Thomas Rowlandson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret Thomasa Rowlandsona autorstwa George’a Henry’ego Harlowa z 1814

Thomas Rowlandson (ur. w lipcu 1756, zm. 22 kwietnia 1827 w Londynie), oświeceniowy malarz i karykaturzysta angielski.

Thomas był synem wpływowego kupca londyńskiego. Naukę rysunku rozpoczął w Royal Academy of Arts, następnie w wieku szesnastu lat wyjechał do Paryża, aby dalszą edukację pobierać na Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. W 1777 roku powrócił do Londynu i utworzył własne atelier na Wardour Street, zajmując się malowaniem portretów.

Poza wpływami angielskiego i francuskiego rokoka, fascynował się klasycznym malarstwem, które poznał m.in. w Italii, uczestnicząc w obowiązkowej w tym czasie Grand Tour. W trakcie studiów w Londynie zaprzyjaźnił się z Jamesem Gillrayem, będącym później bardzo popularnym i wpływowym karykaturzystą. Jego styl znacząco ukształtował Rowlandsona, skłaniając go również do głębszego zainteresowania się karykaturą. Był osobą mocno zaangażowaną w życie społeczne i polityczne, m.in. uwiecznił rozbicie manifestacji przez kawalerię na St. Peter Field w Manchesterze w 1819 roku, nazwane masakrą pod Peterloo. W humorystyczny sposób przedstawiał przywary i słabości ówczesnego społeczeństwa angielskiego, ironizował na temat ludzkiego popędu, tworząc bardzo śmiałe rysunki, balansujące między erotyką a pornografią, które następnie były masowo rozpowszechniane za pomocą litografii.

Współpracował z wieloma sławnymi artystami angielskimi, m.in. autor Pałacu Westminsterskiego August Pugin poprosił Rowlandsona by uzupełnił jego rysunki architektoniczne sztafażem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thomas Rowlandson, www.spartacus-educational.com [dostęp 2017-11-27].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Odniesienia w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • We wkładce do płyty niemieckiej grupy muzycznej Maroon zatytułowanej When Worlds Collide z 2006 tekst utworu "Sword and bullet" został poprzedzony cytatem z 1816 autorstwa Thomasa Rowlandsona: ang. "Some find their death by sword and bullet, and some by fluids down the gullet" (pol. "Niektórzy znajdą śmierć od miecza i pocisku, a inni od płynów w przełyku"). Tekst utworu odnosi się do niszczenia zdrowia i powodowania śmierci w wyniku korzystania z używek (napoje alkoholowe, palenia papierosów).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]