Teofan (Kim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teofan
Aleksiej Kim
Arcybiskup koreański
Ilustracja
Kraj działania  Korea Południowa
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1976
Jużnosachalińsk
Arcybiskup kyzyłski i tywiński
Okres sprawowania 2017–2019
Arcybiskup koreański
Okres sprawowania od 2019
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia koreańska
Śluby zakonne 14 sierpnia 1997
Diakonat 17 sierpnia 1997
Prezbiterat 19 sierpnia 1997
Nominacja biskupia 5 października 2011
Chirotonia biskupia 30 października 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 30 października 2011
Miejscowość Moskwa, rejon Strogino
Miejsce Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Ambroży (Zografos), Juwenaliusz (Pojarkow), Warsonofiusz (Sudakow), Arseniusz (Jepifanow), Jonatan (Cwietkow), Marek (Tużykow), Sergiusz (Czaszyn), Sawa (Michiejew)

Teofan, imię świeckie Aleksiej Iłłarionowicz Kim (ur. 19 stycznia 1976 w Jużnosachalińsku) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, z pochodzenia Koreańczyk. Pierwszy w historii biskup prawosławny tej narodowości[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1997 ukończył studia na Moskiewskim Uniwersytecie Handlowym, w jego filii w Jużnosachalińsku. Dwa lata wcześniej przyjął chrzest; od tego momentu śpiewał w chórach cerkwi św. Innocentego Irkuckiego, a następnie soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Jużnosachalińsku. 14 sierpnia 1997 złożył wieczyste śluby mnisze przed biskupem jużnosachalińskim i kurylskim Jonatanem, przyjmując imię Teofan na cześć św. Teofana Wyznawcy. Trzy dni później ten sam hierarcha wyświęcił go na hierodiakona, zaś 19 sierpnia – na hieromnicha. Do 1998 służył w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Jużnosachalińsku, był regentem miejscowego chóru i redaktorem gazety eparchialnej.

W 1998 podjął naukę w seminarium duchownym w Smoleńsku, łącząc ją ze służbą w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku. Po ukończeniu szkoły w 2000 został zaliczony w poczet duchowieństwa eparchii abakańskiej. W tym samym roku przeszedł za zgodą obydwu jurysdykcji do metropolii nowozelandzkiej Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w celu sprawowania opieki duszpasterskiej nad rosyjskojęzycznymi wyznawcami prawosławia żyjącymi w Korei Południowej. W 2010 w trybie zaocznym ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej.

W październiku 2011 nominowany na pierwszego ordynariusza nowo powstałej eparchii kyzylskiej i tuwińskiej, przyjął chirotonię biskupią 30 października 2011 (pięć dni wcześniej otrzymał godność archimandryty). Ceremonia odbyła się w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Moskwie, w rejonie Strogino, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów koreańskiego Ambrożego (Patriarchat Konstantynopolitański), krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, arcybiskupów istrińskiego Arseniusza, abakańskiego i chakaskiego Jonatana, jegorjewskiego Marka, biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza i woskriesieńskiego Sawy[2].

W 2006 został honorowym obywatelem Seulu. W 2017 r. podniesiony do godności arcybiskupa. W 2019 r. został ordynariuszem nowo powstałej eparchii koreańskiej (w Patriarszym Egzarchacie w Azji Południowo-Wschodniej), z tymczasowym zarządzaniem eparchią kyzylską i tuwińską[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup kyzyłski
2011 – 2019
Następca
Nadal sprawuje urząd (p.o.)
Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup koreański
od 2019
Następca
Nadal sprawuje urząd