Tom Mankiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom Mankiewicz (2007)

Tom Mankiewicz, właściwie Thomas Frank Mankiewicz (ur. 1 czerwca 1942 w Los Angeles, zm. 31 lipca 2010 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Syn producenta Josepha L. Mankiewicza i aktorki Rosy Stradner, brat aktora Christophera Mankiewicza.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Był synem aktorki austriackiego pochodzenia Rosy Stradner oraz znanego reżysera Josepha L. Mankiewicza. Wczesne lata życia spędził w Los Angeles, ale po zdobyciu dwóch Oscarów jego ojciec postanowił przeprowadzić się do Nowego Jorku.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Od 1955 do 1959 roku uczęszczał do jednej z najstarszych szkół średnich w Stanach Zjednoczonych – Phillips Exeter Academy w Exeter w stanie New Hampshire. Dalszą edukację kontynuował na Yale College, tam też ukończył Yale School of Drama.

Podczas przerw w zajęciach na Yale College pracował w Williamstown Summer Theatre w Massachusetts. W 1961 roku został zatrudniony jako asystent reżysera przy produkcji filmu z Johnem Waynem o tytule Comancheros.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu edukacji Mankiewicz rozpoczął pracę nad scenariuszem filmu opowiadającego o ostatnich dziesięciu minutach życia aktorki, która decyduje się popełnić samobójstwo. Scenariusz choć nigdy niezekranizowany pozwolił dać się poznań producentom z talentem Toma.

W 1967 napisał scenariusz do telewizyjnego widowiska muzycznego „Movin' with Nancy”, w którym brali udział Nancy Sinatra, Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr. i Lee Hazlewood. Za reżyserię widowiska Jack Haley Jr. otrzymał nagrodę Emmy.

1970 miała premierę sztuka Georgy! według scenariusza napisanego przez Mankiewicza, która była muzyczną wersją filmu Georgy Girl. W trakcie jednego z pokazów widzem był David Picker prezes United Artists, który był odpowiedzialny za podpisanie umowy na ekranizację książek o Jamesie Bondzie z Albertem Broccoli. Efektem tej współpracy było zatrudnienie Mankiewicza do przerobienia scenariusza do Diamenty są wieczne z Seanem Connerym. W następnych latach Mankiewicz napisał lub był współtwórcą scenariuszy do kolejnych części filmów o Bondzie.

W tym czasie aktor Peter Falk zarekomendował producentom serialu Columbo Mankiewicza jako konsultanta do scenariuszy kolejnych odcinków.

W roku 1977 zatrudniono reżysera Richarda Donnera do nakręcenia filmów o Supermanie. Jako, że początkowy scenariusz miał ponad czterysta stron, polecił zatrudnienie Mankiewicza do gruntownego jego przerobienia.

Pod koniec lat 80. niezadowolony z współpracy z Warner Bros przeniósł się do Universal. Tam w 1987 roku zadebiutował jako reżyser filmem Dragnet (Dziennik sierżanta Fridaya).

W maju 2012 roku ukazała się jego książka My Life as a Mankiewicz.

Zmarł 31 lipca 2010 roku na raka trzustki.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]