Telepathy (utwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telepathy
Singel Christiny Aguilery oraz Nile'a Rodgersa
z albumu The Get Down (Original Soundtrack from the Netflix Original Series)
Wydany 9 września 2016
(Zobacz dokładne daty wydania)
Nagrywany 2016
Gatunek disco
Długość 3:11
Wydawnictwo RCA Records, Sony Music
Producent Nelson George, Stargate, Elliott Wheeler, Baz Luhrmann
Format digital download, airplay
Autor Sia Furler, Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen
Singel po singlu
Christina Aguilera
Nile Rodgers

„Telepathy” – piosenka disco pochodząca ze ścieżki dźwiękowej do serialu produkcji Netflix pt. The Get Down (2016). Napisany przez Się Furler, Mikkela S. Eriksena i Tora Erika Hermansena oraz wyprodukowany przez Nelsona George’a, duet Stargate, Elliotta Wheelera i Baza Luhrmanna, utwór wykonywany jest przez amerykańską wokalistkę Christinę Aguilerę. Udział w nagrywaniu piosenki miał także gitarzysta Nile Rodgers. 9 września 2016 roku nagranie wydano na singlu we Włoszech[1]. 16 września premierę odnotował opublikowany cyfrowo EP złożony z remiksów piosenki[2].

Kompozycja została pozytywnie oceniona przez krytyków muzycznych[3]. Chwalono wokale Aguilery, warstwę instrumentalną oraz pozytywny przekaz tekstu. Nagranie uznano za utrzymane w stylistyce retro. Pomimo braku promocji medialnej singel notowany był też na listach przebojów w sześciu krajach świata. W Stanach Zjednoczonych objął 1. miejsce listy Hot Dance Club Songs, wydawanej przez magazyn Billboard[4]. Aguilera samodzielnie wyprodukowała nieoficjalny, inspirowany erą disco teledysk do utworu, którego reżyserią zajęła się Hannah Lux Davis[5][6]. Krytycy ciepło przyjęli wideoklip, chwaląc między innymi image piosenkarki[5][7].

Informacje o utworze[edytuj | edytuj kod]

„Przesłuchaliśmy setki kawałków, które puszczano w klubach znanych z tańców vogue; chcieliśmy wpoić w 'Telepathy' uczucie charakterystyczne dla tamtych czasów. Stworzyliśmy bazową wersję utworu, nawiązaliśmy współpracę z Christiną, a ona dokonała cudów. Posłuchaj jej głosu i spójrz na aktorkę lipsyncującą słowa piosenki (w scenie z serialu The Get Down − przyp.), a zrozumiesz, jak niesamowicie, bajecznie i wspaniale mogli czuć się ludzie uczestniczący imprezach z tańcami vogue.”
– Producent Elliott Wheeler opowiada o powstawaniu utworu oraz o pracy z Christiną Aguilerą[8].

Na początku 2016 roku do informacji publicznej podano, że Christina Aguilera nawiązała współpracę z Nilem Rodgersem, by nagrać piosenkę na ścieżkę dźwiękową z nowego serialu produkcji Netflix[9]. The Get Down, osadzony w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, skupia się na chaotycznych losach nastolatków z Bronksu. Tłem dla wydarzeń jest eskalacja muzyki dyskotekowej oraz hip-hopu[9]. „Telepathy” określony został jako utwór disco, inspirowany muzyką tego okresu[10][11]. Baz Luhrmann, twórca The Get Down, wyznał, że nagranie ma reprezentować czasy, które z perspektywy lat widziane są jako „płodne dla rozwoju kreatywności”[10]. Aguilera współpracowała z Luhrmannem w 2001 roku; efektem ich kolaboracji okazał się singel „Lady Marmalade”, promujący musical Moulin Rouge![12][13]. Piosenkę „Telepathy” napisała Sia Furler, która wcześniej tworzyła materiały na albumy Aguilery Bionic (2010) oraz Lotus (2012)[12]. Jak wyznał producent Nelson George, „bazowy beat utworu opiera się na strukturze przebojów z lat 70., do których tańczono vogue w klubach takich jak House of LaBeija”[13]. Produkcją nagrania zajęli się też Luhrmann i Elliott Wheeler[14] oraz duet Stargate, na który składają się norwescy muzycy Mikkel Storleer Eriksen i Tor Erik Hermansen[15]. Eriksen i Hermansen są także współautorami tekstu, który traktuje o synergii w związku uczuciowym, o duchowej telepatii[16][17]. W refrenie Aguilera śpiewa: „Ja mam ciebie, a ty masz mnie. Wzajemnie się znamy, łączy nas telepatia”[16]. Podczas rejestrowania piosenki w studio korzystano między innymi z instrumentów strunowych, gitarowych, basowych oraz rogu[12][18][19].

Premierę nagrania planowano na 12 sierpnia 2016 − dzień, w którym wydany miał zostać soundtrack z serialu The Get Down[10]. Ostatecznie już 11 sierpnia opublikowano piosenkę w serwisie streamingowym Apple Music[20]. 3 września w systemie cyfrowym wydano sześć remiksów utworu[21][22][23]. Ich autorami byli Eric Kupper, Rare Candy oraz członkowie duetu Moto Blanco[21][22][23]. Spośród nagrań stworzonych na ścieżkę dźwiękową z The Get Down „Telepathy” spotkał się z największą popularnością[24][25].

Obecność w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2018 roku utwór odtwarzany był w trakcie Parady Równości − warszawskiej manifestacji LGBT[26]. Aguilera informowała o tym w social mediach[26].

Wydanie singla[edytuj | edytuj kod]

W nagrywaniu utworu brał udział gitarzysta Nile Rodgers.

Początkowo nie planowano publikacji „Telepathy” na singlu[27]. 23 sierpnia 2016 wydawnictwo singlowe pojawiło się na terenie Włoszech nakładem Sony Music Italy; zostało udostępnione w rozgłośniach radiowych[28][29][30][31]. Do włoskich radiofonii rozesłano remiks autorstwa amerykańskiego producenta Jamesa Ryana Ho, lepiej znanego pod pseudonimem Malay[31]. Standardową wersję piosenki wydano w systemie digital download 9 września[1]. W dzień po premierze cyfrowej „Telepathy” stał się jednym z najpopularniejszych nowo wydanych singli we Włoszech[32]. Ponadto, w oparciu o dużą liczbę próśb ze strony słuchaczy, północno- i południowoamerykańskie rozgłośnie radiowe dodały „Telepathy” do swoich playlist[27][33]. 2 września 2016 utwór miał swoją premierę w polskich radiofoniach[34]. 12 września wytwórnia Sony Music potwierdziła, że „Telepathy” jest oficjalnym singlem promującym soundtrack do serialu The Get Down[24]. 16 września w Stanach Zjednoczonych i innych rejonach świata wydano EP, na który złożyło się sześć remiksów singla[2]. Ich autorami byli Rare Candy, Eric Kupper, Malay, Tobtok oraz członkowie duetów Solidisco i Moto Blanco[35]. EP opublikowano w systemie cyfrowym[2]. W ciągu tygodnia, jeszcze przed końcem września „Telepathy” stał się najpopularniejszym utworem wśród amerykańskich DJ-ów.[36][37] W październiku singel emitowały brytyjskie radiostacje zorientowane w muzyce dance[38].

Już w dniu prapremiery, 11 sierpnia, utwór zdołał zająć pierwsze miejsce zestawienia najpopularniejszych piosenek z soundtracków w serwisie iTunes Store[39]. Potem objął między innymi drugą pozycję listy najlepiej sprzedających się utworów w brazylijskim sektorze iTunes Store[40]. W połowie sierpnia 2016 „Telepathy” debiutował na francuskiej liście przebojów sporządzonej przez SNEP, zajmując pozycję sto dwudziestą[41]. Później zdołał uplasować się w Top 20 notowania hitów klubowych w Danii oraz zajął trzydzieste ósme miejsce flamandzkiej listy Ultratip 30, wydawanej przez belgijską organizację Ultratop[42][43]. Był notowany na włoskich i chilijskich listach przebojów[44][45]. W Stanach Zjednoczonych utwór wspiął się na szczyt zestawienia magazynu Billboard Hot Dance Club Songs; miejsce pierwsze objął 12 listopada 2016[4].

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec października 2016 Mike Wass, dziennikarz piszący dla witryny idolator.com, nazwał „Telepathy” jednym z najlepszych i najbardziej niedocenionych wydawnictw singlowych roku[46]. Redaktorzy serwisu luvpop.pl wróżyli „Telepathy” nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepszy solowy występ pop[47]. W grudniu 2016 pamfleciści współpracujący ze stroną fuse.tv wyłonili najlepsze piosenki roku. „Telepathy” zajął w tym notowaniu miejsce czternaste[25]. W podobnych superlatywach pisali o nagraniu dziennikarze strony digitalspy.com[48]. W rankingu sporządzonym na potrzeby witryny popheart.pl dziennikarze muzyczni wskazali dziesięć najlepszych piosenek napisanych przez Się Furler dla innych artystów. Jedną z tych kompozycji została „Telepathy”[49]. W sierpniu 2017 zespół redaktorów popheart.pl opracował listę dziesięciu najlepszych piosenek w całej karierze Aguilery. „Telepathy” objął na niej miejsce 9.[50] Amerykańska drag queen Lady Bunny także chwaliła utwór[51]. Dziennikarz muzyczny Lamar Dawson zaznaczył, że wśród fanów Aguilery „Telepathy” uchodzi za jedno z najbardziej lubianych nagrań[52], a Zuzanna Janicka (the-rockferry.pl) uznała, że jest to „jeden z najlepszych szerzej nieznanych utworów wokalistki”[53]. Holenderski publicysta Michiel Vos sklasyfikował nagranie jako jeden z dziesięciu najlepszych singli Aguilery[54].

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Kompozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród krytyków i dziennikarzy muzycznych[3]. Według Bradleya Sterna, dziennikarza współpracującego z serwisem popcrush.com, „Telepathy” to utwór „mieniący się światłem i dumny”. „Potężny głos Vintagetiny niesiony jest przez melodię utrzymanego w pozytywnym duchu nagrania, które przepełnia brzmienie instrumentów strunowych i rogu”, pisał Stern, kwitując piosenkę jako bardzo taneczną[12]. Jordan Miller (breatheheavy.com) chwalił wokal Aguilery, uznając, że „tańczy on tango z funkowym beatem przy głośnych dźwiękach rogów i gitarowych riffów”[18]. Recenzent piszący dla witryny thatgrapejuice.net okrzyknął „Telepathy” jako „zabarwioną muzyką disco błyskotliwość”, zapewniającą Aguilerze „wysokie loty wokalne”. Porównał też nagranie do singlowego przeboju „Moves Like Jagger” z 2011 roku[55]. W omówieniu utworu dla strony hotnewhiphop.com Danny Schwartz napisał: „'Telepathy' to kawałek łatwy do słuchania, zachęcający do tańca; jest jak pobłyskująca kula dyskotekowa, odzwierciedlająca salę pełną kochanków i przyjaciół pragnących zapomnieć o problemach dnia codziennego.”[56] Lucas Villa (axs.com) refren piosenki nazwał „żarzącym się”, a wokale wykonawczyni określił jako „uduchowione”, oddające klimat lat siedemdziesiątych z „vintage'ową manierą”. Villa podsumował „Telepathy” jako kompozycję, która „poruszy tak młodszych, jak i starszych słuchaczy”[19]. Bianca Gracie (fuse.tv) również pozytywnie oceniła śpiew Aguilery, nazywając go „władczym”, zgranym z warstwą instrumentalną utworu[57].

W recenzji dla witryny onsmash.com podsumowano „Telepathy” jako nagranie „pogodne, pełne życia”, w omówieniu dla strony abitofpopmusic.com − jako utwór chwytliwy, wraz z każdym kolejnym odsłuchaniem coraz silniej wpisujący się w pamięć[58][59]. Alim Kheraj, dziennikarz współpracujący z serwisem hellogiggles.com, stwierdził, że „Telepathy” to utwór disco, którego fani muzyki „nawet nie wiedzieli, że mogą od Christiny Aguilery chcieć”[60]. Michelle Lulic (bustle.com) uznała, że „estetyka lat 70. sprzyja głosowi Aguilery”. Samą piosenkę porównała do singlowego hitu wykonawczyni, „Genie in a Bottle” (1999), ze względu na podjętą tematykę związków uczuciowych i seksu[61]. Według Joeya Nolfi, piszącego dla magazynu Entertainment Weekly, „'Telepathy' bardziej przypomina Back to Basics niż 'Your Body'”. Nolfi chwalił brzmienie instrumentów, wykorzystanych przez twórców kompozycji, a także „wysoki jak niebo” śpiew Aguilery. „Telepathy” nazwał najbardziej funkowym utworem w dotychczasowym dorobku artystki[62]. Robbie Daw (idolator.com) pozytywnie ocenił wokale Aguilery, a samą piosenkę określił jako „euforyczną”[63]. Karol Stefańczyk (cgm.pl) stwierdził, jakoby dyskotekowe 'Telepathy' „dowodziło, że ścieżka retro, którą Aguilera jednorazowo podjęła na kapitalnym albumie Back to Basics (2006), powinna być przez artystkę kontynuowana.”[17] W recenzji dla serwisu gloskultury.pl Przemek Kowalski pisał, że „Telepathy” to „singel, który z łatwością podbiłby światowe listy przebojów”[64]. Zdaniem Lamara Dawsona, publikującego na łamach witryny New Now Next, „Telepathy” jest „dyskotekowym przebojem”[52].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

„Chciałam nakręcić zabawny klip dla swoich fanów.”
– Aguilera wyjawia, dlaczego postanowiła samodzielnie wyprodukować nieoficjalny teledysk[5].

O planach realizacji teledysku do utworu media po raz pierwszy poinformowały 23 października 2016 roku[65]. W serwisach społecznościowych pojawiła się wówczas fotografia domniemanie pochodząca z planu zdjęciowego wideoklipu[65][66]. Jeszcze tego dnia zasugerowano, że reżyserią klipu zajmuje się Hannah Lux Davis, znana ze współpracy z takimi artystkami jak Ariana Grande, Nicki Minaj czy Lea Michele[6][67]. Trwający minutę i trzydzieści sześć sekund materiał miał swoją premierę 30 października 2016.[5][68][69] Teledysk miał charakter nieoficjalny (podobnie jak „Let There Be Love” z 2013 roku[70]) i dedykowany był fanom Aguilery − powstał w podzięce za ich wsparcie[71]. Wideo nie ma fabuły; przedstawia artystkę leżącą i śpiewającą na stole bilardowym oraz na wielkiej, staromodnej kanapie[5][69][72]. Na twarzy Aguilery widnieje mocny, odważny makijaż, a otoczenie wokalistki wystrojone i oświetlone jest w taki sposób, by oddać ducha lat siedemdziesiątych. Strój piosenkarki mieni się brokatem[7]. Jedno z ujęć na kanapie przedstawia Aguilerę, między nogami której znajduje się kula dyskotekowa[46][73]. Klip został pozytywnie oceniony przez dziennikarzy, którzy chwalili między innymi image Aguilery[5][7][71][74]. Jenna Lemoncelli (hollywoodlife.com) uznała, że teledysk stanowi odwołanie do klipu, który promował singel „Lady Marmalade” (2001)[5]. Daniel Megarry (gaytimes.co.uk), recenzując wideoklip, nazwał Aguilerę „królową disco”[7]. Alim Kheraj (hellogiggles.com) napisał, że Aguilera „wygląda jak sen”[71]. Według dziennikarzy współpracujących ze stroną aceshowbiz.com, „Telepathy” to „seksowny” klip, w którym wykonawczyni utworu „ocieka zmysłowością”[74].

Współtwórcy[edytuj | edytuj kod]

 • Reżyseria: Hannah Lux Davis[6][67]
 • Zdjęcia, montaż, oświetlenie: Juan Mosqueda[75][76]
 • Charakteryzacja: Etienne Ortega[77]
 • Stylizacja fryzury: Chris Appleton[77]

Promocja i wykonania koncertowe[edytuj | edytuj kod]

17 sierpnia 2016 w serwisie YouTube, na oficjalnym kanale firmy Netflix, udostępniono scenę z serialu The Get Down, w której wykorzystano piosenkę[78]. Na początku września 2016 w sieci pojawił się klip przedstawiający układ choreograficzny, opracowany pod rytm utworu. Autorami układu byli tancerze Yanis Marshall, Danielle Polanco i Aisha Francis[79].

W 2019 roku piosenka została wpisana na setlistę rezydentury The Xperience[80]. Wykorzystano ją jako przerywnik między występami Aguilery: ekran wizyjny ukazywał nagranie wideo z udziałem samej artystki, w mocnym makijażu oraz stroju pokrytym brokatem i cekinami[81]. Utwór połączył się z hip-hopowym nagraniem „Accelerate[80].

Lista utworów singla[edytuj | edytuj kod]

Wydany cyfrowo EP złożony z remiksów
 1. „Telepathy” (Rare Candy Radio Mix) – 3:16
 2. „Telepathy” (Eric Kupper Radio Mix) – 3:40
 3. „Telepathy” (Solidisco Remix) – 4:00
 4. „Telepathy” (Malay Remix) – 3:22
 5. „Telepathy” (Tobtok Remix) – 4:46
 6. „Telepathy” (Moto Blanco Radio Mix) – 3:06

Remiksy utworu[edytuj | edytuj kod]

 • Moto Blanco Club Mix − 6:11
 • Moto Blanco Radio Edit − 3:06
 • Eric Kupper Radio Edit − 3:40
 • Eric Kupper Club Mix − 6:39
 • Rare Candy Radio Edit − 3:16
 • Rare Candy Extended Mix − 5:15
 • Malay Mix − 3:22
 • Solidisco Remix – 4:00
 • Tobtok Remix – 4:46
 • Le Youth Remix – 4:19
 • Laszlo Remix – 5:04

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Baz Luhrmann, jeden z producentów nagrania.

Informacje za Tidal:[82]

 • Główne wokale: Christina Aguilera
 • Producent: Nelson George, Stargate (w składzie Mikkel Storleer Eriksen i Tor Erik Hermansen), Elliott Wheeler, Baz Luhrmann
 • Współpraca producencka: Nile Rodgers
 • Autor: Sia Furler, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen
 • Mixer: Chris Galland, Manny Marroquin
 • Inżynier dźwięku: Robert Smith
 • Gitara i dowodzenie instrumentami: Nile Rodgers
 • Saksofon altowy: Todd Bashore
 • Saksofon barytonowy: Jason Marshall
 • Instrumenty basowe: Nick Movshon
 • Instrumenty strunowe: Ari Streisfeld, Ben Russell, Brendan Speltz, Caitlin Lynch, Caleb Burhans, Chris Otto, Christine Kim, Conrad Harris, David Fulmer, Emilie Anne Gendron, Greg Chudzik, Isabel Hagen, Jeff Zeigler, Jennifer Choi, John Pickford Richards, Mariel Roberts, Nicole Jeong, Olivia De Prato, Pala Garcia, Pauline Kim Harris, Sarah Zun, Tom Chiu, Victor Lowrie
 • Saksofon tenorowy: Stacy Dillard
 • Puzon: Ryan Keberle
 • Bębny: Homer Steinweiss
 • Perkusja: Elizabeth Pupo-Walker
 • Trąbka: Michael Leonhart
 • Dowodzenie: Eric Hachikian
 • Współpraca: Homer Steinweiss, Nick Movshon, Thomas Brenneck, Jeff Jackson, Robin Florent

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj/region Notowanie (2016) Wydawca Najwyższa pozycja
Belgia (Flandria) Ultratip 30[43] Ultratop 38
Chile Top 100 Singles[45] Nielsen Chile/IDERE/Monitec 99
Dania Dance Top 50[42] IFPI 18
Francja Top 100 Singles[41] SNEP 120
Stany Zjednoczone Billboard Twitter Top Tracks[83] Billboard 31
Dance Radio Chart RIAA/Mediabase 29
Hot Dance Club Songs[84] Billboard 1
Włochy Top 200 Airplay[44] FIMI 50

Historia wydania[edytuj | edytuj kod]

Region Data Format Wytwórnia
Włochy 23 sierpnia 2016 airplay[29][34][85] Sony Music Italy
Polska 2 września 2016 Sony Music Entertainment Poland
Słowacja 4 września 2016 RCA Records
Włochy 9 września 2016 digital download[1] Sony Music Italy
Świat 16 września 2016 digital download
(digital remix EP)[2]
RCA Records

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

 • Singel znalazł się na albumie kompilacyjnym DJ Promo October 2016: Pre Release & Future Chart Hits (Strictly DJ Use Only), wydanym 3 października 2016.[86]
 • Cover utworu nagrał pochodzący z Florydy artysta muzyczny Junior Ky[87][88].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c "Telepathy: Christina Aguilera feat. Nile Rodgers: Amazon.it: Musica Digitale". amazon.it. (wł.) [dostęp 2016-09-09].
 2. a b c d "Telepathy (feat. Nile Rodgers) (Remixes) − EP by Christina Aguilera on Apple Music". itunes.apple.com. (ang.) [dostęp 2016-09-16].
 3. a b "Britney og Christina gefa út lag sama dag". ...Fólk. 2016-08-13. (isl.) [dostęp 2019-07-27].
 4. a b Weatherby, Taylor (2016-10-31). "Christina Aguilera Thanks Fans for No. 1 Dance Club Songs Hit With Disco-Themed 'Telepathy' Video". billboard.com. (ang.) [dostęp 2017-01-14].
 5. a b c d e f g Lemoncelli, Jenna (2016-10-31). "Christina Aguilera Slays In Deliciously Disco ‘Telepathy’ Music Video — Watch". hollywoodlife.com. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 6. a b c "MUSIC VIDEOS − Hannah Lux Davis | Director". hannahluxdavis.com. (ang.) [dostęp 2016-10-24].
 7. a b c d Megarry, Daniel (2016-10-31). "Christina Aguilera is a disco queen in new Telepathy music video". gaytimes.co.uk. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 8. Baugh, Jennifer (2016-09-29). "Interview: Elliott Wheeler (Composer/Executive Music Producer of 'The Get Down')". theyoungfolks.com. (ang.) [dostęp 2016-10-27].
 9. a b "NOWY UTWÓR CHRISTINY NA ŚCIEŻCE DŹWIĘKOWEJ SERIALU 'THE GET DOWN'!". christinaaguilera.com.pl. 2016-08-05. [dostęp 2016-08-11].
 10. a b c Moore, Kate (2016-08-05). "Christina Aguilera and Nile Rodgers Work on New Song 'Telepathy'". muzwave.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 11. Jaćkiewicz, Łukasz (2016-08-11). "NOWY UTWÓR: CHRISTINA AGUILERA FEAT. NILE RODGERS – TELEPATHY". allaboutmusic.pl. [dostęp 2016-08-14].
 12. a b c d Stern, Bradley (2016-08-10). "Christina Aguilera Goes Discotina on ‘Get Down’ Soundtrack Song, ‘Telepathy (feat. Nile Rodgers)’". popcrush.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 13. a b "'Telepathy' − Christina Aguilera w stylu disco!". popheart.pl. 2016-08-11. [dostęp 2016-08-11].
 14. "The Get Down: Original Soundtrack From The Netflix Original Series (Deluxe Version) / Various Artists TIDAL". tidal.com. (ang.) [dostęp 2016-10-27].
 15. "CHRISTINA AGUILERA FEAT NILE RODGERS − TELEPATHY". chordzone.org. (ang.) [dostęp 2016-10-27].
 16. a b Wiederhorn, Jon (2016-08-11). "Listen to Christina Aguilera and Nile Rodgers Collaboration ‘Telepathy’". radio.com. (ang.) [dostęp 2016-08-18].
 17. a b Stefańczyk, Karol (2016-08-12). "VA − 'The Get Down'". cgm.pl. [dostęp 2016-10-27].
 18. a b Miller, Jordan (2016-08-10). "Christina Aguilera Is A Disco Diva On 'Telepathy' Featuring Nile Rodgers". breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 19. a b Villa, Lucas (2016-08-11). "Listen: Christina Aguilera taps into '70s sounds on 'Telepathy' featuring Nile Rodgers". axs.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 20. "PREMIERA: 'TELEPATHY' FEAT. NILE RODGERS". christinaaguilera.com.pl. 2016-08-11. [dostęp 2016-08-11].
 21. a b Miller, Jordan (2016-09-06). "Get Turnt With Moto Blanco’s Club Remix Of Christina Aguilera’s 'Telepathy'". breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2016-09-09].
 22. a b "CHRISTINA AGUILERA − TELEPATHY (REMIXES)". traofficial.ca. 2016-09-03. (ang.) [dostęp 2016-09-09].
 23. a b "Lanzan Remixes Oficiales de 'Telepathy' de Christina Aguilera". wowchristina.com. 2016-09-03. (hiszp.) [dostęp 2016-09-09].
 24. a b "'Telepathy' singlem promującym soundtrack The Get Down!". xtina.pl. 2013-09-12. [dostęp 2016-09-13].
 25. a b "THE 20 BEST SONGS OF 2016". fuse.tv. 2016-12-05. (ang.) [dostęp 2016-12-07].
 26. a b „Christina Aguilera: 'Warsaw Pride. #LIBERATION'”. facebook.com. 2018-06-12. (ang.) [dostęp 2018-06-12].
 27. a b "'Telepathy' nowym singlem Christiny Aguilery". popheart.pl. 2016-09-12. [dostęp 2016-09-13].
 28. "Christina Aguilera: ‘Telepathy’, il nuovo brano tratto dalla soundtrack The Get Down". radiowebitalia.it. 2016-08-26. (wł.) [dostęp 2016-09-09].
 29. a b "Christina Aguilera − Telepathy (feat. Nile Rodgers) (Radio Date: 23-08-2016)". earone.it. 2016-08-23. (wł.) [dostęp 2016-09-09].
 30. "DA OGGI IN RADIO 'TELEPATHY', IL NUOVO BRANO DI CHRISTINA AGUILERA TRATTO DALLA SOUNDTRACK DI 'THE GET DOWN'". sonymusic.it. 2016-08. (wł.) [dostęp 2016-09-09].
 31. a b "Christina Aguilera + Nile Rodgers | Telepathy". ukmix.org. 2016-09-02. (ang.) [dostęp 2016-09-09].
 32. "FUTURE HITS − ITALY". shazam.com. 2016-09-10. (ang.) [dostęp 2016-09-10].
 33. "CKCW-FM − Welcome to the ONLINE REQUEST LINE!". mediabase.com. 2016-09-27. (ang.) [dostęp 2016-09-27].
 34. a b "Christina Aguilera Feat. Nile Rodgers − Telepathy". odsluchane.eu. [dostęp 2016-09-12].
 35. "AUDIO: Oficjalne remixy Telepathy dostępne w Spotify!". xtina.pl. 2016-09-16. [dostęp 2016-09-16].
 36. "Top 50 Charts". masspoolmp3.com. 2016-09-23. (ang.) [dostęp 2016-09-23].
 37. "About Us". masspoolmp3.com. (ang.) [dostęp 2016-09-23].
 38. "Playlist | This Is Electric". thisiselectric.co.uk. 2016-10. (ang.) [dostęp 2016-10-13].
 39. "Premiera piosenki ‚Telepathy’!". xtina.pl. 2016-08-11. [dostęp 2016-08-11].
 40. "Christina Aguilera − 'Telepathy (feat. Nile Rodgers)' − Brazilian iTunes Chart Performance". itunescharts.net. (ang.) [dostęp 2016-08-14].
 41. a b "Le Top de la semaine : Top Singles Téléchargés − 2016 Semaine du 12 Août". snepmusique.com. (fr.) [dostęp 2016-08-20].
 42. a b "Danmarks Officielle DJ Chart − Gælder for 7.10 ‐ 13.10 2016". dancechart.dk. (ang.) [dostęp 2016-10-09].
 43. a b "CHRISTINA AGUILERA FEAT. NILE RODGERS − TELEPATHY". ultratop.be. (niderl.) [dostęp 2016-08-27].
 44. a b "ITALIA RADIO AIRPLAY TOP 200 − 25.09.2016". charly1300.com. 2016-09-25. (ang.) [dostęp 2016-09-28].
 45. a b "Número 32 − 2016 − Chile Top 100 Singles". top100chile.com. 2016-08-20. (hiszp.) [dostęp 2016-08-21].
 46. a b Was, Mike (2016-10-31). "Christina Aguilera’s 'Telepathy' Video Is A Great Excuse To Revisit One Of 2016’s Most Underrated Singles". idolator.com. (ang.) [dostęp 2016-11-03].
 47. "GRAMMY 2017: SPRAWDŹ, Z KTÓRYMI KOMPOZYCJAMI CHCĄ POWALCZYĆ O STATUETKI TWOI FAWORYCI". luvpop.pl. 2016. [dostęp 2016-11-08].
 48. Kheraj, Alim (2016-10-08). "The surprising stories behind 6 of Christina Aguilera's biggest hits". digitalspy.com. (ang.) [dostęp 2017-01-14].
 49. "10 najlepszych piosenek napisanych przez Się dla innych artystów". popheart.pl. 2016-12-18. [dostęp 2016-12-18].
 50. "POPHEART.pl − To było jedne z najcięższych (...)". facebook.com. [dostęp 2017-08-06].
 51. Sadick, Sydney (2017-06-08). "A Moment with... Lady Bunny!". fashionweekdaily.com. (ang.) [dostęp 2017-06-10].
 52. a b Dawson, Lamar (2018-05-18). "10 Songs Christina Aguilera Should Add To Her 'Liberation' Tour Setlist". newnownext.com. (ang.) [dostęp 2018-05-19].
 53. Janicka, Zuzanna (2018-12-18). "RANKING: 15 najlepszych, nieznanych piosenek Christiny Aguilery". the-rockferry.pl. [dostęp 2018-12-19].
 54. Vos, Michiel (2019-06-22). "The Ultimate Christina Aguilera Top 20". A Bit of Pop Music. (ang.) [dostęp 2019-07-09].
 55. "New Song: Christina Aguilera – ‘Telepathy (ft. Nile Rodgers)’". thatgrapejuice.net. 2016-08-11. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 56. Schwartz, Danny (2016-08-11). "Christina Aguilera − Telepathy Feat. Nile Rodgers (New Song)". hotnewhiphop.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 57. Gracie, Bianca (2016-08-11). "CHRISTINA AGUILERA TRANSPORTS TO '70S DISCO FOR NEW 'TELEPATHY' SONG: LISTEN". fuse.tv. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 58. "Christina Aguilera – Telepathy (feat. Nile Rodgers)". onsmash.com. 2016-08-11. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 59. "Single Review: Christina Aguilera – Telepathy (feat. Nile Rodgers)". abitofpopmusic.com. 2016-08-11. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 60. Kheraj, Alim (2016-08-11). "Christina Aguilera is BACK! Listen to her new discotastic song here". hellogiggles.com. (ang.) [dostęp 2016-08-11].
 61. Lulic, Michelle (2016-08-11). "Christina Aguilera's New Song 'Telepathy' Will Make You Long For A Full Comeback Album — LISTEN". bustle.com. (ang.) [dostęp 2016-08-12].
 62. Nolfi, Joey (2016-08-11). "Christina Aguilera returns to the dance floor on new song 'Telepathy'". ew.com. (ang.) [dostęp 2016-08-12].
 63. Daw, Robbie (2016-08-11). "Christina Aguilera And Nile Rodgers’ ‘Telepathy’: Listen To The ‘Get Down’ Single". idolator.com. (ang.) [dostęp 2016-08-18].
 64. Kowalski, Przemek (2016-09-14). "Jeszcze oglądać czy już tańczyć? – Baz Luhrmann – 'The Get Down', sezon 1A (recenzja)". gloskultury.pl. [dostęp 2016-10-27].
 65. a b "CHRISTINA KRĘCI TELEDYSK DO UTWORU 'TELEPATHY'!". christinaaguilera.com.pl. 2016-10-23. [dostęp 2016-10-24].
 66. Miller, Jordan (2016-10-24). "Christina Aguilera Filmed A Music Video For 'Telepathy'". breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2016-10-25].
 67. a b "Telepathy prend de la hauteur". christina-news.net. 2016-10-23. (fr.) [dostęp 2016-10-24].
 68. "Christina Aguilera − Telepathy (feat. Nile Rogers) (Fan Video)". youtube.com. [dostęp 2016-10-31].
 69. a b Nolfi, Joey (2016-10-31). "Christina Aguilera is a disco diva in 'Telepathy' music video". ew.com. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 70. Villa, Lucas (2016-10-30). "Christina Aguilera shines in special video for Billboard No. 1 dance hit 'Telepathy'". axs.com. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 71. a b c Kheraj, Alim (2016-10-31). "Christina Aguilera looks like a disco dream in her new 'Telepathy' video". hellogiggles.com. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 72. Watt, David (2016-10-31). "New Music Video: Christina Aguilera premiered a fan-made video of 'Telepathy'". all-noise.co.uk. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 73. Lakshmin, Deepa (2016-10-31). "CHRISTINA AGUILERA FORGOT TO FINISH HER NEW ‘TELEPATHY’ MUSIC VIDEO". mtv.com. (ang.) [dostęp 2016-11-03].
 74. a b "Christina Aguilera Is Disco Queen in 'Telepathy' Video". aceshowbiz.com. 2016-10-31. (ang.) [dostęp 2016-10-31].
 75. "JUAN MOSQUEDA | FILM/VIDEO PRODUCTION". juanmosqueda.myportfolio.com. (ang.) [dostęp 2018-10-22].
 76. "juanmosqueda: 'Here’s a frame from the (...)'". instagram.com. 2018-10-21. (ang.) [dostęp 2018-10-22].
 77. a b "etienneortega: 'TELEPATHY | @xtina (...)'". instagram.com. 2016-10-31. (ang.) [dostęp 2018-10-22].
 78. "The Get Down | 'Telepathy' by Christina Aguilera (HD) | Netflix". youtube.com. [dostęp 2016-09-09].
 79. Basílio, Raíssa (2016-09-08). "'The Get Down': grupo faz coreografia linda de 'Telepathy', da Christina Aguilera". papelpop.com. (port. • ang.)[dostęp 2016-09-09].
 80. a b "Christina Aguilera Concert Setlist at Zappos Theater, Las Vegas on May 31, 2019". setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-06-09].
 81. De Paola, Fabio (2019-06-01). "Christina Aguilera, video e scaletta di 'The Xperience'". trendit.it. (wł.) [dostęp 2019-06-09].
 82. "The Get Down: Original Soundtrack From The Netflix Original Series (Deluxe Version) / Various Artists | TIDAL". tidal.com. (ang.) [dostęp 2019-10-06].
 83. "Search results: Christina Aguilera − Billboard Twitter Top Tracks". billboard.com. (ang.) [dostęp 2016-08-21].
 84. "Search results: Christina Aguilera − Dance Club Songs". billboard.com. (ang.) [dostęp 2016-11-01].
 85. "newest pop and dance". 897fm.net. 2016-09-04. (słow.) [dostęp 2016-09-12].
 86. "VARIOUS − DJ Promo October 2016: Pre Release & Future Chart Hits (Strictly DJ Use Only)". juno.co.uk. 2016-10. (ang.) [dostęp 2016-10-04].
 87. "Telepathy − Christina Aguilera (feat. Nile Rodgers)". youtube.com. [dostęp 2016-10-23].
 88. "The Official Website − JUNIOR KY | ABOUT". juniorkyofficial.wixsite.com. (ang.) [dostęp 2016-10-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]