Tiametoksam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tiametoksam
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C8H10ClN5O3S
Masa molowa 291,71 g/mol
Wygląd kremowobiały, bezwonny, drobny krystaliczny proszek[1]
Identyfikacja
Numer CAS 153719-23-4
PubChem 5485188[2]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Tiametoksam organiczny związek chemiczny, insektycyd z grupy neonikotynoidów. Jest stosowany przeciwko różnym grupom owadów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tiametoksam został opracowany przez firmę Syngenta, jednak po jego wprowadzeniu doszło do sporu z firmą Bayer, posiadacza patentu na inne neonikotynoidy. W 2002 roku zakończył się on dla firmy Sygenta opłatą w wysokości 120 milionów dolarów na rzecz firmy Bayer w zamian za prawo do tiametoksamu[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Tiametoksam jest środkiem o działaniu systemicznym, absorbowanym szybko przez roślinę i transportowany do wszystkich jej części, gdzie działa jako środek powstrzymujący żerowanie przez owady. Na organizmy owadów oddziałuje drogą pokarmową oraz przez bezpośredni kontakt. Substancja wpływa na przewodnictwo nerwowe, paraliżując owady. Tiametoksam działa przeciwko mszycom, wciornastkom, chrząszczom, parecznikom, dwuparcom, rośliniarkom, owadom minującym, kózkowatym i termitom[potrzebny przypis]. Syngenta podaje, że tiametoksam wyzwala różne reakcje fizjologiczne, które wpływają na ekspresję określonych białek biorących udział w mechanizmach obrony przed stresem, pozwalając roślinie na lepsze radzenie sobie ze wzrostem w trudnych warunkach[6]. Tiametoksam jest substancją o średniej toksyczności. Jest toksyczny dla pszczół i szkodliwy dla organizmów wodnych i glebowych. Metabolitem tiametoksamu w glebie jest klotianidyna[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Thiamethoxam (ang.). Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. [dostęp 2013-03-07].
  2. Tiametoksam (CID: 5485188) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  3. a b c Tiametoksam (nr 37924) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2013-03-07].
  4. Tiametoksam (nr 37924) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych (ze względu na zmianę sposobu wywołania karty charakterystyki, aby pobrać kartę dla obszaru USA, na stronie produktu należy zmienić lokalizację na "United States" i ponownie pobrać kartę). [dostęp 2013-03-07].
  5. Bayer, Syngenta end patent dispute (ang.). News 24 Archives, 2002-01-11. [dostęp 2013-03-07].
  6. [http://www.syngenta-us.com/media/emedia_kits/thiamethoxamvigorus/media/pdf/presentation.pdf Cruiser®: Exploring the Thiamethoxam Vigor™ Effect] (ang.). Syngenta Crop Protection. [dostęp 2013-03-07].