Thorsten Kaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thorsten Kaye
Imię i nazwisko Thorsten Ernst Kieselbach
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1966
Frankfurt nad Menem, Niemcy
Zawód aktor, poeta
Współmałżonek Susan Haskell

Thorsten Kaye, właściwie Thorsten Ernst Kieselbach[1] (ur. 22 lutego 1966 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecko-brytyjski aktor filmowy i telewizyjny, poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Wychowywany w Londynie, Thorsten przybył do Stanów Zjednoczonych w 1985 roku na stypendium do United States International University w San Diego. Specjalizował się w zakresie wychowania fizycznego i dramacie, ale ostatecznie uzyskał stopień licencjata w dziedzinie sztuk plastycznych. Był zawodnikiem rugby w Europie. Uczęszczał na studia na Wayne State University w Detroit, gdzie uzyskał tytuł magistra dramatu i historii teatru. Gdy miał 17 lat w Anglii otrzymał swoją pierwszą profesjonalną rolę Złej Czarownicy z Zachodu w przedstawieniu Czarnoksiężnik z Krainy Oz.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Związany z Hilberry Repertorium Company w Detroit, grał w repertuarze klasycznym, od Makbeta do Marka Antoniusza[2]. Następnie przeniósł się do Los Angeles, gdzie otrzymywał role w różnych projektach telewizyjnych, w tym miniserialu CBS na podstawie powieści Sidneya Sheldona Nic nie trwa wiecznie (Nothing Lasts Forever, 1995) z Gail O’Grady, Brooke Shields i Vanessą Williams. Po przyjeździe do Nowego Jorku, aby przyjął rolę Patricka Thornharta w operze mydlanej ABC Tylko jedno życie (One Life to Live, 1995–97). Później wystąpił w roli Iana Thornharta w operze mydlanej ABC Port Charles (2003).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thorsten Kaye Actor (ang.). TVGuide.com. [dostęp 2016-07-22].
  2. Thorsten Ernst Kieselbach „Kaye” (ang.). soapcentral.com. [dostęp 2016-07-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]