Tigné Point

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na Tigné Point z Valletty.
Mapa Tigné Point

Tigné Point – półwysep w Sliemie na Malcie. Teren był pierwotnie zajmowany przez fortyfikacje i brytyjski kompleks koszarowy, które przez wiele lat pozostawały porzucone, dopuki teren nie został przebudowany na początku XXI wieku. Na terenie tym znajduje się teraz wiele nowoczesnych budynków, i jest on popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Półwysep pierwotnie nazywany był Punta di Santa Maria, jego krańcowy punkt jest znany jako Dragut Point[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1417, na miejscu znanym dziś jako Tigné Point, miejscowa milicja miała swoją małą strażnicę[3]. Podczas Wielkiego Oblężenia Malty w roku 1565, osmański admirał Turgut umieścił w tym miejscu kilka dział, ostrzeliwujących fort Saint Elmo w celu zdobycia go z rąk Zakonu Joannitów. Admirał zginął od zabłąkanego pocisku z fortu, i najbardziej wysunięty w kierunku fortu punkt półwyspu wciąż nosi jego imię - Dragut Point[4][2].

Po Wielkim Oblężeniu, w miejscu niszy, która już wtedy istniała w tamtej okolicy, zbudowana została kaplica, poświęcona Matce Bożej pod różnymi tytułami. W roku 1757 zbudowana została na tym terenie bateria Lembi; stała się ona przestarzała w roku 1792, kiedy Zakon zbudował swoje ostatnie wielkie umocnienie, fort Tigné. Nowy fort, który później dał temu miejscu swoje imię, odegrał znaczącą rolę podczas francuskiej inwazji na Maltę w roku 1798 oraz powstania Maltańczyków[1].

Pomiędzy rokiem 1878 a 1886, kiedy Malta była pod rządami Brytyjczyków, na Tigné Point zbudowana została bateria Cambridge, w której miało być umieszczone 100-tonowe działo Armstrong[5]. W latach 90. XIX wieku, aby zapewnić ochronę terenu pomiędzy baterią Cambridge a fortem Tigné, zbudowana została bateria Garden. Brytyjczycy zbudowali również na cyplu koszary oraz kaplicę pod wezwaniem św. Łukasza.

Kiedy brytyjskie siły opuściły Maltę w roku 1979, koszary wraz z całym okolicznym terenem zostały zaniedbane. Niektóre części fortu Tigné i koszar zostały zniszczone przez wandali[6]. Bateria Garden została zasypana i pobudowane zostały na niej budynki, zaś bateria Cambridge przekształcona została w restaurację, hotel i basen.

Koszary Tigné, stan przed zburzeniem w roku 2001

W roku 1999 rząd Malty wystosował międzynarodowe zaproszenie o składanie ofert odnowienia półwyspu[6]. Opuszczone koszary zostały rozebrane w roku 2001, a począwszy od roku 2002 firma MIDI plc zaczęła przebudowywać teren. Rozbudowa obejmuje powstanie mieszanki nowoczesnych luksusowych apartamentów, biur o wysokim standardzie technicznym, aparthotelu, centrum handlowego, kina, podziemnego wielopoziomowego parkingu, boiska piłkarskiego, oraz innych nowoczesnych udogodnień zdrowotnych i rekreacyjnych. Cały teren został wyłączony z ruchu kołowego. Firma GAP Developments plc zbudowała też inne apartamenty z widokiem na morze. Podczas regeneracji odbudowany został, po 30 latach porzucenia, fort Tigné, powstały też plany odnowienia baterii Cambridge i Garden.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Część centrum handlowego „The Point Shopping Mall” wciąż zawiera niektóre elementy architektoniczne z byłych koszar Tigné.

Od rozpoczęcia projektu przebudowy, Tigné Point zmienił się diametralnie. Nowoczesne budynki, łatwy dostęp i inne czynniki pomogły przekształcić teren z zaniedbanych opuszczonych koszar w popularną okolicę, chętnie odwiedzaną, z uwagi na wiele atrakcji, zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Apartamenty Fort Cambridge, ukończone w roku 2012, są na liście najwyższych budynków na Malcie[7][8].

Centrum handlowe „The Point Shopping Mall” otwarto na początku 2010 roku na miejscu byłych koszar Tigné. Część centrum na Pjazza Tigné wciąż zawiera architektoniczne elementy koszar, w tym ciąg łuków ciągnących się dokoła placu. „The Point” jest największym maltańskim centrum handlowym, zawiera około 17 000 m2 powierzchni handlowej na trzech poziomach. Znajduje się tam supermarket i ponad 50 innych punktów handlowych[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stephen C. Spiteri: Fort Tigné - 1792 - Part I (ang.). MilitaryArchitecture.com, 2011-12-26. [dostęp 2018-05-24].
  2. a b Thomas MacGill: A hand book, or guide, for strangers visiting Malta. Malta: Luigi Tonna, 1839, s. 85. (ang.)
  3. Vincent Zammit. Fortifications in the Middle Ages. „Civilization”. 1, s. 33, 1984. Ħamrun: PEG Ltd (ang.). 
  4. History of Tigné Point (ang.). Tigné Point Marketing Ltd. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-02)].
  5. Stephen C. Spiteri: Military Architecture of the 100-ton Gun Batteries (ang.). MilitaryArchitecture.com, 2011-07-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
  6. a b A Brief History of Tigné Point (ang.). MIDI plc. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-14)].
  7. Fort Cambridge Apartments North Tower (ang.). emporis.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-18)].
  8. Fort Cambridge Apartments South Tower (ang.). emporis.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-18)].
  9. The Point shopping mall, the new Tigne Point shopping complex (ang.). Malta.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-03)].