Wersja ortograficzna: Teofilakt (Kurjanow)

Teofilakt (Kurjanow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teofilakt
Феофилакт
Dienis Kurjanow
Денис Курьянов
Arcybiskup piatigorski i czerkieski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 27 kwietnia 1974
Grozny
Arcybiskup piatigorski i czerkieski
Okres sprawowania od 2014
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia piatigorska i czerkieska
Śluby zakonne 5 kwietnia 1994
Diakonat 23 kwietnia 1994
Prezbiterat 5 czerwca 1994
Chirotonia biskupia 24 września 2006
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 24 września 2006
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Chrystusa Zbawiciela
Konsekrator Aleksy II
Współkonsekratorzy Juwenaliusz (Pojarkow), Klemens (Kapalin), Hiob (Tywoniuk), Arseniusz (Jepifanow), Eugeniusz (Rieszetnikow), Zosima (Ostapienko), Nifon (Sajkali), Sawa (Wołkow), Aleksander (Iszczein), Teofan (Aszurkow), Ambroży (Jermakow), Tichon (Łobkowski)

Teofilakt, imię świeckie Dienis Anatoljewicz Kurjanow (ur. 27 sierpnia 1974 w Groznym) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1992 z rekomendacji proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Groznym rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Stawropolu. Dwa lata później, 5 kwietnia, złożył wieczyste śluby mnisze przed metropolitą stawropolskim i władykaukaskim Gedeonem. 23 kwietnia 1994 przyjął święcenia diakońskie, zaś 5 czerwca tego samego roku kapłańskie. Seminarium ukończył w 1996, został wówczas skierowany do parafii we wsi Ryzdwianyj w rejonie Stawropola. W 1998 mianowany proboszczem parafii św. Aleksandra Newskiego w Błagodarnym i dziekanem dekanatu błagodarneńskiego. Trzy lata później otrzymał godność igumena i przeniesiony na stanowisko dziekana dekanatu izobilnieńskiego, które łączył z funkcją proboszcza parafii św. Mikołaja w Izobilnym. Od 2002 wykładał liturgikę w seminarium duchownym, którego jest absolwentem.

Ukończył studia na kierunku psychologia w Instytucie Przyjaźni Narodów Kaukazu w Stawropolu w 2004. W 2007 uzyskał ponadto dyplom kandydata teologii Moskiewskiej Akademii Duchownej. Rok wcześniej, 24 września 2006, w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, patriarcha Aleksy II dokonał jego chirotonii na biskupa magnitogorskiego, wikariusza eparchii czelabińskiej. 11 sierpnia 2008 mianowany locum tenens eparchii kurgańskiej. Już 6 października tego samego roku przeniesiony do eparchii moskiewskiej jako jej wikariusz z tytułem biskupa bronnickiego. Równocześnie sprawował nadzór nad parafiami Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Turkmenistanie.

31 marca 2009 został biskupem ordynariuszem eparchii smoleńskiej i wiaziemskiej. W 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę piatigorską i czerkieską[1]. W 2014 otrzymał godność arcybiskupa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]