Teodor Baltazar Stachowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok ratusza od strony północnej 1840

Teodor Baltazar Stachowicz (ur. 6 stycznia 1800 w Krakowie, zm. 10 lipca 1873 w Krakowie) – malarz. Był synem malarza Michała Stachowicza, wnukiem Stanisława Stachowicza krakowskiego drukarza i księgarza. Początkowo malarstwo studiował pod kierunkiem ojca, w 1820 podjął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, ukończył je w 1825, dzięki zapisowi testamentowemu Sebastiana Sierakowskiego, który na jego kształcenie w 1824 pozostawił sumę 1 tysiąca złotych. W latach 1837-1855 był nauczycielem rysunku w Szkole SS Prezentek. Od 1829 był członkiem, a później radcą Arcybractwa Miłosierdzia. W 1839 objął funkcję przewodniczącego Wydziału Spisów w Towarzystwie Dobroczynności.

Dwukrotnie żonaty w 1827 ożenił się z Antoniną Winarską, a w 1829 ożenił się ponownie z Amelią Waniek z którą miał syna Wilhelma Józefa (1830-1895) urzędnika sądowego w Rzeszowie. Zmarł w Krakowie, pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.

Twórczość malarska[edytuj | edytuj kod]

Jego obraz "Wizja świętej Katarzyny Sieneńskiej" znajduje się w kaplicy Zbaraskich w kościele Dominikanów Krakowie. Dla Dominikanów wykonał także polichromię w kopule kaplicy Matki Boskiej Różańcowej w 1825. W kościele św. Marka znajduje się obraz Apoteoza św. Doroty W klasztorze Karmelitów Bosych przechowywany jest obraz Św Jana od Krzyża z 1860. W Sandomierzu w klasztorze Reformatów jest obraz Serce Jezusa.

Na swoich obrazach, których wiele znajduje się zbiorach Muzeum Historycznego miasta Krakowa malował krakowskie kościoły po Wielkim Pożarze w lipcu 1850.

Malował widoki Krakowa, kościoły krakowskie, mury obronne Krakowa. Wykonywał portrety, miniatury w alabastrze i kości słoniowej. Dokumentował wydarzenia współczesne w 1847 namalował obraz Pociąg w drodze z Krakowa do Mysłowic

Pozostawił Sztambuch z 24 widokami Krakowa, Ojcowa i Pieskowej Skały przechowywany obecnie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Danuta Radwan "Stachowicz Teodor Baltazar" [w] Polski Słownik Biograficzny tom XLI wyd. 2002