Tim Caldwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tim Caldwell
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1954
Brattleboro, USA
Klub Putney Ski Club
Wzrost 183 cm
Debiut w PŚ 27.02 1982, Holmenkollen (15. miejsce – 50 km)
Pierwsze punkty w PŚ 27.02 1982, Holmenkollen (15. miejsce – 50 km)
Pierwsze podium w PŚ 19.03 1983, Anchorage
(2. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone

Timothy John "Tim" Caldwell (ur. 4 lutego 1954 w Brattleboro) – amerykański biegacz narciarski, zawodnik klubu Putney Ski Club.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W Pucharze Świata zadebiutował 27 lutego 1982 roku w Holmenkollen, zajmując 15. miejsce w biegu na 50 km. Tym samym już w swoim debiucie zdobył pierwsze pucharowe punkty. Na podium zawodów tego cyklu stanął raz: 19 marca 1983 roku w Anchorage był drugi w biegu na 15 km. W zawodach tych rozdzielił Gunde Svana ze Szwecji i swego rodaka, Billa Kocha. W klasyfikacji generalnej sezonu 1982/1983 zajął 25. miejsce.

W 1972 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Sapporo, gdzie zajął dwunaste miejsce w sztafecie oraz 54. miejsce w biegu na 15 km. Jeszcze trzy razy startował na imprezach tego cyklu, najlepszy indywidualny wynik osiągając podczas igrzysk w Lake Placid w 1980 roku, gdzie zajął 25. miejsce w biegu na 15 km. Był też między innymi szósty w sztafecie na igrzyskach w Innsbrucku cztery lata wcześniej. Brał też udział w mistrzostwach świata w Oslo w 1982 roku, zajmując 15 miejsce w biegu na 50 km oraz ósme w sztafecie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
54. 7 lutego 1972 Japonia Sapporo 15 km stylem klasycznym 45:28,24 +5:49,70 Szwecja Sven-Åke Lundbäck
12. 13 lutego 1972 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km[1] 2:04:47,94 +9:49,34  ZSRR
27. 5 lutego 1976 Austria Innsbruck 30 km stylem klasycznym 1:30:29,38 +5:28,59 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Sawielew
37. 8 lutego 1976 Austria Innsbruck 15 km stylem klasycznym 43:58,47 +3:35,10 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Bażukow
6. 11 lutego 1976 Austria Innsbruck Sztafeta 4x10 km[2] 2:07:59,72 +3:41,63  Finlandia
DNF 14 lutego 1976 Austria Innsbruck 50 km stylem klasycznym 2:37:30,05 - Norwegia Ivar Formo
25. 17 lutego 1980 Stany Zjednoczone Lake Placid 15 km stylem klasycznym 41:57,63 +2:32,80 Szwecja Thomas Wassberg
8. 20 lutego 1980 Stany Zjednoczone Lake Placid Sztafeta 4x10 km[3] 1:57:03,46 +7:08,71  ZSRR
39. 13 lutego 1984 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo 15 km stylem klasycznym 41:25,6 +3:55,6 Szwecja Gunde Svan
8. 16 lutego 1984 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sarajewo Sztafeta 4x10 km[4] 1:55:06,3 +4:46,0  Szwecja

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
45. 19 lutego 1974 Szwecja Falun 15 km stylem klasycznym 41:39,09 +2:54,65 Norwegia Magne Myrmo
12. 21 lutego 1974 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[5] 2:03:15,85 +8:23,60  NRD
34. 19 lutego 1978 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym 1:32:56,00 +6:24,06 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Sawielew
20. 22 lutego 1978 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 49:09,37 +1:51,10 Polska Józef Łuszczek
9. 23 lutego 1978 Finlandia Lahti Sztafeta 4x10 km[6] 2:05:17,63 +4:48,75  Szwecja
25. 20 lutego 1982 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:21:52,3 +3:56,5 Szwecja Thomas Eriksson
8. 25 lutego 1982 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10 km[7] 1:56:27,6 +5:31,4  Norwegia
15. 23 lutego 1982 Norwegia Oslo 15 km stylem dowolnym 38:52,5 +9:15,4 Norwegia Oddvar Brå

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 19 marca 1983 Stany Zjednoczone Anchorage 15 km ? 2. ? Gunde Svan

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Tim Caldwell, Mike Gallagher, Larry Martin, Mike Elliott
  2. Skład drużyny: Douglas Peterson, Timothy Caldwell, Bill Koch, Ronny Yaeger
  3. Skład drużyny: Bill Koch, Timothy Caldwell, James Galanes, Stanley Dunklee
  4. Skład drużyny: Dan Simoneau, Tim Caldwell, James Galanes, Bill Koch
  5. Skład drużyny: Tim Caldwell, Bill Koch, Ron Yaeger, Larry Martin
  6. Skład drużyny: Doug Peterson, Tim Caldwell, Bill Koch, Stan Dunklee
  7. Skład drużyny: Dan Simoneau, Audun Endestad, Tim Caldwell, Jim Galanes

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]