Teoria inteligentnego spadania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teoria inteligentnego spadania – koncepcja znana już przynajmniej w XVII wieku mówiąca o tym, że przyciąganiem się obiektów kieruje jakiś „inteligentny byt”. Ta sama nazwa jest także opracowaną w XX wieku parodią koncepcji inteligentnego projektu.

Pod koniec XX wieku IF (od ang. Intelligent Falling) stała się także satyryczną odpowiedzią na debatę na temat teorii ewolucji i poglądu inteligentnego projektu. "Teoria" ta mówi, że rzeczy spadają nie dlatego, że działa na nie siła grawitacji, ale ponieważ wyższy inteligentny byt popycha je w dół.

Pierwsza znana wzmianka o „inteligentnym bycie” kierującym przyciąganiem się obiektów pojawia się w liście Isaaca Newtona do Richarda Bentleya z 1692, w którym napisał on, iż „odpowiadając na Pana pytanie uważam, że sposób w jaki planety poruszają się po orbitach nie mógł powstać sam z siebie, ale został spowodowany «inteligentnym bytem».”[1].

Współcześni zwolennicy tej satyrycznej „teorii” (w zasadzie hipotezy) używają argumentów według nich analogicznych do stosowanych przez zwolenników inteligentnego projektu. Twierdzą między innymi, że wersje teorii grawitacji nie są ani wewnętrznie spójne, ani matematycznie do pogodzenia z mechaniką kwantową[potrzebny przypis] – więc grawitacja jest „teorią przeżywającą kryzys”, a alternatywna "teoria" inteligentnego spadania powinna być nauczana w szkołach, by pozwolić uczniom na podjęcie własnej decyzji w tej sprawie.

Wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

 • 1692 – Isaac Newton pisze o grawitacji jako o czynniku działającym pod wpływem „inteligentnego bytu”.
 • 1842 – Karol Darwin komentując krytykę na temat opracowanej przez niego teorii selekcji naturalnej pisze „co by powiedzieli astronomowie na pomysł, że planety nie poruszają się dzięki prawom grawitacji, ale tylko dzięki temu, że to Twórca nakazał im poruszanie się w specyficzny sposób”.
 • 16.05.2005: David Craig Simpson stworzył komiksowy obrazek – Teaching Gravity[2].
 • 26.05.2005: Joshua Rosenau, student uniwersytetu Kansas zaprezentował tę ideę na swym blogu[3].
 • 17.08.2005: Teoria Inteligentnego Spadania pojawiła się w artykule w The Onion[4].
 • 17–27.08.2005: Pojawia się ponad 100 tys. trafień w wyszukiwarce Google dotyczących tego tematu[potrzebny przypis] – głównie na forach, blogach, artykułach. Często łączona w kontekście z Kościołem Latającego Potwora Spagetti (ang. The Church of Flying Spaghetti Monster), inną parodią związaną z teorią inteligentnego projektu.
 • 27.08.2005: Stworzona zostaje internetowa petycja na rzecz traktowania inteligentnego spadania na równi z inteligentnym projektem podczas podejmowania decyzji o tym, jakie teorie powinny być nauczane w szkołach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. To your second query I answer that the motions which the planets now have could not spring from any natural cause alone but were impressed by an intelligent agent.
 2. „Teaching Gravity”.
 3. Thoughts from Kansas: Inspiration.
 4. Evangelical Scientists Refute Gravity With New 'Intelligent Falling’ Theory | The Onion – America’s Finest News Source.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]