Eagles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z The Eagles)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eagles
Ilustracja
Eagles
Rok założenia 1971
Pochodzenie Los Angeles
Gatunek Country rock, hard rock, folk rock, rock and roll
Aktywność 1971-1980, 1994-2016, 2017-
Wydawnictwo muzyczne Asylum Records, Geffen Records, Universal Records
Strona internetowa

Eagles – amerykańska grupa country rockowa i folk rockowa, uformowana z początkiem lat 70. w Kalifornii. Znana głównie dzięki łagodnym, akustycznym utworom utrzymanym w stylu Americana, wzbogaconym głębokimi harmoniami wokalnymi.

Wśród największych przebojów grupy można wymienić Hotel California, Take It Easy, Tequila Sunrise, Desperado i Witchy Woman. W 1998 grupa Eagles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1]. W 2004 roku utwór Hotel California został sklasyfikowany na 49. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[2]. Niektóre z późniejszych nagrań Eagles przynależą do gatunku hard rocka (Out Of Control, Teenage Jail) i disco (One Of These Nights, I Can't Tell You Why). Grupa zdefiniowała również brzmienie soft rocka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa Eagles powstała latem 1971 roku w Los Angeles. Pierwszy skład zespołu stanowili Don Henley i Glenn Frey (jedyni muzycy, którzy związani są z zespołem przez cały okres jego działalności), oraz Bernie Leadon i Randy Meisner. W późniejszych latach przez zespół przewinęli się także Don Felder, Joe Walsh oraz Timothy B. Schmit. W chwili przystępowania do Eagles wszyscy muzycy mieli już za sobą wieloletni staż estradowy (współpraca z zespołem Lindy Ronstadt oraz z grupami Poco, Flying Burrito Brothers, The James Gang). Grupa zdobyła popularność charakterystycznymi, łagodnymi piosenkami oraz porywającymi utworami rockowymi. Nagrania Eagles zawsze były doskonale zaaranżowane, z wybijającą się melodyjnie grającą gitarą elektryczną i delikatnymi wokalizami (śpiewali wszyscy członkowie zespołu). Niestety konflikt pomiędzy Henleyem i Freyem doprowadził w 1981 roku do rozwiązania grupy. W tym okresie zespół zdążył wydać sześć studyjnych albumów. Po rozwiązaniu Eagles wszyscy jego członkowie kontynuowali z powodzeniem kariery solowe, a największe sukcesy odnieśli założyciele grupy i główni twórcy jej repertuaru Glenn Frey i Don Henley. Nieoczekiwanie w roku 1994 Eagles wyruszyli na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych (po raz pierwszy od 1981 roku), a światło dzienne ujrzała płyta Hell Freezes Over, zawierająca zapis tej trasy oraz cztery nowe nagrania. Rozpoczęły się spekulacje na temat reaktywacji Eagles. Początkowo muzycy twierdzili, że ich spotkanie ma charakter okazjonalny i na jednej trasie ich współpraca się zakończy. Grupa mimo tych zapewnień koncertowała dalej. Na początku 2007 roku muzycy zapowiedzieli wydanie nowego albumu. 30 października 2007 roku ukazał się pierwszy od 28 lat, dwupłytowy album – Long Road Out of Eden. W listopadzie Don Henley wydał oświadczenie, że nowy krążek będzie ostatnim w historii zespołu. W 2016 roku zespół został rozwiązany[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Z ciekawostek wymienić należy fakt, że solo gitarowe z utworu „Hotel California” uznawane jest przez wielu krytyków muzycznych za jedno z najlepszych w historii, a płyta Their Greatest Hits: 1971-75 sprzedała się w samych tylko Stanach Zjednoczonych w nakładzie 29 milionów sztuk (wszystkich płyt Eagles sprzedano w USA około 50 milionów) zyskując miano najlepiej sprzedającej się płyty. Do największych przebojów grupy należą: „Take It Easy”, „Witchy Woman”, „Peaceful Easy Feeling”, „Tequila Sunrise”, „Desperado”, „You Never Cry Like a Lover”, „The Best of My Love”, „Already Gone”, „Take It to the Limit”, „Lyin’ Eyes”, „One of These Nights”, „New Kid in Town”, „Life in the Fast Lane” i najsłynniejszy z nich „Hotel California”.

W 1998 grupa Eagles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame[1].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Ostatni skład zespołu
Byli członkowie zespołu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Eagles: inducted in 1998 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  2. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].
  3. Zespół Eagles ogłosił koniec (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2016-03-14].