The Wyatt Family

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Wyatt Family
Ilustracja
(od lewej do prawej): Erick Rowan, Bray Wyatt i Luke Harper w kwietniu 2014
Ugrupowanie
Członkowie Bray Wyatt (lider)
Erick Rowan
Luke Harper
Daniel Bryan[1]
Braun Strowman
Randy Orton
Nazwy The Wyatt Family
Data debiutu 7 listopada 2012
Data rozwiązania 28 lutego 2017
Lata aktywności 2012–2014
2015–2017
Promocja WWE
NXT

The Wyatt Family – nieaktywna stajnia w profesjonalnym wrestlingu występująca w federacji WWE. W oryginalny skład grupy należeli Wyatt, Harper oraz Erick Rowan, którzy wspólnie występowali w rozwojowym brandzie NXT. W listopadzie 2012, Harper i Rowan zdobyli NXT Tag Team Championship. Grupa zadebiutowała w głównym rosterze w lipcu 2013, jako antagonistyczna frakcja prześladująca innych wrestlerów, między innymi Kane’a, CM Punka, Daniela Bryana czy też Johna Cenę.

Po raz pierwszy grupa rozpadła się we wrześniu 2014, kiedy to Bray Wyatt ogłosił, że „uwolnił Luke’a Harpera i Ericka Rowana”. W maju 2015 doszło do ponownej współpracy pomiędzy Harperem i Rowanem, zaś dwa miesiące później wraz z Wyattem. W sierpniu 2015 dołączył do nich Braun Strowman, lecz jedenaście miesięcy opuścił grupę wskutek przywróconego podziału WWE na brandy. W listopadzie 2016, tuż po przyłączeniu się Randy’ego Ortona do ugrupowania, Wyatt Family zdobyło WWE SmackDown Tag Team Championship. W styczniu 2017, Orton wygrał Royal Rumble match, zaś miesiąc później Wyatt stał się jednokrotnym posiadaczem WWE Championship.

Gimmick[edytuj | edytuj kod]

Gimmick ugrupowania bazowała na kulcie hipisów; charakter Wyatta był wzorowany na postaci Charlesa Mansona i byłego wrestlera Waylona Mercy'ego, jak również Maxa Cady'ego z filmu Przylądek strachu[2][3]. Członkowie Wyatt Family grali role poddanych Braya Wyatta, który manipulował ich umysłami. Członkowie grupy często wygłaszali tajemnicze proma na zapleczu lub w ringu. Najczęściej, Wyatt Family rozpoczynało rywalizacje poprzez atak na innych wrestlerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Formacja i początki[edytuj | edytuj kod]

Bray Wyatt zadebiutował w NXT 11 lipca 2012[4]. Przedstawiony został jako złowrogi lider kultu. Wierzył, że „jest on bardziej potworem, niż człowiekiem”[5][6].

W lipcu, Wyatt odniósł kontuzję mięśnia piersiowego, wymagającej operacji i przerwy od występów[7]. Pomimo kontuzji, Wyatt wciąż pojawiał się na NXT i, wraz z Lukem Harperem i Erickiem Rowanem uformował „The Wyatt Family”[8][9]. Harper i Rowan wzięli udział w turnieju o nowo-wprowadzony pas NXT Tag Team Championship; w finale zostali pokonani przez Adriana Neville’a i Olivera GReya[10].

W lutym 2013 Wyatt powrócił do akcji w ringu[11]. 2 maja na odcinku NXT, Harper i Rowan wygrali Triple Threat Elimination Tag Team match, stając się pretendentami do tytułów mistrzowskich[12]. 8 maja, Harper i Rowan pokonali Neville’a i Bo Dallasa (który zastępował kontuzjowanego GReya), zdobywając NXT Tag Team Championship[13].

The Wyatt Family rozpoczęło rywalizację z Coreyem Gravesem i Kassiusem Ohno. 19 czerwca na NXT, ugrupowanie pokonało drużynę składającą się z Gravesa, Neville’a i Ohno[14]. Na następnym NXT, członkowie Wyatt Family zaatakowali Gravesa, Neville’a i Ohno; kiedy William Regal próbował ich uratować, również został pobity. Doprowadziło to do 6-osobowego tag team matchu pomiędzy Wyatt Family a Gravesem, Nevillem i Regalem; starcie wygrało The Wyatt Family[15] . 17 lipca na NXT, Harper i Rowan stracili NXT Tag Team Championship na rzecz Neville’a i Gravesa[16].

Debiut w głównym rosterze[edytuj | edytuj kod]

Klimatyczne wejście The Wyatt Family

Od 27 maja 2013, WWE zaczęło wypuszczać winiety promujące nadchodzący debiut The Wyatt Family w głównym rosterze[17]. 8 lipca na Raw, The Wyatt Family zadebiutowało atakując Kane’a[18]. Grupa kontynuowała ataki na innych wrestlerach i próbowała namówić Kane’a do przyłączenia się do Wyatt Family[19][20]. Ostatecznie, Kane wyzwał Wyatta na Ring of Fire match na gali SummerSlam[21]. Kane przegrał walkę, a po pojedynku został zaatakowany przez Harpera i Rowana[22]. Na gali Battleground, Wyatt kontynuował pasmo zwycięstw; pokonał Kofiego Kingstona[23].

Pod koniec roku, Wyatt Family rozpoczęło rywalizację z CM Punkiem i Danielem Bryanem[24]. Na gali Survivor Series, Harper i Rowan przegrali tag team match z Bryanem i Punkiem[25]. Miesiąc później na TLC, ugrupowanie pokonało Bryana w 3-on-1 handicap matchu[26]. Na ostatnim Raw w 2013, Bryan zawalczył z Wyatt Family w Gauntlet matchu, lecz przegrał z Wyattem. Po walce, sfrustrowany Bryan postanowił dołączyć się do Wyatt Family. Przyjął pseudonim „Daniel Wyatt”[27]. Niedługo później Bray Wyatt zaczął poniżać Bryana. Ten zaś zaatakował resztę Wyatt Family i odszedł z grupy[28]. Na gali Royal Rumble, w której Wyatt pokonał Bryana, tym samym kończąc ich rywalizację[29]. Tej samej nocy, Harper i Rowan wzięli udział w Royal Rumble matchu; żaden z nich nie zdołał wygrać walki[30].

27 stycznia na odcinku Raw, The Wyatt Family zaatakowało Johna Cenę, Bryana i Sheamusa podczas ich walki z The Shield[31]. Niedługo później ogłoszono 6-osobowy tag team match pomiędzy Shield a Wyatt Family na Elimination Chamber; walkę na gali wygrała rodzina Wyatta[32]. 3 marca na Raw, Wyatt Family pokonało The Shield w walce rewanżowej, a 8 kwietnia zakończyło rywalizację z The Shield, ponownie pokonując ugrupowanie.

The Wyatt Family przed walką w kwietniu 2014

Na gali Royal Rumble 2014, The Wyatt Family spowodowało przegraną Johna Ceny w walce z Randym Ortonem o WWE World Heavyweight Championship. Na Elimination Chamber, Wyatt Family ponownie zainterweniowało w walce Ceny, przez co ten został wyeliminowany z Elimination Chamber matchu. Po gali PPV, Wyatt w pełni skupił się na rywalizacji z Ceną; chciał udowodnić, że postać Ceny jest kłamstwem i przemienić Cenę w „potwora”[33][34]. Wyatt odpowiedział na wyzwanie Ceny na walkę na WrestleManii 30[35], lecz przegrał pojedynek pomimo interwencji Harpera i Rowana[36]. Na gali Extreme Rules, Wyatt pokonał Cenę w Steel Cage matchu dzięki interwencji reszty Wyatt Family i odwróceniu uwagi Ceny przez jednego z młodszych fanów[37]. Rywalizacja pomiędzy Wyattem a Ceną zakończyła się na gali Payback; Cena wyszedł zwycięsko z Last Man Standing matchu[38].

2 czerwca na odcinku Raw, Harper i Rowan pokonali WWE Tag Team Championów The Usos, przez co stali się pretendentami do tytułów[39]. Tej samej nocy, Bray Wyatt zakwalifikował się do Money in the Bank ladder matchu o zwakowany WWE World Heavyweight Championship. Na gali Money in the Bank, wszyscy trzej członkowie grupy przegrali walki o tytuły[40][41]. 30 czerwca na odcinku Raw, The Wyatt Family zaatakowało powracającego Chrisa Jericho[42][43]. Na Battleground, The Usos ponownie obronili tytuły w walce z Harperem i Rowanem[44], zaś Jericho pokonał Braya Wyatta. Na SummerSlam[45], to Wyatt wyszedł zwycięsko z kolejnego pojedynku z Jericho[46]. 8 września na odcinku Raw, Wyatt pokonał Jericho raz jeszcze, tym razem w Steel Cage matchu, kończąc ich feud. 19 września na odcinku SmackDown, The Wyatt Family pokonało Big Showa i Los Matadores; była to ich ostatnia walka jako drużyna[47][48].

Singlowe kariery Harpera i Rowana[edytuj | edytuj kod]

29 września 2014 zaczęto emitować winietki przedstawiające „wypuszczonych” Harpera i Rowana[49][50]. Byli członkowie Wyatt Family powrócili do telewizji w różnych okolicznościach: Wyatt powrócił na gali Hell in a Cell, atakując Deana Ambrose’a[51]. Rowan powrócił 31 października na odcinku SmackDown[52], podczas gdy Harper powrócił 10 listopada na odcinku Raw, rozpoczął współpracę z The Authority i niedługo później zdobył WWE Intercontinental Championship[53]. 17 listopada na odcinku Raw, Rowan dołączył do drużyny Ceny przed galą Survivor Series, tym samym stając się przeciwnikiem Harpera, który dołączył do drużyny Authority[54].

Tymczasem Wyatt rywalizował z Ambrosem; twierdził, że może „naprawić” Ambrose’a tak jak „naprawił” Harpera i Rowana[55][56]. Rywale zmierzyli się na Survivor Series; Ambrose przegrał walkę przez dyskwalifikację. Tymczasem w walce wieczoru którą był Survivor Series match, drużyna Ceny (z Rowanem) pokonała drużynę Authority (z Harperem)[57]. Tuż po Survivor Series, Harper został zmuszony do obrony swojego Intercontinental Championship w walce przeciwko Deanowi Ambrose'owi. Obronił tytuł dzięki interwencji Wyatta[58].

8 grudnia na odcinku Raw, Harper i Rowan zawalczyli ze sobą; Harper został zdyskwalifikowany[59]. 5 stycznia 2015, The Authority zmusiło Rowana do walki z Harperem. Harper wygrał ten pojedynek, jak również pokonał Rowana w walce kwalifikacyjnej do Royal Rumble matchu. Pomimo przegranej, Rowan wziął udział w Royal Rumble matchu, lecz ostatecznie żadnemu z byłych członków Wyatt Family nie udało się wygrać pojedynku[60].

7 maja 2015 na odcinku SmackDown po tym, jak Harper pokonał Fandango, Rowan wszedł do ringu i zaatakował przeciwnika Harpera, przechodząc heel turn[61]. 18 maja na Raw, Harper i Rowan pokonali Fandango i Zacka Rydera[62]. Podczas jednej z walk na house showie, Erick Rowan został kontuzjowany, przez co musiał pauzować 4-6 miesięcy[63]. W 2017 roku powrócili jako tag-team oraz zadebiutowali jako The Bludgeon Brothers, pokonali The Hype Bros.

Powrót Wyatt Family[edytuj | edytuj kod]

Na gali Battleground, Harper zainterweniował w walce Wyatta z Romanem Reignsem[64]. Dzień później na Raw, Wyatt towarzyszył Harperowi przy walce z Reignsem; po pojedynku, Harper i Wyatt wdali się w bójkę z Reignsem i Deanem Ambrosem[65][66]. Doprowadziło to do tag team matchu pomiędzy Reignsem i Ambrosem a Wyattem i Harperem na gali SummerSlam, z którego ci pierwsi wyszli zwycięsko[67].

24 sierpnia na odcinku Raw, podczas rewanżowej walki Wyatt i Harper z Reignsem i Ambrosem; podczas walki zadebiutował Braun Strowman. Debiutant dołączył do ponownie utworzonej Wyatt Family[68]. Na gali Night of Champions Wyatt Family wygrało starcie z Reignsem, Ambrosem i partnerem ich wyboru – Chrisem Jericho[69]. 19 października na edycji Raw, Erick Rowan powrócił po kontuzji i zjednoczył się z grupą.

Na gali Hell in a Cell, Wyatt został pokonany przez Romana Reignsa w Hell in a Cell matchu. Tej samej nocy, ugrupowanie zaatakowało The Undertakera[70]. Dzień później na Raw podobny los spotkał Kane’a. 9 listopada na Raw, Undertaker i Kane powrócili jako The Brothers of Destruction i zaatakowali Wyatt Family. Na Survivor Series, Harper i Wyatt przegrali walkę z Undertakerem i Kanem.

Następnej nocy na Raw, Harper i Wyatt pokonali The Dudley Boyz. Tego samego tygodnia na odcinku SmackDown, Rowan i Strowman przegrali z The Dudley Boyz przez dyskwalifikację; po pojedynku, Harper i Rowan wykonali podwójny Chokeslam Bubbą Ray Dudleyem o stół. Na gali TLC: Tables, Ladders and Chairs, Wyatt Family pokonało Team ECW (Dudley Boyz, Tommy Dreamer, Rhyno) w 8-man tag team elimination tables matchu[71].

4 stycznia 2016 na odcinku Raw, The Wyatt Family zaatakowało Big Showa i Rybacka podczas ich walki. Dwa tygodnie później, grupa zaatakowała Reignsa i Brocka Lesnara. Na gali Royal Rumble, wszyscy członkowie grupy wzięli udział w Royal Rumble matchu; wyeliminowali łącznie 7 wrestlerów, lecz żadnemu nie udało się wygrać[72]. Na gali Roadblock, Lesnar pokonał Wyatta i Harpera w 2-on-1 Handicap matchu. 21 marca na odcinku Raw, Luke Harper odniósł kontuzję kolana, przez co został zmuszony pauzować kilka miesięcy[73][74]. Na WrestleManii 32, Wyatt Family (Bray, Strowman i Rowan) skonfrontowało się z The Rockiem w ringu. Rock zawalczył z Rowanem i pokonał go w rekordowe 6 sekund. Po walce grupa chciała zaatakować The Rocka, lecz na pomoc mu przyszedł powracający John Cena[75]. 4 kwietnia na odcinku Raw, The Wyatt Family zaatakowało grupę The League of Nations. W następnym tygodniu na Raw, Wyatt Family uratowało Romana Reignsa przed atakiem ze strony League of Nations, zaś w walce wieczoru, Wyatt i Reigns pokonali Sheamusa i Alberto Del Rio.

13 kwietnia, na live evencie we Włoszech, Bray Wyatt odniósł kontuzję łydki[76]. Jego nagła kontuzja spowodowała zakończenie rywalizacji i rozwiązanie League of Nations[77]. Po powrocie w czerwcu, The Wyatt Family zaczęło rywalizować z mistrzami tag team WWEThe New Day.

The „New” Wyatt Family[edytuj | edytuj kod]

W lipcu, w wyniku WWE Draftu, ugrupowanie stało się częścią brandu SmackDown z wyjątkiem Strowmana, który jako jedyny został przeniesiony na Raw, tym samym odłączając go od grupy[78]. 16 sierpnia na tygodniówce SmackDown, Wyatt opuścił Rowana po jego przegranej z Deanem Ambrosem, pozostawiając maskę Rowana na bujanym krzesełku Wyatta[79]. Pomimo tego, 13 września na tygodniówce SmackDown, Rowan zaatakował Randy’ego Ortona na rzecz Wyatta, co oznaczało kontynuację ich współpracy. Na październikowej gali No Mercy powrócił Luke Harper, który zasilił brand SmackDown i zdecydował o wygranej Wyatta w jego walce z Ortonem[80]. W międzyczasie Rowan przeszedł operację rozdartych mięśni pierścieni rotatorów i zaprzestał występów w ringu na cztery do sześciu miesięcy[81]. 25 października na tygodniówce SmackDown, Orton zainterweniował w walce Wyatta z Kanem i pomógł wygrać Wyattowi, tym samym oficjalnie dołączając do ich grupy. Na gali Survivor Series, Orton i Wyatt byli częścią męskiej drużyny SmackDown w 5-on-5 Survivor Series Tag Team Elimination matchu przeciwko drużynie Raw, gdzie obaj jako jedyni wyszli z pojedynku zwycięsko. 29 listopada na odcinku SmackDown, Wyatt i Orton pokonali American Alpha stając się pretendentami do tytułów SmackDown Tag Team Championship[82]. Zdobyli je pokonując Heatha Slatera i Rhyno na gali TLC: Tables, Ladders, & Chairs[83]. W przyszłym tygodniu obronili tytuły w rewanżu z byłymi mistrzami, a także ogłoszono, że Luke Harper również stał się mistrzem za pośrednictwem zasady Freebird Rule[84]. 27 grudnia grupa straciła SmackDown Tag Team Championship w Lista rodzajów walk w wrestlingu#four-way tag team matchu na rzecz American Alpha, gdzie Orton i Harper wystąpili reprezentując drużynę[85]. 10 stycznia na odcinku SmackDown Live, Orton i Harper przegrali w rewanżu z American Alpha, zaś po walce Harper przypadkowo wykonał Wyattowi superkick[86]. Dwa tygodnie później po walce pomiędzy Harperem i Ortonem, Wyatt wykonał pierwszemu Sister Abigail, tym samym zdradzając Harpera i wyrzucając go z ugrupowania[87].

Na gali Royal Rumble podczas tytułowej walki, Harper zaatakował Ortona i Wyatta próbując byłemu liderowi wykonać Sister Abigail. Pojedynek wygrał Orton, dzięki czemu stał się pretendentem do WWE Championship na WrestleManii 33[88]. Na gali Elimination Chamber z 12 lutego, Orton pokonał Harpera, zaś Wyatt wygrał WWE Championship w Elimination Chamber matchu[89]. Dwa dni później na odcinku SmackDown Live po tym, jak Wyatt obronił tytuł w walce z Johnem Ceną i AJ Stylesem, Orton wszedł do ringu i ogłosił rezygnację z walki o tytuł, dopóki jego posiadaczem jest Wyatt[90]. W następnym tygodniu, Wyatt dał Ortonowi „klucze do królestwa”, do którego odnosiła się chatka Wyatta położona na bagnach. 28 lutego podczas SmackDown Live, Orton odwrócił się od Wyatta poprzez podpalenie chatki, po czym wyzwał go do pojedynku na WrestleManii 33, tym samym oficjalnie rozwiązując Wyatt Family.

Lista członków[edytuj | edytuj kod]

Styl walki[edytuj | edytuj kod]

Wyatt przygotowujący się do wykonania Sister Abigail na Big E
Wyatt jest znany z wykonywania pozycji „na kraba”
 • Drużynowe finishery
  • Kombinacja Body avalanche (Rowan) i discus clothesline (Harper)[91]
  • Kombinacja Discus clothesline (Harper) i running splash (Rowan)
  • Podwójny chokeslam (Harper i Rowan)[92][93] – od 2015
  • Kombinacja Superkick (Harper) i full nelson slam (Rowan)[94] – od 2015
  • The Way (kombinacja Flapjacka (Rowan) i Cuttera (Harper))[95][96] – 2015
 • Drużynowe inne ruchy
  • Kombinacja Body avalanche (Rowan) z dodaniem big boota lub superkicku (Harper)
 • Finishery Wyatta
 • Finishery Harpera
 • Finishery Rowana
  • Running splash[106] – 2013–2014; po 2014 używany jako zwykły ruch
  • Waist-lift sitout side slam[107][108] – 2014–2015
  • Full nelson slam[109][110] – od 2015
 • Finishery Ortona
  • RKO[111] (Jumping cutter)
 • Finishery Strowmana
 • Przydomki
 • Motywy wejściowe
  • „Live in Fear” ~ Mark Crozer[125][126] (od 2013)
  • „Swamp Gas” ~ Jim Johnston[127] (od 2014) (używany w walkach Luke’a Harpera lub podczas walk w drużynie z Erickiem Rowanem i/lub Braunem Strowmanem)
  • „Voices” ~ Rev Theory (od 2016; używany przez Ortona w singlowych walkach)

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

The Wyatt Family będące w posiadaniu WWE SmackDown Tag Team Championship.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. James Caldwell: WWE News: Introducing Daniel Wyatt (w/Pics). Pro Wrestling Torch, 2014-01-04. [dostęp 2014-01-06]. Cytat: Bryan debuted in a Wyatt Family-style get-up and was introduced as Daniel Wyatt.
 2. Bob Kapur: Big crowd cheers on WWE favourites in Toronto. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 08-06-2013]. Cytat: Wyatt is a great cult leader / Max Cady character.
 3. Jim Ross predicts WWE will „shake things up” at No Way Out, comments on the latest WWE NXT tapings, and the new character played by Husky Harris. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp 2013-06-09]. Cytat: Some may compare it to the DeNiro character in Cape Fear and even Waylon Mercy back in the day but this uniquely Bray Wyatt incarnation feels new and fresh.
 4. Justin James: James’s WWE NXT REPORT 7/4 – Week 3: Chris Hero (Ohno) debuts, Vader's son, Bateman, six-man main event; Overall Reax. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2012-07-14].
 5. Jason Namako: WWE NXT RESULTS – 5/16/13 (BIG E VS. SANDOW). WrestleView. [dostęp 2013-06-09]. Cytat: Wyatt says that ... This is not the face of a human being, this is the face of a MONSTER!! This is the face of the eater of worlds. Everytime from now on that you gaze into my face, I don't care who you are, how BAD you think you are, you can never hurt me because I am already dead.
 6. George Chiverton: CHIVERTON'S NXT WEEKLY RANKINGS & EVALUATION 7/11: Latest evaluation of new NXT talent. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-06-09]. Cytat: Bray Wyatt has been a source of great excitement for me in his run-up to this debut with fantastic video packages and promos creating a mysterious atmosphere around the preacher-based character. He's evil, scary but not over the top. He comes across as having genuinely done something evil like murder, but justifies it through the faith he follows (which faith we aren't told).
 7. Adam Martin: Developmental talent to be out of action for six months. WrestleView, 2012-07-06. [dostęp 2013-01-06].
 8. Matt Bishop: WWE NXT: Who will challenge Rollins?. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, 2012-11-08. [dostęp 2013-01-08]. Cytat: Bray announces this man as the „first son of the Wyatt family, Luke Harper."
 9. Justin James: James’s WWE NXT REPORT 12/12 – Week 25: Rollins defends NXT Title, Paige in action, Overall Reax. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-07-06].
 10. Justin James: James’s WWE NXT results 2/13 – Week 33: First NXT tag champions crowned, Paige vows to take over the show. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2013-02-15. [dostęp 2013-08-07].
 11. PWTorch.com – James’s WWE NXT RESULTS 2/20: Big E. in main event, Kidd injury speech, Wyatt Family Feud, Overall Reax to strong episode, pwtorch.com [dostęp 2016-04-20].
 12. WWE NXT Results – 5/2/13 (Jericho vs. Wyatt) – Wrestleview.com – Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News, Wrestleview.com – Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News [dostęp 2016-04-20] (ang.).
 13. Justin James: James’s WWE NXT REPORT 5/8 Week 45: Wyatt Family captures Tag Titles, Ohno turning face?, Sandow in action, Paige vs. Summer Rae feud continues, Overall Reax. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-06-02].
 14. Justin James: James’s WWE NXT RESULTS 6/19: Wyatts vs. Ohno & Graves & Neville six-man tag, Summer Rae wins tourney match, El Generico, Xavier Woods, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-08-26].
 15. Justin James: James’s WWE NXT REPORT 7/10: Wyatts vs. Team Regal six-man main event, NXT Women’s Title tourney continues, Generico (Zayn), Mason Ryan, set-up for Charlotte's debut. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-07-14].
 16. Jason Namako: WWE NXT Results – 7/18/13 (Neville/Graves vs. Wyatt Family). Wrestleview. [dostęp 2013-08-08].
 17. James Caldwell: RAW NEWS: HBK & Hart cameos, Axel beats top star, Wyatt Family intro, Punk's return, Hunter status, two title matches, World Title, Kidd returns with new look post-Raw, more. Pro Wrestling Torch, 2013-05-27. [dostęp 2013-05-28].
 18. James Caldwell: RAW NEWS: Vickie „fired” as Raw authority figure & replacement named, Wyatts debut, final MITB PPV hype, RVD, Lesnar, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-07-09].
 19. Caldwell's WWE Raw results 7/15 (Hour 2): The Wyatts Week 2, Rhodes Scholars explode.
 20. Caldwell's WWE Main Event results 7/17: Complete „virtual-time” coverage of Wyatts finding more victims, Fandango vs. Christian, Divas tag match.
 21. Caldwell's WWE RAW results 8/5 (Hour 2): Cena responds to Bryan, Shield appears, Punk vs. Axel match.
 22. Caldwell's WWE SSLAM PPV results 8/18 (Hour 1): Ongoing „virtual-time” coverage of live PPV – World Title match, Ring of Fire match, clean-shaven Rhodes vs. Sandow, more.
 23. Matthew Asher: Battle may be over but WWE Battleground still leaves unresolved issues. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2013-11-14].
 24. Matthew Asher: Raw: Fallout from Hell in the Cell is very intriguing. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2013-11-14].
 25. James Caldwell: WWE S. Series PPV results 11/24 (Hour 3): Orton vs. Big Show main event, Bryan & Punk, PPV-closing face-off. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2013-11-27].
 26. Nolan Howell: TLC: Randy Orton crowned new WWE World Heavyweight Champion. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2013-12-18].
 27. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw results 12/30: Complete „virtual-time” coverage of live 2013 finale – Bryan gives up and gives in, Brock Lesnar returns, Shield shows cracks, more. Pro Wrestling Torch. [dostęp 2014-01-02].
 28. James Caldwell: CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 1/13: Complete „virtual-time” coverage of live Raw – Big show-closing angle involving Daniel Bryan, Hall of Fame, Rumble hype, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-01-14].
 29. Dale Plummer, Nick Tylwalk: Upset fans overshadow Batista's big win at uneven 2014 Royal Rumble. W: SLAM! Sports: Wrestling [on-line]. Canadian Online Explorer. [dostęp 2014-01-28].
 30. Batista won the 30-Man Royal Rumble Match, wwe.com [dostęp 2016-04-20].
 31. Nick Tylwalk: Raw: The Yes Movement keeps rolling in Cleveland. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2014-02-25].
 32. Dale Plummer: Smackdown!: The Shield puts the Wyatt Family on notice. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2014-02-25].
 33. John Cena vs. Bray Wyatt. WWE. [dostęp 2014-04-03].
 34. Gene Guillot: John Cena vs. Bray Wyatt centers on Cena's legacy. The Times-Picayune. [dostęp 2014-04-05].
 35. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw results 3/10: Complete „virtual-time” coverage of live Raw – Bryan „hi-jacks” Raw, Taker & Hogan back on TV, Cena vs. Wyatts feud continues. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-04-03].
 36. James Caldwell: WrestleMania 30 PPV results (Hour 2): Complete „virtual-time” coverage of Cena vs. Bray, big moment for Cesaro in the Andre Battle Royal, Shield vs. Outlaws. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-04-10].
 37. James Caldwell: Caldwell's Extreme Rules PPV results 5/4: Complete „virtual-time” coverage of live PPV – Bryan vs. Kane, Evolution vs. Shield, Cena vs. Wyatt steel cage match.. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-05-06].
 38. Matthew Asher: WWE Payback: The Shield Evolved, Cena stood tall and Brie dropped a bombshell. SLAM! Wrestling. s. slam.canoe.ca. [dostęp 2014-06-02].
 39. The Usos vs. Luke Harper & Erick Rowan: Raw, June 2, 2014. W: WWE [on-line].
 40. Alex Giannini: WWE Tag Team Champions The Usos def. The Wyatt Family. WWE. s. WWE.com. [dostęp 2014-06-29].
 41. Anthony Benigno: John Cena def. Randy Orton, Bray Wyatt, Roman Reigns, Cesaro, U.S. Champion Sheamus, Kane and Alberto Del Rio to become the new WWE World Heavyweight Champion. WWE. s. WWE.com. [dostęp 2014-06-29].
 42. Anthony Benigno: The Wyatt Family def. U.S. Champion Sheamus & WWE Tag Team Champions The SOS. WWE. s. WWE.com. [dostęp 2014-06-30].
 43. Anthony Benigno: Chris Jericho confronted The Miz. WWE. s. WWE.com. [dostęp 2014-06-30].
 44. WWE Battleground 2014 results. W: WWE.com [on-line]. [dostęp 2014-07-21].
 45. Mike Tedesco: WWE RAW Results – 7/28/14 (New matches for SummerSlam). s. wrestleview.com. [dostęp 2014-07-29].
 46. Wade Keller: Keller's WWE SummerSlam report 8/17: Cena vs. Lesnar results, Stephanie vs. Brie results, Reigns vs. Orton results, more. s. PWTorch.com. [dostęp 2014-08-26].
 47. Mike Tedesco: WWE SmackDown results 9/19/14 (Reigns vs. Rusev). s. wrestleview.com. [dostęp 2014-11-05].
 48. Mike Johnson: Network delayed in UK?, the sportatorium, where is Bray?. s. pwinsider.com. [dostęp 2014-11-05].
 49. Raw News: Hell in a Cell, two items next week on Raw, Hogan & Heyman return to TV, IC Title match result, more. s. PWTorch.com. [dostęp 2014-10-04].
 50. WWE Smackdown TV report – Cena & Ambrose vs. Orton & Kane. Wrestling Observer. [dostęp 2014-10-04].
 51. Christopher Hooton: WWE Hell In A Cell 2014 results: Bray Wyatt returns as hologram to help Seth Rollins defeat Dean Ambrose. s. The Independent. [dostęp 2014-11-11].
 52. Parks's WWE SmackDown report 10/31: Ongoing „virtual time” coverage of the Halloween episode, including Divas Costume Battle Royal, Dean Ambrose vs. Cesaro in Trick-or-Street Fight. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-11-12].
 53. Caldwell's WWE Raw results 11/10: Complete „virtual-time” coverage of U.K. Raw – Cena vs. Ryback, Survivor Series teams formed, U.S. Title re-match, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2014-11-11].
 54. Trionfo, Richard.: WWE RAW REPORT: TEAM CENA IS FINALIZED; INTERCONTINENTAL TITLE MATCH; BRIE HAS A NEW LOOK; A ROCKY NIGHT FOR HALF OF SLATER-GATOR. 2014-11-17. s. PWInsider.com.
 55. Benigno, Anthony: WWE Raw live results: November 17, 2014. WWE, 2014-11-17. [dostęp 2014-11-17].
 56. Rehal, Sumit: WWE Smackdown results: Dean Ambrose bounces back after attack from Bray Wyatt. W: The Independent [on-line]. 2014-11-01. [dostęp 2014-11-17].
 57. Bob Kapur: WWE Survivor Series: The Authority feels the Sting of defeat. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, 2014-11-24. [dostęp 2014-11-24].
 58. Nick Tylwalk: Raw: A post-Authority world begins in Indianapolis. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, 2014-11-24. [dostęp 2014-11-25].
 59. Marc Middleton: WWE Monday Night RAW Results: Slammys, Cena, Harper Vs. Rowan, Rollins Vs. Ziggler. 2014-12-08. [dostęp 2014-12-09].
 60. Sean Ross Sapp: 2015 WWE Royal Rumble: Bray Wyatt Stands Out, Lesnar's Streak, ECW, Bubba's Debut, More. 2015-01-27. [dostęp 2015-01-28].
 61. Marc Middleton: Erick Rowan And Luke Harper Teaser For RAW, The Rock On His Latest Movie, WWE Tag Team Miscues. 2015-05-09. [dostęp 2015-05-10].
 62. Bob Krites: Fandango & Zack Ryder vs. Luke Harper & Erick Rowan: Raw, May 18, 2015. W: Daily Wrestling News [on-line]. 2015-05-18. [dostęp 2015-05-19].
 63. Mike Killam: WWE Big Update: Erick Rowan Injury More Serious Than Previously Thought; Out of Action 4-6 Months. W: Wrestlezone [on-line]. 2015-06-26. [dostęp 2015-06-27].
 64. Nick Paglino: WWE Battleground Result: Bray Wyatt vs Roman Reigns. W: Wrestlezone [on-line]. 2015-07-19. [dostęp 2015-07-20].
 65. WWE RAW Results – 7/20/15 (Undertaker/Lesnar brawl) – Wrestleview.com.
 66. Bill Pritchard: WWE RAW Results (7/20) – Cena/Rollins Have Words, Lesnar/Taker Official! – Wrestlezone. W: Wrestlezone [on-line]. 2015-07-20.
 67. James Caldwell: CALDWELL'S SUMMERSLAM REPORT 8/23: Complete „virtual-time” coverage of Lesnar vs. Taker, Title vs. Title, more matches. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp 2015-08-23].
 68. Jason Namako: WWE RAW Results – 8/24/15 (Dudleys, Sting return). s. wrestleview.com. [dostęp 2015-08-25].
 69. Wade Keller: Keller's WWE Night of Champions PPV Report 9/20. Pro Wrestling Torch, 2015-09-20. [dostęp 2015-09-25].
 70. Brock Lesnar def. The Undertaker (Hell in a Cell Match). W: WWE [on-line].
 71. WWE TLC: Tables, Ladders & Chairs 2015 results. s. WWE.com. [dostęp 2015-12-14].
 72. WWE Royal Rumble 2016: Triple H wins WWE World Heavyweight Title
 73. Brandon Stroud, Luke Harper Appears To Be Injured Following A WWE Raw Dark Match, 22 marca 2016 [dostęp 2016-05-17] (ang.).
 74. Nick Paglino, Bray Wyatt Talks Not Being Advertised for WrestleMania, Luke Harper’s Injury, Does WWE Brass Really Understand the Wyatts?, More, 2 kwietnia 2016 [dostęp 2016-05-17] (ang.).
 75. Marc Middleton, The Rock Wrestles A Quick Match At WrestleMania 32, John Cena Returns For The Save (Photos, Video), 3 kwietnia 2016 [dostęp 2016-05-17] (ang.).
 76. Update – Bray Wyatt injured on WWE's European Tour -, pwtorch.com, 13 kwietnia 2016 [dostęp 2016-06-07] (ang.).
 77. Del Rio says League of Nations will be ending soon, Bray's injury sealed future -, pwtorch.com, 25 kwietnia 2016 [dostęp 2016-06-07] (ang.).
 78. Get complete 2016 WWE Draft results here [dostęp 2016-07-20].
 79. WWE Smackdown Results – 8/16/16 (Live from Austin, John Cena vs. Alberto Del Rio headlines, Miz TV) (ang.). WrestleView.
 80. Wade Keller: Keller's WWE No Mercy PPV report 10/9: Ongoing live coverage of Styles vs. Cena vs. Ambrose, Miz vs. Ziggler, Orton vs. Wyatt (ang.). 9 października, 2016.
 81. Dot Net Exclusive WWE News: Erick Rowan undergoes surgery (ang.). Pro Wrestling Dot Net.
 82. SmackDown Live: Nov. 29, 2016 (ang.). WWE.
 83. Jason Powell: Powell’s WWE TLC 2016 live review: AJ Styles vs. Dean Ambrose in a TLC match for the WWE Championship, The Miz vs. Dolph Ziggler in a ladder match for the Intercontinental Championship (ang.).
 84. The Wyatt Family to defend SmackDown Tag Team Titles under the Freebird Rule | WWE, wwe.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
 85. Greg Parks: 12/27 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Ongoing, Real-Time Report, including three title matches, John Cena’s return (ang.).
 86. 1/10 WWE Smackdown LIVE – Parks’s Complete, Real-Time Report, including Cena vs. Corbin, Wyatts vs. American Alpha for Tag Titles. Pro Wrestling Torch. [dostęp 20 January 2017].
 87. WWE Smackdown Results: Winners, Analysis, Reaction and Highlights From January 24, forbes.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
 88. KELLER’S WWE ROYAL RUMBLE REPORT 1/29: Ongoing results updated throughout evening including Owens-Reigns, Styles-Cena, Rumble match. Pro Wrestling Torch. [dostęp 1 February 2017].
 89. Jason Powell: 2/12 Powell’s WWE Elimination Chamber 2017 live review: John Cena vs. AJ Styles vs. Dean Ambrose vs. The Miz vs. Baron Corbin vs. Bray Wyatt in an Elimination Chamber match for the WWE Championship. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp February 12, 2017].
 90. Wade Keller: KELLER'S WWE SMACKDOWN REPORT 2/14: Ongoing coverage of Bray defending WWE Title against Cena, Elimination Chamber follow-up. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. February 14, 2017. [dostęp February 14, 2017].
 91. Michael Burdick: SmackDown Results: Punk and a slew of Superstars cause a massive fallout before the Rumble – Luke Harper & Erick Rowan def. The Prime Time Players. W: WWE [on-line]. 2014-01-24. [dostęp 2014-01-25].
 92. WWE Money In The Bank: Luke Harper And Erick Rowan Vs. The Usos (Tag Team Title Match). W: WrestlingInc.com [on-line].
 93. WWE Smackdown results (11/12): WWE Title Tournament, Bray Wyatt challenges Undertaker & Kane. W: WON/F4W – WWE news, Pro Wrestling News, WWE Results, UFC News, UFC results [on-line].
 94. Richard Trionfo: WWE Main Event report: Two of the six teams in the Elimination Chamber tag title match in action, Harper and Rowan in action, did you Bolieve?, and more. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
 95. Richard Trionfo: WWE Superstars report: Tag team theme with Harper and Rowan, The Ascension, Lucha Dragons, and Los Matadores. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2015-06-06. [dostęp 2015-06-07].
 96. James Caldwell: Caldwell's WWE Raw results 6/8: Complete „virtual-time” coverage of live Raw – final MITB hype, WWE World champ loses to security team, NXT Open Challenge, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2015-06-08. [dostęp 2015-06-09].
 97. Smackdown!: Daniel Bryan sees a revolving door of referees. W: SLAM! Wrestling [on-line]. [dostęp 2014-01-19]. Cytat: Kane is dropped with the Sister Abigail, a swinging reverse STO.
 98. Mike Tedesco: WWE SmackDown results – 9/27/13 (Orton vs Miz). Wrestleview. [dostęp 2014-01-19]. Cytat: Wyatt then connects with Sister Abigail for the win.
 99. Justin James: James’s WWE NXT reports 4/17 & 4/24 & 5/1: Jericho in action, The Shield, Clash of Champions featuring several title matches, Paige vs. Summer Rae feud continues, more. Pro Wrestling Torch, 2013-05-03. [dostęp 2014-01-19]. Cytat: Kiss to the forehead and the Sister Abigail for the win.
 100. a b WWE bio of Luke Harper. W: WWE [on-line]. [dostęp 2013-05-29].
 101. Andres Santiago: DX invades DX taping: Complete WWE NXT spoilers from Florida. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2013-01-11. [dostęp 2013-01-25].
 102. Richard Trionfo: WWE NXT report: Did Seth Rollins retain against Big E Langston?; third generation tag team against second generation tag team; divas action; and more. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2013-01-10. [dostęp 2013-01-26].
 103. Richard Trionfo: WWE NXT report: number one contender battle royal; big announcement from Stephanie McMahon; and more. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. 2013-05-29. [dostęp 2013-05-31].
 104. Luke Harper. W: Florida Championship Wrestling [on-line]. [dostęp 2013-12-21].
 105. Matt Bishop: WWE NXT: Ohno needs an opponent. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, 2012-11-22. [dostęp 2013-01-26].
 106. Greg Parks: Parks's WWE SmackDown report 7/26: Ongoing „virtual time” coverage of Friday show, including Wyatt Family in-ring debut, Del Rio vs. RVD match. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. 2013-07-26. [dostęp 2013-07-27].
 107. Rob McCarron: WWE Raw TV report; Monday, 02 June 2014 19:30. Wrestling Observer. s. f4wonline.com. [dostęp 2014-06-12].
 108. JEY USO VS. ERICK ROWAN: WWE SMACKDOWN, JUNE 13, 2014 (1:02). WWE, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-16].
 109. Justin James: James’s WWE SUPERSTARS REPORT 12/25: Rowan vs. Cesaro main event, Titus faces Gabriel. W: PWTorch [on-line]. 2014-12-25. [dostęp 2015-02-01].
 110. Mike Bessler: WWE Superstars Results: Erick Rowan Gets A Win, Fandango In Action. W: PWInsider [on-line]. 2015-02-01. [dostęp 2015-02-01].
 111. Daniel Pena: Hornswoggle Wins Pro Wrestling Illustrated's Rookie Of The Year Award; More 2007 Awards Results Revealed (ang.).
 112. a b c Braun Strowman. s. The Online World of Wrestling. [dostęp 2015-10-05].
 113. Bray Wyatt sur Twitter : „War Famine Pestilence Death #Riders https://t.co/SCzyw5LYm0", twitter.com [dostęp 2017-11-20] (fr.).
 114. Richard Trionfo: WWE SMACKDOWN REPORT: TAG CHAMPS IN EXTREME RULES REMATCH, WWE AND DIVAS CHAMPIONS IN ACTION, WHAT DO YOU FEED THE EATER OF WORLDS?, AND MORE. 2015-04-30.
 115. John Cena Defends His Legacy Against Bray Wyatt at WrestleMania. ProWrestling.com, 2014-03-20. [dostęp 2015-03-20]. Cytat: The Cenation leader's storied legacy is at risk when he collides with „The Man of 1,000 Truths” Bray Wyatt at The Showcase of The Immortals.
 116. James Wortman: Bray Wyatt def. Dean Ambrose (Tables, Ladders & Chairs Match). WWE.com, 2014-12-14. [dostęp 2014-12-14]. Cytat: Despite liberal use of each of the weapons set up on the ramp and at ringside, “The New Face of Fear’s” conquest would ultimately be decided by another piece of hardware entirely.
 117. Dean Ambrose vs. Luke Harper: Raw, Aug. 10 2015. WWE.com. Cytat: The Lunatic Fringe clashes with Bray Wyatt's eerie „Prodigal Son."
 118. Roman Reigns vs. Luke Harper: Raw, Aug. 17, 2015. WWE.com. Cytat: The Big Dog clashes with Bray Wyatt's „Prodigal Son” on Raw.
 119. a b Scott Taylor: SmackDown results, Aug. 27, 2015: The Wyatt Family's 'New Face of Destruction' destroyed Ambrose and Reigns. WWE.com, 2015-08-27. Cytat: "The New Face of Fear” Bray Wyatt and „The New Face of Desolation” Luke Harper introduced „The New Face of Destruction” Braun Strowman to the WWE Universe [...]
 120. Tonya Rodgers: WWE SmackDown recap & reactions (Aug. 27, 2015): Wyatt Family Values. Cageside Seats, 2015-08-28. Cytat: [Wyatt says] he is the new face of fear. Harper is the new face of desolation. Strowman is the new face of destruction.
 121. Bray Wyatt introduces Braun Strowman to the world. Raw Aug 24 2015. WWE, 2015-08-24. [dostęp August 25, 2015].
 122. Bray Wyatt introduces „The New Face of Destruction” Braun Strowman to the WWE Universe: photos. WWE.com.
 123. Quinn Smith: The Face of Destruction – Braun Strowman. 2015-09-07. s. TWN News.
 124. Ru Gunn: WWE SmackDown (November 12) Review: The Usos vs. The Wyatts. W: Voices of Wrestling [on-line]. 2015-11-13. Cytat: Brennan name drops „The new face of Desolation Luke Harper” and also treats us to „The new face of Vengeance Erick Rowan”. Is this a thing now? Has everyone in the Wyatts got a face that represents an abstract concept? How long do these remain new faces? Who did they usurp? Is there someone in the locker room mourning that they are now only the Old Face of Desolation?
 125. WWE: Live in Fear (Bray Wyatt) – Single. iTunes Store. [dostęp 2013-06-12].
 126. Mark Crozer: Broken Out In Love signed to WWE Music Group. [dostęp 2013-08-25].
 127. WWE: Swamp Gas (Luke Harper) – Single Jim Johnston.
 128. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2014 (ang.). The Internet Wrestling Database.
 129. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2015 (ang.). The Internet Wrestling Database.
 130. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2014 (ang.).
 131. a b Dave Meltzer. Jan 27 2014 Wrestling Observer Newsletter: 2013 Annual awards issue, best in the world in numerous categories, plus all the news in pro-wrestling and MMA over the past week and more. „Wrestling Observer Newsletter”, s. 34, 2014-01-27. Campbell, California. ISSN 1083-9593. 
 132. WWE Wrestler(s) of the Year. W: Rolling Stone [on-line]. [dostęp December 14, 2015].
 133. WWE Championships. WWE. [dostęp February 15, 2017].
 134. SmackDown Tag Team Championships. WWE. [dostęp February 1, 2017].
 135. Anthony Benigno, Scott Taylor: Randy Orton won the 30-Superstar Royal Rumble Match. WWE. s. wwe.com. [dostęp January 29, 2017].
 136. NXT Tag Team Championships. WWE. [dostęp July 29, 2016].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]