Telewizja Kino Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizja Kino Polska
Ilustracja
Data startu 20 grudnia 2003 (SDTV)[1]
3 grudnia 2018 (HDTV)[2]
Data zakończenia 7 stycznia 2019 (SDTV)
Format obrazu 16:9 / 4:3 576i (SDTV)
16:9 1080p (HDTV)
Właściciel Kino Polska TV S.A.
Kraj nadawania Polska Polska
Język polski
Udziały w rynku 0,41% SHR w grupie 16-49 (III kwartał 2018)
Strona internetowa
Kino Polska TV S.A.
Państwo  Polska
Data założenia 26 czerwca 2003
Forma prawna Spółka akcyjna
Nr KRS 0000363674
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 1 982 140,40 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Kino Polskapolska komercyjna stacja telewizyjna, która rozpoczęła nadawanie 20 grudnia 2003. Podstawą emisji była przyznana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesja nr 296/2003T. Kino Polska to jedyny kanał telewizyjny na świecie, poświęcony w całości promocji polskiego kina i polskich twórców filmowych. Dociera do prawie 9 milionów gospodarstw domowych w kraju. Dostępny jest na platformach satelitarnych: Cyfrowy Polsat (pozycja 43), NC+ (pozycja 64), Orange (pozycja 226) a także w ofercie największych sieci kablowych: UPC (pozycja 474 lub 201), Vectra (pozycja 301), Multimedia (pozycja 151 lub 421), Netia (pozycja 140), Inea (pozycja 246), Toya (pozycja 110) i innych. W grudniu 2018 r. Kino Polska wystartowało w jakości HD. Kanał emitowany jest również w innych krajach. Kino Polska International nadawany jest dla Polonii w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Ukrainie.

Właścicielem Kino Polska jest Kino Polska TV SA - spółka, która nadaje również takie kanały jak Stopklatka TV, Zoom TV, Kino Polska Muzyka i Kino TV.

Program[edytuj | edytuj kod]

W ramówce kanału Kino Polska znajdują się kultowe filmy i seriale, a także najnowsze produkcje rodzimego kina. Na antenie zobaczyć można dzieła znanych reżyserów (takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi czy Agnieszka Holland) oraz hity w doborowej obsadzie najlepszych polskich aktorów. Kino Polska prezentuje również zagraniczne filmy i seriale z udziałem polskich twórców. To kanał rozrywkowy, który od wielu lat konsekwentnie kreuje modę na polskie kino.

Z Telewizją Kino Polska dotychczas współpracowali lub współpracują m.in. Stanisław Janicki, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Jacek Szczerba i Magdalena Juszczyk.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2016 stacja została ukarana przez KRRiT grzywną w wysokości 2 000 zł, bowiem nie wyemitowała audycji z udogodnieniami dla niepełnosprawnych[3][4][5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Kino Polska wielokrotnie było nagradzane. Niektóre z przyznanych wyróżnień:

• Tytanowe Oko 2018 w kategorii „Współpraca z operatorami”

• Cannes 2017 (Nagroda Grand Prix Canal+) – współprodukowany przez Kino Polska film „Najpiękniejsze fajerwerki ever” otrzymuje nagrodę Canal+ dla krótkiego metrażu oraz Rail d’Or dla najlepszego filmu krótkometrażowego sekcji 56. Semaine de la Critique, czyli Tygodnia Krytyki

• 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – współprodukowany przez Kino Polska film „Najpiękniejsze fajerwerki ever” otrzymuje dwie nagrody w ramach Konkursu Filmów Krótkometrażowych: Nagrodę Filmowej Małopolski i nagrodę od marki Dr. Irena Eris za najodważniejsze spojrzenie

• Tytanowe Oko 2014 w kategorii „Świat się śmieje, Polska też” za cykl „Komedie wieczorową porą” na Festiwalu Kanałów Tematycznych.

• tytuł Stacji Roku 2012 w plebiscycie magazynu „Media & Marketing Polska”

• Tytanowe Oko 2012 w kategorii „Audycja sportowa” za program „Kroniki futbolowe” na Festiwalu Kanałów Tematycznych

• Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2011 w kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny” – za cykl „W Iluzjonie”, autorstwa Stanisława Janickiego

• Telekamera Tele Tygodnia 2011 w kategorii „Najlepszy kanał filmowy”

• Hot Bird TV Award 2010 w kategorii „Europejski kanał filmowy”

• Europejska Nagroda Filmowa EFA 2010 w kategorii „Film krótkometrażowy” dla współprodukowanego przez Telewizję Kino Polska filmu „Hanoi – Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz

• Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2010 w kategorii „Dystrybucja filmu polskiego” dla Wydawnictwa Telewizji Kina Polska

• Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2008 dla Telewizji Kino Polska w kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny”

• Hot Bird TV Award 2005 dla Telewizji Kino Polska w kategorii „Europejski kanał filmowy”


Pozatelewizyjna działalność[edytuj | edytuj kod]

Kino Polska to nie tylko telewizja. Kanał angażuje się w produkcje filmów. Jest koproducentem takich pozycji rodzimego kina, jak: "Bikini Blue", "Być jak Kazimierz Deyna", "Hanoi – Warszawa" (film ten otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 34. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Europejską Nagrodę Filmową), "Zabić Bobra", czy też uhonorowanego nagrodą na festiwalu w Cannes oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – "Najpiękniejsze fajerwerki ever" (2017). Kino Polska wspiera młodych twórców. Filmy "Hanoi-Warszawa" i "Najpiękniejsze fajerwerki ever" powstały w ramach zorganizowanych przez nadawcę konkursów scenariuszowych dla młodych twórców. Dodatkowo, kanał emituje na swojej antenie etiudy studenckie i filmy niezależne. Kino Polska angażuje się również w proces rekonstrukcji polskich filmów (odnowione tytuły regularnie goszczą na antenie kanału), a także w produkcję ekskluzywnych wydawnictw dvd z antologiami dzieł wybitnych polskich reżyserów, takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski i Roman Polański.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruszył nowy kanał filmowy, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. Łukasz Szewczyk: Telewizja Kino Polska rozpoczęła nadawanie w jakości HD (pol.). media2.pl. [dostęp 2018-12-03].
  3. Canal+ Sport i Kino Polska ukarane przez KRRiT | Polonica - SATKurier.pl, satkurier.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  4. KRRiT ukarała Kino Polska i Canal+ Sport. "Za mało audycji z udogodnieniami dla niepełnosprawnych", www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  5. Kino Polska i Canal+ Sport ukarane przez Krajową Radę - Media i internet - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).