Terunobu Fujimori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terunobu Fujimori
藤森 照信
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21.11.1946
Prefektura Nagano, Japonia
Narodowość Japońska
Alma mater Uniwersytet Tohoku (Tōhoku Daigaku)
Nagrody City Planning Institute of Japan Prize (1980),
Mainichi Publication Culture Award for "History of Tokyo City Planning" (1983),
Japan Art Grand Prix for "Leek House" (1997)[1]
Praca
Budynki Coal House

Terunobu Fujimori (jap. 藤森 照信 Fujimori Terunobu, ur. 21 listopada 1946 we wsi Miyagawa, obecnie część miasta Chino, w prefekturze Nagano)japoński architekt i historyk architektury.

Po studiach na Wydziale Architektury Uniwersytetu Tohoku, ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Tokijskim i jest jego emerytowanym profesorem, a także Uniwersytetu Kogakuin (Kōgakuin Daigaku, w Tokio) oraz od 2016 roku dyrektorem Muzeum Edo-Tokio (Edo Tōkyō Hakubutsukan) [2].

Jego specjalnością jest historia architektury, ale gdy ukończył 45 lat zaczął zajmować się także projektowaniem. Zaprojektował wiele obiektów, takich jak archiwum, muzeum sztuki, herbaciarnia, domy mieszkalne. Napisał wiele książek o historii architektury, o detektywistycznej pracy wyszukiwania cennych i interesujących obiektów i działaniach związanych z projektowaniem[3].

Wyrafinowane projekty Terunobu Fujimori są fascynujące: archaiczne, ekscentryczne, poetyckie i ekologiczne, prawie wszystkie są wykonane z prostych, tradycyjnych materiałów, takich jak ziemia, kamień, drewno, węgiel, kora i zaprawa murarska. Jego architektura odwołuje się do pierwotnych instynktów, obiecując ciepło i ochronę. Jego struktury są wzorem do naśladowania dla pokolenia młodych architektów na całym świecie, którzy cenią taki sposób budowania, który jest ekologiczny, historycznie świadomy i zrównoważony[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Terunobu Fujimori (ang.). Toto Ltd., 1999. [dostęp 2018-10-30].
  2. About us - Greetings from the Director (ang.). Edo-Tokyo Museum. [dostęp 2018-10-30].
  3. Terunobu Fujimori: Architecture with Nature, and "ROJO" (ang.). 2010 Mito Arts Foundation, 2017. [dostęp 2018-10-30].
  4. Diego Hernández: Terunobu Fujimori Architect (ang.). ArchDaily, 2012. [dostęp 2018-10-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]