Tomasz Gruszecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Gruszecki
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1945
Lublin
Minister przekształceń własnościowych (p.o.)
Okres od 1991
do 1992
Poprzednik Janusz Lewandowski
Następca Janusz Lewandowski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Tomasz Michał Gruszecki (ur. 22 listopada 1945 w Warszawie) – polski ekonomista i menedżer, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w rządzie Jana Olszewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił doktorat z zakresu zarządzania, w 1996 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych (na Wydziale Zarządzania UW na podstawie pracy Przedsiębiorca w teorii ekonomii). Do 1989 pracował w instytucjach PAN, od 1987 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest profesorem Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL oraz profesorem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Pracował również m.in. w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. W 2015 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od 1981 pełnił funkcję eksperta ds. ekonomicznych Komisji Krajowej „Solidarności”. W 1989 został doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza, zajmował się problematyką koncepcji ustrojowej i legislacyjnej Skarbu Państwa. W grudniu 1991 Jan Olszewski powierzył mu obowiązki kierownika Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, sprawował ten urząd do lipca 1992.

Był członkiem rad nadzorczych m.in. Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A., Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Banku Gospodarstwa Krajowego oraz członkiem rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2007 został powołany na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej PZU. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju[1].

Opublikował kilkadziesiąt prac dotyczących własności sektora państwowego i teorii własności przedsiębiorstw.

W 2017 odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]