The Walking Dead (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Walking Dead
Producent Telltale Games
Wydawca Telltale Games
Seria gier The Walking Dead
Projektant Jake Rodkin[1]
Sean Vanaman[2]
Scenarzysta Sean Vanaman[3]
Mark Darin[4]
Gary Whitta[5]
Kompozytor Jared Emerson-Johnson
Silnik Telltale Tool (zmodyfikowany)
Data wydania
Gatunek gra przygodowa point-and-click z elementami cRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 18
ESRB: Mature
ACB: MA15+
OFLC: R16+
PEGI: 18
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
OS X
PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
Xbox 360
Xbox One
iOS
Android
Ouya
Kindle Fire HDX
Nośniki dystrybucja cyfrowa, DVD, Blu-ray

The Walking Deadkomputerowa gra przygodowa typu point-and-click z elementami cRPG wyprodukowana i wydana w pięciu odcinkach przez Telltale Games na platformy Microsoft Windows, OS X, PlayStation 3, Xbox 360, iOS i Android. Gra osadzona jest w uniwersum wymyślonym przez Roberta Kirkmana i Tony’ego Moore’a oraz ukazanym w serii czarno–białych komiksów Żywe trupy.

Telltale Games sprzedało 8,5 miliona odcinków na wszystkich platformach. 25% wszystkich obrotów odnotowano na urządzeniach mobilnych z systemem iOS[7].

W 2013 i 2014 wydano pięć odcinków drugiego sezonu The Walking Dead[8].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia przedstawiona jest z perspektywy Lee Everetta, człowieka, który – gdyby nie apokalipsa – trafiłby do więzienia. Już w pierwszych dniach po końcu znanego mu dotychczas świata spotyka on dziewczynkę o imieniu Clementine, której rodzice prawdopodobnie zginęli. Historia toczy się właśnie wokół tej dwójki, a także grup, do których trafiają. Bohaterowie gry zmuszeni są do przeżycia w świecie opanowanym przez żywe trupy, gdzie jednak, jak się okazuje, największym zagrożeniem nie są martwi, lecz żywi.

Epizod 1[edytuj | edytuj kod]

Gra zaczyna się w momencie, w którym Lee Everett jedzie radiowozem do więzienia za zabójstwo. Nagle na drodze staje mu szwendacz, który spowodował wypadek. Lee budzi się w radiowozie nadal zakuty kajdankami. Po wydostaniu się z pojazdu podnosi klucze od funkcjonariusza i uwalnia się. Nagle oficer atakuje Lee, po czym bohater strzela mu w głowę z shotguna. W dali widzi małą dziewczynkę, którą prosi o pomoc, ale ona nie reaguje. Zaczynają go gonić szwendacze. Gdy dociera do domu Clementine, Lee wchodzi do środka i odsłuchuje trzy wiadomości na telefonie. Dowiaduje się on od nich, że rodzice dziewczynki wyjechali do Savanny i z powodu epidemii nie mogą wrócić. Dziewczynka zostaje z opiekunką o imieniu Sandra. Po wybuchu zarazy Clementine chowa się przez trzy dni w domku ma drzewie. Lee znajduje w szufladzie krótkofalówkę, którą kontaktuje się z Clem. Nagle atakuje go Sandra, którą już się przemieniła w zombie. Wtedy Clementine schodzi z domku i podaje Lee młotek, dzięki któremu udaje mu się zabić szwendacza. W tym momencie zaprzyjaźniają się. Wychodzą z domu i przed bramą znajdują dwie osoby: Shawna i Cheta. Jadą oni na farmę, na której znajdowała się trzyosobowa rodzina i Hershel Greene. Hershel opatruje zranioną nogę Lee. W nocy bohaterowie idą spać do stodoły.

Rano budzi ich Kenny, który przedstawia im się i opowiada coś o sobie. Shawn postanawia wzmocnić ogrodzenie. Ken Junior (syn Kenna; Duck) zasiada na traktorze i udaje, że dowodzi Shawnem. Nagle szwendacze atakują farmę i łapią Shawna i Ducka. Przed graczem staje pierwszy trudny wybór. Uratować Shawna czy Ducka. Mimo wyboru Duck przeżyje, a Shawn zginie. Potem Lee, Kenny, Duck i Katjaa (żona Kennego) jadą do Macon. Spotykają tam grupę innych ocalałych, w której skład wchodzili: Larry, Carley, Lilly, Doug i Glenn. Po spotkaniu obu grup zaczyna się kłótnia na temat tego, czy Duck został ugryziony. Larry ma problemy z sercem przez co, gdy się zdenerwował kłótnią serce zaczęło mu szwankować. Zadaniem Lee było znalezienie w aptece, w której pracowali jego rodzice i brat pigułek z nitrogliceryną. Okazuje się, że drzwi do apteki są zamknięte, więc Lee został zmuszony do wyjścia na zewnątrz wraz z Dougiem. Przed tym Glenn, który wyszedł w poszukiwaniu benzyny utknął w lodówce na lód i Lee wraz z Carley musieli mu pomóc. Glenn mówi, że rozmawiał z jakąś kobietą, ale się przestraszyła i się schowała. Glenn wpadł na pomysł, aby ją uratować przed dobijającymi się do niej szwendaczami. Przedzierają się przez kilka szwendaczy, aż znajdują siekierę. Kobieta otwiera drzwi. Okazuje się, że jest pogryziona. Prosi ona o podanie jej pistoletu, aby mogła popełnić samobójstwo, ponieważ nie chciała stać się jednym z "nich". Wtedy jest kolejny trudny wybór, czy dać jej broń. Po powrocie Lee otwiera bramę i bierze cegłę, którą tłucze szybę w sklepie z telewizorami, a Doug włącza wszystkie telewizory. Szwendacze zajmują się dobijaniem do sklepu. W tym czasie Lee podchodzi do swojego uwięzionego brata pod słupem. Mówi mu, że żałuje wielu rzeczy po czym go zabija i zabiera klucze do apteki. Bierze leki, ale włączył się alarm. Wszystkie szwendacze zaatakowały grupę, która była zmuszona opuścić Macon. Wtedy zombie zaatakowały Carley i Douga. Przed graczem staje kolejny trudny wybór. Uratować Carley czy Douga. Podczas ucieczki Larry uderza w twarz Lee, który upada po tym na ziemię, ale Kenny wrócił po niego. Udają się do motelu, gdzie się osiedlają. W tym miejscu kończy się epizod 1.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Walking Dead jest komputerową grą przygodową typu point-and-click. Gracz obserwuje rozgrywkę z perspektywy trzeciej osoby. Produkcja zawiera elementy komputerowych gier fabularnych, a największy nacisk twórcy położyli na rozmowy i relacje między bohaterami. Inną nietypową cechą jest znaczne ograniczenie ilości zagadek i wprowadzenie do gatunku sekcji zręcznościowych, w których o powodzeniu decyduje szybkość klikania lub zaliczanie quick time eventów. Podczas konwersacji gracz dokonuje wielu wyborów, które mają wpływ na rozwój fabuły. Czas na wybranie kwestii dialogowej jest ograniczony, dzięki czemu gracz nie ma czasu na przemyślenie swojej decyzji i działa pod ciągłą presją[9].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2011 studio Telltale Games wysyłało zaproszenia na specjalną imprezę organizowaną 17 lutego 2011 w San Francisco. Producent miał na niej ogłosić pięć nieujawnionych do tej pory, multiplatformowych projektów. W zaproszeniu zdradzono tylko, że jedna z gier bazuje na stosunkowo nowym serialu telewizyjnym oraz popularnym komiksie. Internauci wysnuli wniosek, że gra może nawiązywać do serialu Żywe trupy, stanowiącego adaptację komiksu o tym samym tytule[10]. W lutym domysły graczy okazały się trafne i projekt został oficjalnie zapowiedziany[11]. W czerwcu 2011 ogłoszono, że The Walking Dead będzie oparte na serii komiksowej, a nie serialu telewizyjnym[12].

W lutym 2012 producent zapowiedział, że planuje wydać pięć odcinków The Walking Dead – każdy z nich miał oferować około dwóch godzin rozgrywki. Ponadto pomiędzy premierami kolejnych epizodów miała następować miesięczna przerwa. Studio ogłosiło także, że gra będzie ich pierwszą produkcją, w której decyzje podejmowane przez graczy wpłyną na doświadczenie płynące z rozgrywki. Wybory z każdego odcinka miały wpływać na fabułę w późniejszych odsłonach historii[13]. W marcu twórcy ujawnili, że gra trafi na komputery z systemami Microsoft Windows i Mac OS, na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 oraz urządzenia mobilne działające pod kontrolą systemu operacyjnego iOS[14]. Od kwietnia 2014 jest również dostępna na platformie Android[15].

The Walking Dead: 400 Days[edytuj | edytuj kod]

The Walking Dead: 400 Days to dodatek DLC opowiadający o pierwszych 400 dniach od wybuchu epidemii, która przeobraziła większość ludzkiej populacji w zombie. Został wydany 3 lipca 2013 roku[16].

The Walking Dead: Season Two[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Walking Dead: Season Two.

17 grudnia 2013 zadebiutował pierwszy odcinek drugiego sezonu gry The Walking Dead. Premiery pozostałych odcinków odbyły się w 2014. Gracz wciela się w towarzyszkę głównego bohatera pierwszego sezonu – Clementine[17].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen gier z serii
Gra GameRankings Metacritic
Episode 1 – A New Day (PS3) 85,54%[18]
(X360) 83,87%[19]
(PC) 83,38%[20]
(PS3) 84[21]
(PC) 82[22]
(X360) 79[23]
Episode 2 – Starved for Help (PC) 86,53%[24]
(X360) 86,26%[25]
(PS3) 85,44%[26]
(PC) 84[27]
(X360) 84[28]
(PS3) 84[29]
Episode 3 – Long Road Ahead (X360) 88,47%[30]
(PS3) 86,88%[31]
(PC) 85,41%[32]
(X360) 88[33]
(PS3) 87[34]
(PC) 85[35]
Episode 4 – Around Every Corner (PC) 84,22%[36]
(X360) 82,50%[37]
(PS3) 80,21%[38]
(X360) 82[39]
(PS3) 81[40]
(PC) 80[41]
Episode 5 – No Time Left (PC) 94,75%[42]
(X360) 88,15%[43]
(PS3) 87,43%[44]
(PC) 89[45]
(X360) 89[46]
(PS3) 88[47]
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Nagrody
Organizacja Nagroda
PSX Extreme Najlepsza gra dystrybuowana cyfrowo 2012 (redakcja) - miejsce II Silver medal with cup.svg[48]
PSX Extreme Najlepsza gra dystrybuowana cyfrowo 2012 (czytelnicy) - miejsce I Gold medal with cup.svg[48]

The Walking Dead zostało ciepło przyjęte zarówno przez krytyków, jak i graczy. Średnia ocen w agregatorach GameRankings i Metacritic poszczególnych odcinków wahała się od 79/100 do prawie 95/100. Ponadto gra zdobyła ponad 80 tytułów Game of the Year (gra roku)[49].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PAX East 2011: Telltale Talks Puzzle Agent 2. Inside Gaming Daily. [dostęp 2012-03-14].
 2. The Walking Dead gets new life with dev webseries, Playing Dead. Joystiq. [dostęp 2012-03-14].
 3. Everything Breaks Bad In The Darkest, Strongest Episode Of The Walking Dead Yet. Kotaku. [dostęp 2012-03-14].
 4. Why The Walking Dead Game Isn't in Black and White. Kotaku. [dostęp 2012-03-14].
 5. The Walking Dead Episode 4: Around Every Corner sneaks over in October. Joystiq. [dostęp 2012-03-14].
 6. Erick Norris: The Walking Dead: Episode 2 Available Today. CraveOnline. [dostęp 28 czerwca 2012].
 7. Hed: Telltale sprzedało 8,5 miliona epizodów The Walking Dead w siedem miesięcy (pol.). Gry-Online, 2013-01-07. [dostęp 2013-03-14].
 8. Sarge: Premiera drugiego sezonu gry The Walking Dead jesienią tego roku (pol.). Gry-Online, 2013-03-07. [dostęp 2013-03-14].
 9. UV: Recenzja gry The Walking Dead – apokalipsa zombie inna niż wszystkie (pol.). Gry-Online, 2012-11-22. [dostęp 2013-03-14].
 10. Sarge: Gra The Walking Dead od Telltale Games? (pol.). Gry-Online, 2011-01-21. [dostęp 2013-03-15].
 11. Adrian Werner: Telltale Games tworzy gry na podstawie komiksów The Walking Dead i Fables (pol.). Gry-Online, 2011-02-18. [dostęp 2013-03-15].
 12. Hed: Adaptacja The Walking Dead w klimatach komiksu, a nie serialu (pol.). Gry-Online, 2011-06-10. [dostęp 2013-03-15].
 13. Kono: Nowe informacje o grze The Walking Dead autorstwa studia Telltale Games (pol.). Gry-Online, 2012-02-16. [dostęp 2013-03-15].
 14. Adrian Werner: Przygodówka The Walking Dead zadebiutuje w przyszłym miesiącu (pol.). Gry-Online, 2013-03-16. [dostęp 2013-03-15].
 15. Rock Broida: Telltale's 'Walking Dead' game ready for Android users' braaains (ang.). cnet.com, 11 kwietnia 2014. [dostęp 2014-10-31].
 16. The Walking Dead: 400 Days (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2013-06-11].
 17. The Walking Dead: Season Two – pierwszy epizod zadebiutuje 17 grudnia (pol.). gry-Online, 2013-12-06. [dostęp 2014-02-24].
 18. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 19. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 20. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 21. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 22. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 23. The Walking Dead: Episode 1 – A New Day Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 24. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 25. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 26. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 27. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 28. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 29. The Walking Dead: Episode 2 – Starved for Help Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 30. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 31. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 32. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 33. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 34. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 35. The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 36. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 37. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 38. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 39. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 40. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 41. The Walking Dead: Episode 4 – Around Every Corner Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 42. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 43. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 44. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. GameRankings. [dostęp 2012-03-14].
 45. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 46. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 47. The Walking Dead: Episode 5 – No Time Left Reviews. Metacritic. [dostęp 2012-03-14].
 48. a b Roger Żochowski. Debeściaki. „PSX Extreme”. 1/2013, s. 22-25. Warszawa: Advertigo S.A.. ISSN 1429-172X (pol.). 
 49. The Walking Dead (ang.). Telltale Games. [dostęp 2013-03-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]