Thea Krokan Murud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thea Krokan Murud
Data i miejsce urodzenia 6 czerwca 1994
Norwegia
Klub Søre Ål IL
Debiut w PŚ 11.03.2015, Drammen (49. miejsce – sprint C)
Pierwsze punkty w PŚ 8.03.2017, Drammen (25. miejsce – sprint C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata młodzieżowców
srebro Park City 2017 Sprint s.klasyczny
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
srebro Liberec 2011 7,5 km s.klasyczny

Thea Krokan Murud (ur. 6 czerwca 1994) – norweska biegaczka narciarska, srebrna medalistka mistrzostw świata młodzieżowców w narciarstwie klasycznym w sprincie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała 14 lutego 2011 roku w czeskim Libercu podczas zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży europy. Zdobyła srebrny medal w biegu na 7,5 km stylem klasycznym ze startu indywidualnego[1]. Oprócz tego wystartowała jeszcze w dwóch biegach, w których zajęła 22 i 8 miejsce.

Kolejnym startem w zawodach międzynarodowych był występ na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. W tureckim Erzurum wystartowała w trzech konkurencjach, a najbardziej wartościowym wynikiem było szóste miejsce w biegu sztafetowym[2].

11 marca 2015 roku zadebiutowała w pucharze świata. W biegu sprinterskim rozgrywanym techniką klasyczną w norweskim Drammen zajęła 49 miejsce[3].

Na mistrzostwach świata młodzieżowców w narciarstwie klasycznym 2017 w amerykańskim] Park City odniosła swój największy jak dotychczas sukces w karierze. W biegu sprinterskim stylem klasycznym zdobyła srebrny medal[4].

Pierwsze punkty w pucharze świata zdobyła 8 marca 2017 podczas sprintu rozgrywanego techniką klasyczną w Drammen[5].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
14. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 5 km stylem klasycznym 14:53,1 min +38,4 s Rosja Natalja Żukowa
DNF 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km bieg łączony 29:33,3 min Słowenia Nika Razinger
6. 26 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg sztafetowy 4×3,3 km[a] 34:06,1 min +1:31,6 min  Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
26. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min Szwecja Jonna Sundling
13. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min +1:31,7 min Rosja Anastasija Siedowa
16. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +1:24,1 min Niemcy Victoria Carl
2.FIS silver medal.png 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,40 min +3,42 s Szwecja Anna Dyvik
DNF 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km bieg łączony 40:50,9 min Norwegia Lotta Udnes Weng

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 niesklasyfikowana
2015/2016 niesklasyfikowana
2016/2017 103.
2017/2018 51.
2018/2019 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 43 42 - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 25 35 - - - - 6
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - - - 10 - 11 19 33 19 35 - - - - - - - 32 26 - - 28 20 10 - - - - - 119
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
- - 40 44 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Barbro Kvåle, Thea Krokan Murud, Hilde Losgård Landheim, Anne-Tine Markset

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]