Thomas Forster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Forster
Dane biograficzne
Dynastia Forsterowie
Data urodzenia 29 marca 1683
Data śmierci październik 1738
Ojciec Thomas Forster
Matka Frances Forster

Thomas Forster (ur. 29 marca 1683, zm. w październiku 1738) był politykiem brytyjskim z Nortumbrii, posiadaczem ziemskim i "generałem" w jakobickiej armii w powstaniu szkockim z 1715 roku.

Pochodził z potężnej rodziny Forsterów z Bamburgh i Adderstone Hall, z której wywodziło się wielu zarządców zamku w Bamburgh i szeryfów Nortumbrii.

Jego ojcem był Thomas Forster (1659-1725) z Adderstone, członek parlamentu angielskiego (po unii z 1707 – brytyjskiego) w latach 1705-1708 i szeryfem (High Sheriff) Nortumbrii od roku 1703. Matką przyszłego jakobity była Frances Forster, córka Sir Williama Forstera z zamku Bamburgh.

Sam Thomas Forster – młodszy też był członkiem parlamentu z Nortumbrii ale w latach 1708-1716. W roku 1700 współdziedziczył (wraz ze swą ciotką Dorothy Crew, żoną Lorda Crew, biskupa Durham, posiadłosci Bamburgh i Blanchland ciężko zadłużone. Chociaż Lord Crew odkupił je potem od Forstera młodszego, ten nadal nie miał do końca ustabilizowanej sytuacji finansowej.

Forsterowie byli spokrewnieni z Radcliffe'ami, której to rodziny głowa – James Radcliffe, 3. hrabia Derwentwater – kuzyn starego jakobickiego pretendenta, był szefem powstania jakobickiego w 1715. Mimo iż Forster był protestantem (a nie jak większość jakobitów – katolikiem) i nie miał doświadczenia wojskowego, został "generałem" w armii jakobickiej.

Bitwa pod Preston (1715) zakończyła się klęską Jakobitów. Forster został uwięziony w więzieniu Newgate Prison, lecz udało mu się uciec do Francji i służyć dalej Staremu Pretendentowi.

W 1716 roku Forstera zaocznie usunięto z grona posłów parlamentu. Forster zmarł w październiku 1738 we Francji. Jego ciało przewieziono do Bamburgh i pochowano.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]