Tom Keating

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thomas Patrick Keating (ur. 1 marca 1917 w Lewisham, zm. 12 lutego 1984 w Colchester[1]) - angielski malarz i fałszerz sztuki.

Pochodził z niezamożnej rodziny. Mieszkał w Londynie. Pracował jako konserwator obrazów i dekorator wnętrz, usiłując także wykorzystać swój talent malarski do sprzedaży własnych obrazów, jednak jego dzieła nie spotkały się z aprobatą ze strony świata sztuki i zwyczajnych ludzi. Keating zdecydował się na podrabianie obrazów najwybitniejszych malarzy: wykonał 2000 sfałszowanych dzieł w rozpoznawalnym stylu ponad 100 artystów, w tym Edgara Degasa, Auguste'a Renoira czy Johna Constable'a[1]. Jednocześnie pozostawiał na falsyfikatach wulgarne napisy, widoczne po szczegółowej analizie i prześwietleniu ich. W 1970 wyjawił swoje fałszerstwa światu, zyskując rozgłos. W 1976 zaczął prowadzić własny program telewizyjny, w którym zawarł kurs malowania w stylu mistrzów malarstwa[1]. Z żoną Helen (żył z nią później w separacji) miał syna Douglasa. W 1977 został aresztowany, jednak zły stan zdrowia doprowadził do umorzenia sprawy. Zmarł na atak serca w szpitalu w Colchester[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tom Keating, 66, a Painter; Gained Fame as Art Forger. The New York Times, 14 lutego 1984. [dostęp 12 sierpnia 2014].