Tichon (Chworostinin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tichon
Timofiej Chworostinin
biskup kazański i swijaski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce śmierci 14 lipca 1576
Kazań
biskup kazański
Okres sprawowania 1575-1576
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne przed 1568/1569
Prezbiterat przed 1572
Chirotonia biskupia 5 lipca 1575
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 5 lipca 1575
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
Konsekrator Antoni

Tichon, imię świeckie Timofiej Iwanowicz Chworostinin (zm. 14 lipca 1576 w Kazaniu) - rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny właścicieli wotczyn w powiatach (ujezdach) wołokołamskim i ruzskim, pozostających w XIV w. w służbie książąt możajskich i blisko związanych z monasterem św. Józefa Wołokołamskiego od momentu jego założenia. Zarówno ojciec, jak i dziad oraz pradziad przyszłego hierarchy przekazywali klasztorowi ziemię. Ojciec przyszłego biskupa nosił imię Biezobraz (na chrzcie - Iwan)[1].

Timofiej Chworostinin wstąpił do monasteru Józefa Wołokołamskiego przed 1568-1569, w wymienionym okresie jest już wymieniany jako mnich (starzec) Tichon[1]. W 1572 mianowano go ihumenem monasteru św. Mikołaja na Ugrieszy, zaś w roku następnym został przełożonym monasteru św. Józefa Wołokołamskiego. Chirotonię biskupią przyjął z rąk metropolity moskiewskiego Antoniego 5 lipca 1575. Objął wówczas katedrę kazańską i swijaską[1].

Zmarł w roku następnym i został pochowany w cerkwi Trójcy Świętej, należącej do monasteru pod tym samym wezwaniem w obrębie Kremla kazańskiego. W 1700 z polecenie metropolity kazańskiego Tichona jego szczątki przeniesiono do katedralnego soboru Zwiastowania w Kazaniu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]