Tomasz Maria Fusco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Tomasz Maria Fusco

Tommaso Maria Fusco
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1831
Pagania Włochy
Data i miejsce śmierci 24 lutego 1891
Pagania Włochy
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 7 października 2001[1]
Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 lutego

Tomasz Maria Fusco (ur. 1 grudnia 1831 w Pagani, zm. 24 lutego 1891 tamże) – włoski kapłan, założyciel Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia od Przenajświętszej Krwi, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Pagani, w prowincji Salerno, na południu Włoch. Kiedy miał sześć lat, umarła jego matka. Ojciec ze względu na pracę oddał syna pod opiekę wuja, księdza. Tomasz starał się o przyjęcie do zakonu jezuitów. Po kilkakrotnym odrzuceniu jego prośby wstąpił do niższego seminarium w Nocera Inferiore. 22 grudnia 1855 przyjął święcenia kapłańskie.

Praca Apostolska[edytuj | edytuj kod]

Angażował się w wychowanie młodzieży, dla której organizował spotkania w swoim domu. Starał się o upowszechnianie nabożeństwa do Najdroższej Krwi Jezusa. W 1862 założył stowarzyszenie kapłanów misjonarzy, nazwane Towarzystwem Katolickiego Apostolatu Najdroższej Krwi. W tym czasie prowadził również misje ludowe.

6 stycznia 1873 założył w Pagani Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia od Przenajświętszej Krwi, któremu powierzył misję wychowania młodzieży, opiekę nad chorymi i starcami. Zgromadzenie zostało oficjalnie zatwierdzone w 1921.

Śmierć i kult[edytuj | edytuj kod]

Przez ostatnie dziesięć lat swego życia doświadczał pomówień ze strony niektórych duchownych wspieranych przez środowisko antyklerykalne i masońskie. Zmarł w Pagani 24 lutego 1891. Został beatyfikowany 7 października 2001 przez papieża Jana Pawła II[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]