Thomas Green

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Green
Data i miejsce urodzenia 30 marca 1894
Fareham
Data i miejsce śmierci 29 marca 1975
Eastleigh
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
złoto Los Angeles 1932 lekkoatletyka
(chód na 50 km)

Thomas William Green (ur. 30 marca 1894 w Fareham, zm. 29 marca 1975 w Eastleigh) – brytyjski lekkoatleta chodziarz, mistrz olimpijski z Los Angeles.

Green miał dzieciństwo i młodość wypełnione nieszczęśliwymi wydarzeniami. Z powodu krzywicy nie mógł chodzić do ukończenia 5 lat. W 1906 sfałszował datę urodzenia, by móc zaciągnąć się do armii. Doznał w niej obrażeń wskutek upadku z konia i został zwolniony ze służby jako inwalida w 1910. W 1914 został powołany do wojska. Odniósł trzy rany i został zatruty gazem bojowym podczas służby we Francji.

Zajął się uprawianiem chodu sportowego stosunkowo późno. Pierwszy wyścig (z Worthing do Brighton) wygrał w 1926, gdy miał 32 lata. Później zwyciężał w chodach z Londynu do Brighton (4 razy), z Manchesteru do Blackpool (6 razy) i z Nottingham do Birmingham (6 razy), a także chód na 100 km w Mediolanie w 1930. W tym samym roku zdobył mistrzostwo Wielkiej Brytanii w chodzie na 50 kilometrów.

Na igrzyskach olimpijskich w 1932 w Los Angeles konkurencja chodu na 50 kilometrów była rozgrywana po raz pierwszy. Green rozpoczął w spokojnym tempie i był w pewnym momencie o minutę za prowadzącymi. Konsekwentny marsz sprawił, że mijał kolejnych rywali i po 40 kilometrach prowadząca grupa składała się z trzech zawodników: Ugo Frigerio z Włoch, Jānisa Daliņša z Łotwy i Greena. Green przyspieszył i zwyciężył z ponad siedmiominutową przewagą. Miał wówczas ponad 38 lat.

Ubiegał się o nominację olimpijską przed igrzyskami w 1936 w Berlinie, ale w zawodach eliminacyjnych zajął 4. miejsce (kwalifikowało się pierwszych trzech zawodników).

Po zakończeniu kariery pracował w kolejnictwie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]