Thunder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thunder
Ilustracja
Thunder w Wolverhampton w 2006
Rok założenia 1989
Pochodzenie Londyn, Wielka Brytania
Gatunek hard rock
Aktywność 1989–2000, 2002–2009, od 2011
Wydawnictwo muzyczne STC Recordings
EMI Records
Geffen Records
Skład
Danny Bowes
Luke Morley
Gary James
Ben Matthews
Chris Childs
Byli członkowie
Mark Luckhurst
Mikael Höglund
Strona internetowa

Thunder – brytyjska rockowa grupa muzyczna, założona w 1989 roku w Londynie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała po upadku zespołu Terraplane. Członkowie tego zespołu, wokalista Danny Bowes i gitarzysta Luke Morley postanowili założyć w styczniu 1989 roku nowy zespół o nazwie Thunder. Wkrótce później do zespołu dołączył Gary James. W kwietniu grupa podpisała kontrakt z EMI. a w maju basistą został Mark Luckhurst. W czerwcu skończono kompletować skład zespołu, kiedy to nowym członkiem zespołu, grającym na gitarze i instrumentach klawiszowych, został Ben Matthews. Miesiąc później grupa udzieliła pierwszego koncertu, stanowiąc w Southend-on-Sea support przed Romeo's Daughter, The Groundhogs i londyńskim Horse. W sierpniu rozpoczęto nagrania na pierwszy album. Producentem został Andy Taylor, a inżynierem dźwięku Mike Fraser, współpracujący m.in. z Bryanem Adamsem, Aerosmith, Bon Jovi, Danem Reedem i Poison. W październiku wydany został pierwszy singel, „She's So Fine”. Osiągnął on 98 miejsce na liście UK Singles Chart. W marcu 1990 roku wydano pierwszy album zespołu, Backstreet Symphony. Zajął on 21 miejsce na liście UK Albums Chart. We wrześniu zespół podpisał kontrakt z Geffen Records na rynek amerykański.

3 lutego 1992 roku rozpoczęły się nagrania na drugi album, Laughing On Judgement Day. Został on wydany w sierpniu i zajął drugie miejsce na brytyjskiej liście albumów. Pod koniec roku grupę opuścił Luckhurst, a jego miejsce w lutym 1993 roku zajął Mikael Höglund, wcześniej grający w szwedzkiej grupie Great King Rat. W styczniu 1995 światło dzienne ujrzał trzeci album, Behind Closed Doors; w Wielkiej Brytanii dotarł do piątego miejsca. Latem 1996 z powodów osobistych Höglund opuścił grupę, a nowym basistą został Chris Childs z zespołu Jericho. W lutym 1997 roku wydany został nowy album, Thrill Of It All. W kwietniu 1998 roku grupa rozpoczęła nagrywanie piosenek na album Giving the Game Away, ale został on wydany rok później. W listopadzie 1999 roku zespół ogłosił rozwiązanie z przyczyn zewnętrznych, a ostatniego występu udzielili w maju 2000 roku.

W lipcu 2002 zespół postanowił zjednoczyć się, by w listopadzie wystąpić na festiwalu Monsters of Rock. W październiku rozpoczęto prace nad nowym albumem, który Thunder postanowił wydać we własnej wytwórni – STC Recordings. 7 kwietnia 2003 roku wydano album Shooting at the Sun. Od czerwca do sierpnia następnego roku grupa dokonywała nagrań na siódmy album, The Magnificent Seventh, który został wydany w 2005 roku. Jeszcze w 2005 roku zespół podjął nagrania na ósmy album. Album ten, zatytułowany Robert Johnson’s Tombstone, został wydany 30 października 2006 roku. W 2008 roku wydano ósmy album, Bang!.

W 2009 roku zespół ponownie postanowił o swoim rozwiązaniu z przyczyn zewnętrznych[1]. W 2011 roku grupa ponownie się zjednoczyła, początkowo by udzielić koncertu podczas One Off UK Festival[2].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny[edytuj | edytuj kod]

Dawni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. News Archive (ang.). W: thunderonline.com [on-line]. Thunder. [dostęp 2014-07-31].
  2. Thunder News - Band Reunites for One Off UK Festival Appearance (ang.). W: thunderonline.com [on-line]. Thunder, 2011-02-15. [dostęp 2014-07-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • History (ang.). W: thunderonline.com [on-line]. Thunder. [dostęp 2014-07-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]