Tehanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tehanu
Postać z Ziemiomorze
Wystąpienia Tehanu, Inny wiatr
Dubbing Aoi Teshima (Opowieści z Ziemiomorza)
Dane biograficzne
Pochodzenie Gont

Tehanu, bohaterka dwóch ostatnich powieści fantasy z cyklu Ziemiomorze, amerykańskiej pisarki Ursula K. Le GuinTehanu i Inny wiatr.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako mała dziewczynka zostaje okrutnie potraktowana przez swoich opiekunów, włóczęgów, którzy prawdopodobnie wykorzystali ją fizycznie i, chcąc zatrzeć ślady swego występku, wrzucili do ognia. Poważnie poparzonym dzieckiem opiekuje się Tenar, lecz dziewczynka z trudem dochodzi do zdrowia, jest trwale okaleczona i prawie nie mówi. Na odludziu wyspy Gont, w samotni sędziwego czarodzieja Ogiona, powoli dochodzi do siebie. Tenar nazywa bezimienną dziewczynkę Therru. Kobieta staje się dla niej przybraną matką, a były arcymag Ged przybranym ojcem. Ważną rolę w samouświadomieniu ma dla dziewczynki legenda o tym, że istnieją gdzieś na świecie ludzie-smoki, istoty, które mogą przybierać obydwie postaci. Therru odkrywa swą prawdziwą naturę, gdy ratuje swych rodziców przed czarnym magiem Aspenem. Wzywa smoka Kalessina, który niszczy maga, a w Therru, o prawdziwym imieniu Tehanu, odnajduje od dawna poszukiwaną przedstawicielkę zapomnianego rodu ludzi-smoków.

Kilkanaście lat później Tehanu pomaga królowi Lebannenowi porozumieć się z rozjuszonymi smokami, chcącymi wyprzeć ludzi ze swoich ziem. Król zabiera ją ze sobą na wyspę magów, Roke, a tam, razem z czarodziejem Olchą, młoda kobieta-smok burzy mur, który nie pozwalał martwym ludziom naprawdę odejść i zakłócał równowagę świata. Tam też odkrywa nareszcie w pełni swą smoczą naturę, przybiera nową postać i odlatuje na zachód, do krainy smoków.