Teksańska masakra piłą mechaniczną III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teksańska masakra piłą mechaniczną III
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
ilustracja
Gatunek horror
czarna komedia
Data premiery Stany Zjednoczone 12 stycznia 1990 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 81 minut (85 min – wersja rozszerzona)
Reżyseria Jeff Burr
Scenariusz David J. Schow
Główne role R.A. Mihailoff
Viggo Mortensen
Kate Hodge
Ken Foree
William Butler
Muzyka Jim Manzie
Pat Regan
Zdjęcia James L. Carter
Produkcja Robert Engelman
Dystrybucja Stany Zjednoczone New Line Cinema
Nagrody
1990: nominacja do International Fantasy Film Award w kategorii najlepszy film dla Jeffa Burra

Teksańska masakra piłą mechaniczną III (tytuł oryg. Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III) – amerykański film fabularny (horror z podgatunku slasher), sequel oryginalnej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną.

Horror nominowano jako najlepszy film do nagrody International Fantasy Film Award. Wbrew nominacji, nie spotkał się z szeroką aprobatą krytyki. Zespół Lääz Rockit skomponował piosenkę Leatherface do tego filmu.

Początkowo MPAA przyznało filmowi najcięższą klasyfikację, X, lecz następnie kategoria została zmieniona na lżejszą – R. Natężenie przemocy w filmie przyczyniło się do jego zakazania w Finlandii, Islandii oraz na okres trzynastu lat w Wielkiej Brytanii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W scenie rozpoczynającej film, tuż po krótkim wprowadzeniu, z którego dowiadujemy się, że bohaterka pierwszej części serii – Sally Hardesty – nie żyje, widzimy tytułowego bohatera Leatherface'a, który morduje młodą kobietę przy użyciu młota kowalskiego. Następnie poznajemy bohaterów filmu, parę przyjaciół Michelle i Ryana, którzy wybierają się na Florydę. Po drodze są świadkami sprawozdania dziennikarzy z przydrożnego cmentarza, z którego wykopane zostały ludzkie zwłoki. Następnego dnia trafiają do obskurnej stacji benzynowej, by tam skorzystać z toalety i zatankować. Poznają kowboja, imieniem Tex. Michelle, przesiadując w toalecie, jest podglądania przez perwersyjnego właściciela stacji, Alfredo, który następnie grozi bohaterom użyciem strzelby. Michelle i Ryan uciekają ze stacji w popłochu.

Zapada zmrok i bohaterowie gubią się na odludnych teksańskich peryferiach. Przyjaciele zostają zaatakowani przez nadjeżdżający nieoczekiwanie wóz, który uderza w nich gwałtownie i rzuca w ich przednią szybę martwego kojota. Para zostaje zmuszona do zatrzymania samochodu, a Ryan w pośpiechu zmienia oponę. Wtem z ciemności wyłania się Leatherface, miejscowy psychopata, z uruchomioną piłą łańcuchową. Atakuje auto Michelle i Ryana, którym w ostatniej chwili udaje się odjechać. Okazuje się, że to nie koniec wypadków – Michelle i Ryan rozbijają się w niefortunnym wypadku o samochód czarnoskórego kierowcy, Benny'ego. Gdy Benny próbuje sprowadzić pomoc, pada ofiarą ataku szaleńczego Leatherface'a. Od śmierci ratuje go zjawiająca się nagle w lesie dziewczyna, Sara, która prowokuje Leatherface'a do pościgu. Podczas gonitwy gubi psychopatę i następnie natrafia na Benny'ego. Benny dowiaduje się od niej, że jej rodzina zginęła z rąk krewnych Leatherface'a; wkrótce i jego wybawczyni zostaje zamordowana. Tymczasem błąkający się po lesie Michelle i Ryan zostają zaskoczeni przez wspomnianego psychopatę; chłopak zostaje zabity. Michelle trafia do położonego na skraju lasu domu, gdzie spotyka małą, łkającą dziewczynkę; jest to w rzeczywistości córka „Skórzanej Twarzy”. Chcąc jej pomóc, zostaje schwytana przez napotkanego wcześniej Teksa.

Tex okazuje się członkiem kanibalistycznego klanu Sawyerów – rodziny Leatherface'a, prześladującej ludzi dla rozrywki. Michelle zostaje zmuszona do wzięcia udziału w makabrycznej kolacji domowników, organizowanej przez poszczególnych członków rodziny. Zostaje zakneblowana, a wkrótce – ku jej rozpaczy – jeden z Sawyerów przynosi do domu zwłoki Ryana, który ma stać się daniem głównym posiłku. Z opresji ratuje ją Benny, który pojawia się nagle w rezydencji Sawyerów z bronią palną. Bohaterowie wybiegają z domu. Benny zostaje potrącony przez samochód prowadzony przez Teksa, a następnie wdaje się z nim w pojedynek, z którego wychodzi obronną ręką – zabija Teksa. Gdy Leatherface przymierza się do mordu na Michelle, Benny rzuca się na niego i wszczyna bitwę. Zostaje potencjalnie zabity, a Michelle – w odwecie – tłucze głowę psychopaty kamieniem.

W ostatniej scenie okazuje się, że Benny przeżył atak Leatherface'a. Bohaterowie, po zastrzeleniu ostatniego z członków rodziny Sawyer – Alfredo, wsiadają w samochód i odjeżdżają z miejsca akcji. Na końcu widać nogi Leatherface'a który właśnie przyszedł i piłę mechaniczną którą odpala. Obserwuje jak jego niedoszłe ofiary odjeżdżają.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]