Teresa Chen Jinjie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Teresa Chen Jinjie

陳金婕德蘭
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1875
Feng, Chiny
Data i miejsce śmierci 5 lipca 1900
Cao, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.

Św. Teresa Chen Jinjie (chiń. 陳金婕德蘭) (ur. 1875 r. w Feng, Hebei w Chinach, zm. 5 lipca 1900 r. w Cao, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Teresa Chen Jinjie urodziła się we wsi Feng, powiat Qi, prowincja Hebei.

Podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowań chrześcijan. 5 lipca 1900 r. utworzyła się grupa dziesięciu krewnych i przyjaciół rodziny Chen, którzy wynajęli wóz, żeby uciec do sąsiedniego miasta. Jednak zostali schwytani w drodze przez powstańców. Ci natychmiast ścięli woźnicę, który prosił, żeby oszczędzili kobiety i dzieci. Również ścięto dwóch chłopców w wieku 12 i 17 lat (krewnych rodziny Chen) a ich matkę poraniono. Trzem innym osobom udało się uciec. Powstańcy chcieli zabrać ze sobą Teresę Chen Jinjie i jej młodszą siostrę Różę Chen Aijie, ale one nie zgodziły się na to. Potem klęcząc na drodze modliły się. Jeden z napastników zaczął ciągnąć Teresę Chen Jinjie, ale ta go odepchnęła. Wtedy zaatakował ją nożem i śmiertelnie zranił.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 97.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]