Theodor Körner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
Theodor Körner
Ilustracja
Pomnik Theodora Körnera przed ratuszem
w Wiedniu
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1873
Uj-Szöny
Data i miejsce śmierci 4 stycznia 1957
Wiedeń
Prezydent Austrii
Okres od 21 czerwca 1951
do 4 stycznia 1957
Przynależność polityczna Socjaldemokratyczna Partia Austrii
Poprzednik Karl Renner
Następca Adolf Schärf
Odznaczenia
Krzyż Wielki II Klasy Orderu Zasługi RFN

Theodor Körner, właśc. Theodor Körner Edler von Siegringen ([ˈteːoˌdoːɐ̯ ˈkœʁnɐ] i; ur. 24 kwietnia 1873 w Uj-Szöny, zm. 4 stycznia 1957 w Wiedniu) – austriacki wojskowy i polityk, prezydent Austrii w latach 1951-1957.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Uj-Szöny (obecnie część Komarna) w rodzinie oficera armii austro-węgierskiej. Sam również ukończył akademię wojskową w Mährisch Weißkirchen (obecnie Hranice). W czasie I wojny światowej brał udział w walkach na froncie włoskim. W 1924 zakończył karierę wojskową w stopniu generała i został posłem do parlamentu z ramienia Partii Socjaldemokratycznej. W czasie tzw. austrofaszyzmu został aresztowany i osadzony w więzieniu, podobnie jak inni przedstawiciele partii opozycyjnych. W czasie II wojny światowej był ponownie aresztowany.

Po zakończeniu wojny, 17 kwietnia 1945 został burmistrzem Wiednia (do 1951). Po śmierci Karla Rennera w 1951, startował w wyborach na prezydenta Austrii, które wygrał uzyskując ponad 51% poparcia. Był pierwszym prezydentem Austrii wybranym w wyborach bezpośrednich. Zmarł w 1957 w swoim biurze. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, w krypcie prezydenckiej.