Thomas Fritsch (kompozytor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Fritsch
Pseudonim Fritschius
Data i miejsce urodzenia ochrz. 25 sierpnia 1563
Görlitz
Pochodzenie niemieckie
Data i miejsce śmierci 27 marca 1619
Wrocław
Gatunki muzyka poważna, muzyka renesansowa, muzyka barokowa
Zawód kompozytor

Thomas Fritsch, też Frizsch, Fricz, zwany Fritschius (ochrz. 25 sierpnia 1563 w Görlitz, zm. 27 marca 1619 we Wrocławiu)[1]niemiecki kompozytor przełomu renesansu i baroku, duchowny katolicki.

Był synem lekarza miejskiego, również Thomasa Fritscha. W Görlitz studiował muzykę prawdopodobnie u kantora Johanna Winklera[1]. Możliwe, że początkowo przebywał w którymś z czeskich klasztorów. W źródłach jest określany jako "kawaler Krzyża z czerwoną gwiazdą przy św. Macieju we Wrocławiu" (Kreuzherr mit dem roten Stern zu Sankt Matthias in Breslau), co wskazywałoby na jego związek z zakonem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, do którego należał wrocławski Kościół św. Macieja.

Komponował utwory religijne do tekstów łacińskich i niemieckich[1]. Na jego twórczość wpłynęła sztuka muzyczna Orlanda di Lasso i szkoły weneckiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław Perz: Fritsch [Fritschius, Frizsch, Fricz], Thomas. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. F. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)