Teodor Bolduan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teodor Bolduan (ur. 11 stycznia 1902 w Kościerzynie, zm. w październiku 1939 pod Wejherowem)[1] – polski samorządowiec, burmistrz Wejherowa, ojciec Tadeusza Bolduana, dziennikarza i działacza z Kaszub.

Teodor Bolduan urodził się w kupieckiej rodzinie. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął pracę, kończąc jednocześnie szkołę zawodową. Następnie przeniósł się do Torunia, gdzie pracował w sklepie żelaznym Leona Czempisza od 1 kwietnia 1919 roku do 8 lutego 1920 roku[2].

Po odbyciu służby wojskowej w Grudziądzu wrócił do Kościerzyny i od 1 marca 1921 roku rozpoczął pracę (jako pracownik kontraktowy) w starostwie. W tym też czasie jako wolny słuchacz zdał maturę[2].

W listopadzie 1933 roku został przeniesiony służbowo do Wejherowa i mianowany tymczasowym burmistrzem miasta. W następnym roku został zatwierdzony na stanowisko zawodowego burmistrza. W tym czasie pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz był członkiem Polskiego Związku Zachodniego.

Za jego kadencji w Wejherowie zbudowano odkryty basen kąpielowy spełniający wszystkie ówczesne standardy, działające do dziś korty tenisowe, wiele inwestycji typowo komunalnych (wodociągi, kanalizacja, ulice).

2 września 1939 roku burmistrza, jako polskiego patriotę, aresztowało gestapo. Najpierw torturowany i poniżany (m.in. zmuszono go do zbierania śmieci na wejherowskim rynku) - został w październiku 1939 roku rozstrzelany przez wejherowskich Niemców w lesie pod Zamkową Górą. Ekshumowany w 1946 roku, spoczął na cmentarzu w rodzinnej Kościerzynie.

Imię Teodora Bolduana nosi jedna z wejherowskich ulic oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (wcześniej Szkoła Podstawowa nr 11 w Wejherowie)[2]. W miejscu jego kaźni ustawiony został obelisk; w ostatnich latach poświęcono mu też monografię, hasło w wejherowskim bedekerze, konkurs poetycki oraz tablicę na wejherowskim ratuszu.

Rok 2002 z okazji 100 rocznicy urodzin Teodora Bolduana został ustanowiony przez Zarząd Miasta Wejherowa Rokiem Bolduanowskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Borzyszkowski Józef: Toeodor Bolduan, w: Słowniku biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego, t. 1. Gdańskie Towarzystwo Naukowe.
  2. a b c Patron, Teodor Bolduan. ZSO nr 2 im. Teodora Bolduna w Wejherowie. [dostęp 2012-06-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bolduan Teodor. Wejherowo-serwis informacyjny (Encyklopedia Wejherowa). [dostęp 2012-06-02].