The Little Drummer Boy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Little Drummer Boy
Singel The Harry Simeone Chorale
Nagrywany 1958
Gatunek pop
Długość 3:03
Format 7”
Autor Harry Simeone, K.K. Davis, Henry Onorati

The Little Drummer Boyamerykańska piosenka bożonarodzeniowa ze słowami i muzyką Katherine K. Davis. Za autorów byli uważani również Henry Onorati i Harry Simeone, chociaż w rzeczywistości byli tylko autorami aranżacji do nagranej przez siebie wersji. Za najbardziej znaną i uważaną za standardową wersję jest The Little Drummer Boy śpiewana przez The Harry Simeone Chorale. Piosenka znana jest też pod wcześniejszym tytułem The Carol of the Drum.

Katherine K. Davis skomponowała utwór i napisała słowa w 1941, wykorzystując motyw znany ze starej tradycyjnej czeskiej kolędy. W 1957 Henry Onorati stworzył swoją aranżację, którą nagrał wraz z Jack Halloran Singers w wytwórni Dot Records. Następnego roku Simeone jeszcze napisał kolejną aranżację i zmienił tytuł, by wydać ją na singlu. Piosenka stała się przebojem. W 1963 20th Century Fox Records wydała piosenkę na płycie długogrającej The Little Drummer Boy: A Christmas Festival. Singel z utworem pozostawał jednak ciągle hitem bożonarodzeniowym. Album był wydany najpierw jako płyta mono, rok później ukazała się jego wersja stereofoniczna. W roku 1965 Harry Simone nagrał i wydał nową wersję The Little Drummer Boy w firmie Kapp Records. Znalazła się ona w albumie O' Bambino - The Little Drummer Boy.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Tekst piosenki jest nawiązaniem do legendarnej opowieści o małym chłopcu, który nie mając nic do złożenia w darze Dzieciątku Jezus, za zgodą Matki Bożej Marii, zagrał na bębenku. Nowo narodzony Jezus miał odpowiedzieć uśmiechem i radością na muzyczny podarek małego dobosza. Ten iście apokryficzny motyw występuje w pochodzącej z XII w. legendzie, której Anatole France użył w swojej Le jongleur de Notre-Dame, w 1902 zaadaptowanej dla potrzeb opery przez Jules Masseneta. We francuskiej legendzie żongler (fr. jongleur to polskie żongler) żonglował przed figurą Dziewicy Maryi.

Adaptacja telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

W 1968 studio filmowe Rankin-Bass wyprodukowało film animowany, który miał opowiadać historię małego dobosza, bohatera bożonarodzeniowej piosenki The Little Drummer Boy (reż. Jules Bass, Arthur Rankin Jr., Takeya Nakamura, scenariusz Romeo Muller, muzyka Maury Laws). Autorzy filmu nazwali małego dobosza Aaronem, przedstawiając historię, która wydarzyła się jeszcze przed narodzeniem Jezusa. W filmie użyczyli swych głosów Greer Garson jako narratorka i José Ferrer jako Ben Haramad. Tytułową piosenkę zaśpiewał Wiedeński Chór Chłopięcy - Wiener Sängerknaben. Film puszczano przez wiele lat w okresie świątecznym na kanale amerykańskiej telewizji NBC. Sponsorem emisji była American Gas Company, zanim stała się konsorcjum. Obecnie obejrzeć można go na kanale telewizji kablowej ABC Family. Telewizyjny sequel The Little Drummer Boy Book II miał swoją premierę w 1976 również na NBC ze sponsoringiem tej samej American Gas Company. Narratorką była ponownie Greer Garson, głosu Benowi Haramadowi użyczył Zero Mostel. Druga część wyświetlana jest w okresie świątecznym przez ABC Family. NBC przestała wyświetlać film po tym, jak oskarżano ją o antyarabizm.

Wykonania i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]