Telewizyjna lista przebojów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telewizyjna lista przebojów
Gatunek lista przebojów
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 47
Produkcja
Produkcja Telewizja Polska
Pierwsza emisja
Data premiery 30 października 1982
Stacja telewizyjna TP1
Lata emisji 1982–1987

Telewizyjna lista przebojówprogram telewizyjny nadawany w latach 1982–1987, prezentujący w formie listy przebojów polskie teledyski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Program powstał na fali popularności nowych zespołów młodzieżowych i kręconych w tamtym czasie pod wpływem MTV polskich teledysków. Był nadawany w programie I Telewizji Polskiej. Pierwsze notowanie listy, planowane na 13 grudnia 1981, zostało wyemitowane z niemal rocznym opóźnieniem ze względu na wybuch stanu wojennego. Prowadzącym program został Bogdan Fabiański, a podczas comiesięcznych emisji gościł znany muzyk lub kompozytor. Po dwunastu miesiącach istnienia listy ukazało się wydanie specjalne, w skład którego weszły wszystkie dotychczasowe numery 1.

Początkowo TLP miała charakter mocno rockowy lub pop-rockowy, z czasem jednak zaczęła przesuwać się w kierunku muzyki „środka” reprezentowanej przez takich wykonawców jak Urszula Sipińska czy Irena Jarocka. W 1986 roku ukazał się album muzyczny Przeboje TLP nakładem wytwórni Wifon. Późniejsze wydania listy zaczynały ukazywać się w ramach programu Stare, nowe i najnowsze. Ostatnie notowanie ukazało się jesienią 1987 roku, później Telewizyjna lista przebojów została zastąpiona przez nowy program, Premie i premiery.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Lista składała się wyłącznie z wideoklipów polskich wykonawców. Były one prezentowane na antenie w ciągu miesiąca, natomiast poszczególne notowania, będące zestawieniem dziesięciu (później więcej) najpopularniejszych polskich teledysków. Lista ukazywała się regularnie, zawsze w ostatnich dniach miesiąca, chociaż o różnych porach. Notowania drukowano w tygodnikach Panorama, Razem i Zarzewie.

Spis notowań TLP[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]