajduje się tysiąc komór (odcinek: Lifeboat, rasa: Talthun).
 • Sondy obezwładniające – cylindryczne urządzenie, które ostrzeliwuje statki biorące udział w wyścigu pętli Kon Garat. Jeden z elementów wykazania zwinności oraz siły tarcz statku. Po unieszkodliwieniu statku broń zaprzestaje ostrzału.
 • Urządzenie mimiczne – technologia pozwalająca na zmianę wyglądu postaci. Wykorzystana w schwytaniu agenta NID (odcinek: Foothold).
 • Urządzenie pamięciowe – technologia pozwalająca wniknąć w wspomnienia ofiary (odcinek: Foothold).
 • Tretonina – wstrzykiwana do krwi substancja powstała z symbiontów Goa’uld i pozwalająca na zastąpienie nią symbionta. Stworzona przez Pagaran i zmodyfikowana przez Tok’Ra dla Jaffa.
 • D.U.E.V. (ang. Deed Underground Excavation Vehicle) – pojazd poruszający się pod ziemią, przednia i tylna część wzmocnione trinium, przeznaczony do wydobywania naquadii. Zaprojektowany przez Jonasa Quinna i Kiannę Cyr, budowany przez trzy lata (odcinek: Fallout, rasa: Kelownan).

Główne pojęcia[edytuj | edytuj kod]

W Gwiezdnych Wrotach wykorzystywane są zjawiska i materiały naukowe fikcyjne, jak i te czysto teoretyczne, nie wykorzystywane obecnie na świecie.

 • Nadprzestrzeń
 • Horyzont zdarzeń
 • Dezintegracja – zjawisko, tworzące się podczas przejścia przez wrota. Jest to rozbicie cząstek materii na falę i przesłanie na drugą stronę wrót, po transporcie fala ta materializuje się w cząsteczki składowe ciała ludzkiego, co jest odczuwane jako ochłodzenie ciała.

Minerały[edytuj | edytuj kod]

 • Trinium – pierwiastek sto razy twardszy i wytrzymalszy od stali, został odkryty na PXY-887. W języku Salishów trinium nazywa się ka[1]. Po incydencie z czarną dziurą przesłona ziemskich wrót została wzmocniona tym materiałem.
 • Naqahdah - (inaczej naquahdah, naquadah lub naquaada) jest to minerał niespotykany na Ziemi. Można go znaleźć na wielu planetach Wszechświata w postaci rudy lub kruszcu. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jest on podstawowym pierwiastkiem technologii Goa’uldów, ale szybko staje się także podstawą technologii Tau’ri. Zbudowane są z niego Gwiezdne wrota. Nosiciele symbiontów (także byli nosiciele) posiadają we krwi śladowe ilości tego minerału. Dzięki nim jest w stanie wyczuć innego Goa’ulda. Istnieje odmiana Naqahdah zwana Naquadria będąca niestabilną substancją pozwalającą na zrobienie potężnego ładunku. Istnieje również Naqahdah w postaci płynnej, które przechowuje się w niewielkich pojemnikach. Zasilają one broń, pola siłowe i inne wynalazki Goa’uld.
 • Neutronium – pierwiastek metaliczny, z którego zbudowane są ludzkie Replikatory (Asuranie) z galaktyki Pegaza. Jest bardzo gęsty. Jeżeli znajdzie się w zasięgu eksplozji, potrafi kilkukrotnie zwiększyć jej moc.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]