Tommaso Ciampa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tommaso Ciampa
Ilustracja
Ciampa w 2017 roku
Imię i nazwisko Tommaso Whitney
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1985
Boston, Massachusetts, Stany Zjednoczone
Współmałżonek Jessie Ward (od 2013)
Kariera profesjonalnego wrestlera
Pseudonimy
ringowe
Dr. Thomas
Prodigy
Thomas Penmanship
Tommaso Ciampa
Tommy Penmanship
Thomas Whitney, ESQ
Wzrost 1,80 m
Masa ciała 95 kg
Zapowiadany z Milwaukee, Wisconsin
Palermo, Sycylia
Trenerzy Killer Kowalski
Mike Hollow
Harley Race
Al Snow
Debiut styczeń 2005

Tommaso Thomas Whitney (ur. 8 maja 1985 w Bostonie w Massachusetts) – amerykański wrestler, lepiej znany pod pseudonimem ringowym Tommaso Ciampa. Obecnie występuje w brandzie rozwojowym NXT federacji WWE, jest obecnym posiadaczem tytułu NXT Championship, oraz byłym mistrzem NXT Tag Team.

Karierę wrestlera rozpoczął w 2005 roku. Przed podpisaniem kontraktu z WWE występował w Ring of Honor, gdzie stał się jednokrotnym posiadaczem ROH World Television Championship, oraz w federacjach niezależnych, takich jak Pro Wrestling Guerrilla (PWG) i Chaotic Wrestling (CW).

Kariera wrestlera[edytuj | edytuj kod]

Treningi i wczesna kariera (2005–2007)[edytuj | edytuj kod]

Whitney trenował pod okiem WWE Hall of Famera Killera Kowalskiego i zadebiutował w styczniu 2005[1][2]. Pracował dla kilku federacji niezależnych w stanie Massachusetts, takich jak Chaotic Wrestling czy Top Rope Promotions[1]. Pierwszą walkę o mistrzostwo stoczył 22 maja 2005; zmierzył się o IWF Junior Heavyweight Championship z Seanem Royalem, lecz nie zdołał go pokonać[3]. Tego samego dnia nie udało mu się też wygrać Battle Royalu o miano pretendenckie do IWF Heavyweight Championship[3].

W Chaotic Wrestling (CW) zadebiutował w 2005, jako „Tommy Penmanship”. 1 kwietnia przegrał walkę kwalifikacyjną do turnieju o CW Heavyweight Championship[4]. Dwa miesiące później połączył siły z Archem Kincaidem i wraz z nim przegrał starcie drużynowe o CW Tag Team Championship[4]. 5 sierpnia 2005 pokonał Chase’a Del Monte’a w pojedynku o CW New England Heavyweight Championship, stając się posiadaczem mistrzostwa po raz pierwszy[5]. Bronił tytułu przez pół roku, po czym 3 lutego 2006 utracił je w walce z Psycho na gali Cold Fury 5[5]. Penmanship i Psycho połączyli siły i wygrali starcie drużynowe, kwalifikujące wygranych do wzięcia udziału w Battle Royalu o miano pretendenckie do CW Heavyweight Championship. Ostatecznie żaden z nich nie zdołał wygrać Battle Royalu, a na Breaking Point 2006 Penmanship przegrał Psycho Rules match z rywalem[4]. 19 maja 2006 Penmanship zdobył CW Heavyweight Championship w walce z Handsome Johnnym[4][6]. Mistrzostwa bronił do lutego 2007, kiedy to poległ w Loser Leaves CW matchu z Brianem Milonasem[4][6].

WWE i Ohio Valley Wrestling (2005–2007)[edytuj | edytuj kod]

14 lipca 2005 zadebiutował w WWE jako „Thomas Whitney, ESQ” – jeden z prawników Muhammada Hassana. Przeczytał oświadczenie swojego pracodawcy, po czym został zaatakowany przez rywalizującego z Hassanem The Undertakera[7]. 25 sierpnia połączył siły z Kofim Kingstonem i przegrał drużynowy dark match z Trevorem Murdochem i Lancem Cadem przed nagraniami WWE Heat[8].

Na początku 2007 roku Whitney podpisał kontrakt rozwojowy z WWE i został przypisany do ówczesnej szkółki federacji – Ohio Valley Wrestling (OVW). Zadebiutował 21 lutego i pokonał TJ’a Daltona. Pod koniec kwietnia doznał kontuzji, która wymusiła na nim przerwę od akcji w ringu. Powrócił do OVW jako „Dr. Tomas” – specjalista od technik radzenia sobie ze złością oraz manager Bolin Services (Charlesa Evansa i Justina LaRouche’a). 27 czerwca otrzymał nowy gimmick i ringname – The Prodigy, a także zaczął nosić maskę. 3 sierpnia przegrał walkę z Mikiem Mondo, a kilka dni później został zakończył współpracę z OVW. Powrócił 17 grudnia 2008 i zmierzył się z Outlawem o OVW Television Championship; nie zdołał pokonać mistrza.

Scena niezależna (2007–2016)[edytuj | edytuj kod]

Ciampa trzymający trofeum zwycięzcy ECWA Super 8 Tournament w 2011.

W późnym 2007 Whitney powrócił na scenę niezależną, zaczął też używać pseudonimu Tommaso Ciampa. 29 września pokonał AJ’a Stylesa i Eddiego Edwardsa w trzyosobowym starciu o MWF Television Championship[9]. We wrześniu 2008 zadebiutował w World League Wrestling (WLW). W październiku wziął udział w Battle Royalu o zawieszone WLW Heavyweight Championship[10]. Dwukrotnie próbował zdobyć WLW Tag Team Championship: 22 listopada 2008, ze Stevem Anthonym jako tag team partnerem, oraz 21 marca 2009, wraz z Markiem Godekerem[10].

W latach 2009–2011 brał udział w dorocznym turnieju Super 8 Tournament, organizowanym przez East Coast Wrestling Association. W 2011 roku pokonał Adama Cole’a w finale turnieju[11].

30 sierpnia 2013 dołączył do turnieju Battle of Los Angeles federacji Pro Wrestling Guerrilla (PWG); odpadł już w pierwszej rundzie, po przegranej walce z Brianem Cage'em[12].

Ring of Honor (2011–2015)[edytuj | edytuj kod]

Ciampa na evencie Ring of Honor w 2013.

Whitney zadebiutował w Ring of Honor (ROH) 3 listopada 2006, na Honor Reclaims Boston; zawalczył w przegranym dark matchu u boku Alexa Payne’a i Erniego Osirisa przeciwko Bobby’emu Dempseyowi, Mitchowi Franklinowi oraz Rhettowi Titusowi[13][14]. Pojawił się też na nagraniach odcinka ROH w listopadzie 2009, już jako Tommaso Ciampa[14].

W styczniu 2011 Ciampa rozpoczął regularne występy dla ROH. Dołączył do stajni The Embassy prowadzonej przez Prince’a Nanę. Na Honor Takes Center Stage wziął udział w wygranym przez Homicide’a Four Corners matchu[15]. W następnym miesiącu pokonał Homicide’a dwukrotnie[14]. 13 lipca Ring of Honor ogłosiło, że Ciampa podpisał stały kontrakt z federacją[16]. 17 września na Death Before Dishonor IX Ciampa i Rhino pokonali Homicide’a oraz Jaya Lethala[14].

21 stycznia 2012 Ciampa pokonał ROH World Television Championa Jaya Lethala w zwykłym starciu, gwarantując sobie przyszłą walkę o mistrzostwo[14]. 4 marca na 10th Anniversary Show pojedynek Ciampy i Lethala zakończył się remisem[17]. Rywale zmierzyli się więc jeszcze raz, na Showdown In The Sun, skąd Lethal wyszedł zwycięsko dzięki interwencji Rodericka Stronga[14]. 7 kwietnia Ciampa pokonał Lethala, Adama Cole’a oraz Mike’a Bennetta w czteroosobowym finale turnieju March Mayhem[14]. 12 maja jego seria zwycięstw została zakończona przez Jaya Lethala[18]. 24 czerwca na Best in the World 2012: Hostage Crisis otrzymał kolejną szansę zdobycia ROH World Television Championship, lecz przed wygraniem trzyosobowego starcia na zasadach eliminacji z Roderickiem Strongiem i Lethalem powstrzymała go interwencja Prince’a Nany[19]. Po walce Ciampa odszedł z The Embassy i przyjął RD Evansa jako swojego nowego managera. Rywalizacja Ciampy z Lethalem zakończyła się na Boiling Point w sierpniu, gdzie Ciampa został pokonany przez rywala w 2-Out-Of-3 Falls matchu[20]. Podczas walki Ciampa zerwał więzadło krzyżowe, co wykluczyło go z akcji w ringu na niemal rok[21].

Do ringu powrócił 4 maja 2013 na Border Wars; próbował zaatakować RD Evansa[22]. W sierpniu dołączył do turnieju mającego wyłonić nowego posiadacza ROH World Championship; został wyeliminowany w półfinale przez Adama Cole’a[14]. 13 grudnia na Final Battle Ciampa pokonał Matta Tavena w walce o ROH World Television Championship[23]. Na 12th Anniversary Show w lutym 2014 obronił tytuł w pojedynku z Hansonem[24]. 4 kwietnia na Supercard of Honor VIII panowanie Ciampy zostało zakończone przez Jaya Lethala; w walkę interweniował Truth Martini[25].

Po przerwie od akcji w ringu Ciampa powrócił jako heel, 19 lipca 2014[26]. 23 sierpnia przegrał walkę o ROH World Championship z Michaelem Elginem[14], a niedługo później został zawieszony przez ROH na czas nieokreślony za atak na pracowników federacji i komentatora[27]. Do ringu wrócił dwa tygodnie później[14].

Na 13th Anniversary Show w marcu 2015 Ciampa doznał złamania dwóch żeber, co wymusiło na nim ponowną przerwę[28]. 29 marca ogłosił swoje odejście z Ring of Honor[29]. Ostatnią walkę dla federacji stoczył 4 kwietnia; został pokonany przez Jaya Lethala[14].

Powrót do WWE[edytuj | edytuj kod]

NXT (od 2015)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: DIY (wrestling).

2 września WWE ogłosiło, że niezakontraktowany Ciampa połączy siły z Johnnym Gargano i wraz z nim dołączy do turnieju Dusty Rhodes Tag Team Classic. Ciampa i Gargano odpadli z turnieju w ćwierćfinale, po przegranej z Baronem Corbinem i Rhyno[30]. W kwietniu ogłoszono, że Gargano i Ciampa podpisali stałe kontrakty z federacją[31]. Obaj wzięli udział w Cruiserweight Classic i zmierzyli się ze sobą w pierwszej rundzie. Z walki zwycięsko wyszedł Gargano[32]. 20 sierpnia 2016 na NXT TakeOver: Brooklyn II Gargano i Ciampa przegrali starcie z posiadaczami NXT Tag Team ChampionshipThe Revival (Dashem Wilderem i Scottem Dawsonem)[33]. Gargano i Ciampa, już pod nazwą #DIY, zmierzyli się z The Revival jeszcze raz, 19 listopada 2016 na NXT TakeOver: Toronto. Pokonali mistrzów w 2-out-of-3 falls matchu, zdobywając NXT Tag Team Championship po raz pierwszy w swoich karierach[34]. Tytuły stracili na rzecz The Authors of Pain (Akama i Rezara) na gali NXT TakeOver: San Antonio z 28 stycznia 2017[35]. Po porażce, Tommaso Ciampa zaatakował partnera tag teamowego i rozpoczęli oni kilkumiesięczny konflikt, podczas którego jedna z ich walk, która odbyła się 7 kwietnia 2018 na NXT TakeOver: New Orleans, została okrzyknięta 5-Star Matchem. W odcinku wyemitowanym 25 lipca 2018 zmierzył się on z mistrzem NXT, Aleistrem Black o główny tytuł rozwojówki. Podczas walki Ciampa zaatakował sędziego. Po tym incydencie na ring wbiegł Johnny Gargano, który zaatakował obu zawodników, lecz Ciampa wyrzucił go z ringu i przypinając Blacka stał się szesnastym mistrzem NXT.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2013 Whitney poślubił byłą wrestlerkę Jessie Ward. Do marca 2013 prowadził studio fitnessu; zamknął je, by skupić się na karierze wrestlerskiej[36].

Styl walki[edytuj | edytuj kod]

Ciampa wykonujący Project Ciampa w 2014.
Ciampa zakładający Rings of Honor / Sicilian Stretch na Jayu Lethalu.
 • Finishery
  • Bridging Fujiwara armbar – NXT; od 2016
  • Project Ciampa (Powerbomb połączony z Double knee backbreakerem)
  • Project Ciampa II (Cloverleaf)
  • Rings of Honor (ROH) / Sicilian Stretch (Double underhook crossface) – 2013–2016
 • Inne ruchy
  • Argentine facebuster
  • Clothesline
  • High knee, czasami na przeciwniku w narożniku
  • German suplex
  • Go To Sleep
  • Over the shoulder back-to-belly piledriver, czasami z drugiej liny lub na krawędzi ringu
  • Vertical suplex połączony z Knee liftem
 • Z Johnnym Gargano
  • Finishery drużynowe
   • Kombinacja Running knee (Ciampa) / Superkick (Gargano)
 • Przydomki
  • „The Project”
  • „The Dominant Male”
  • „The Psycho Killer”
  • „The Sicilian Psychopath”
 • Motywy muzyczne
  • „Dark Beat Mix” ~ Oscar G (scena niezależna)
  • „Psycho Killer” ~ Talking Heads (scena niezależna)
  • „They Are Lost” ~ The Last Remaining Pinnacle (ROH)
  • „Chrome Hearts” ~ CFO$ (NXT; w drużynie z Johnnym Gargano)
  • Brak muzyki wejściowej

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Ciampa pozujący z ROH World Television Championship po wygranej na Final Battle 2013.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Tommaso Ciampa, „Online World of Wrestling” [dostęp 2016-12-31].
 2. Philip Kreikenbohm, Career highlights « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2016-12-31].
 3. a b Philip Kreikenbohm, IWF Mayhem – Tag 2 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2016-12-31].
 4. a b c d e Philip Kreikenbohm, Matches « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2016-12-31].
 5. a b Chaotic Wrestling New England Heavyweight Title (Massachusetts), Wrestling-Titles.com [dostęp 2016-12-31].
 6. a b Chaotic Wrestling Heavyweight Title (Massachusetts), Wrestling-Titles.com [dostęp 2016-12-31].
 7. Online World of Wrestling, onlineworldofwrestling.com [dostęp 2016-12-31].
 8. Philip Kreikenbohm, WWE Heat #422 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2016-12-31].
 9. a b The History Of The Millennium Wrestling Federation, danmirade.com [dostęp 2017-01-03].
 10. a b Philip Kreikenbohm, Matches « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 11. a b Philip Kreikenbohm, Matches « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 12. Philip Kreikenbohm, PWG Battle Of Los Angeles 2013 – Tag 1 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 13. Ring of Honor – Honor Reclaims Boston results, onlineworldofwrestling.com [dostęp 2017-01-03].
 14. a b c d e f g h i j k Philip Kreikenbohm, Matches « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 15. PWTorch.com – ROH INTERNET PPV REPORT 4/1: Caldwell & Radican’s complete „virtual-time” coverage of live ROH PPV from Atlanta, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 16. Tommaso Ciampa Signs!, rohwrestling.com [dostęp 2017-01-03].
 17. PWTorch.com – RADICAN’S ROH „10th Anniversary Show” iPPV report – live coverage of iPPV from Manhattan, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 18. Zen Arcade Reviews: ROH Border Wars, „411MANIA” [dostęp 2017-01-03].
 19. The „Hostage Crisis” Endures…, rohwrestling.com [dostęp 2017-01-03].
 20. PWTorch.com – RADICAN’S ROH BOILING POINT IPPV REPORT 8/11: Live report from Providence – Steen vs. Kingston title main event, Steen punches fans after main event, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 21. Jason Namako, Tomasso Ciampa out for a year with a torn ACL – Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News, „Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News”, 7 września 2012 [dostęp 2017-01-03] (ang.).
 22. Jason Namako, 5/4 ROH Border Wars iPPV Results: Toronto, Canada (Briscoe vs. Cole) – Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News, „Wrestling News and Results, WWE News, TNA News, ROH News”, 5 maja 2013 [dostęp 2017-01-03] (ang.).
 23. Ring of Honor „Final Battle” 2013 Results: Eddie’s Mystery Partner Revealed, Matt Hardy Aligns w/ World Champion, Major Return After Main Event & More – Wrestlezone, „Wrestlezone”, 15 grudnia 2013 [dostęp 2017-01-03] (ang.).
 24. PWTorch.com – SHOW RESULTS – 2/21 ROH Anniversary show in Philadelphia, Pa.: Cole vs. Hero for ROH Title, A.J. Styles, two other title matches, Hardy misses the show, more, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 25. PWTorch.com – SHOW RESULTS – 4/4 ROH Supercard of Honor: ROH World champ determined in Ladder War, new TV champion, more, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 26. PWTorch.com – TV TAPING RESULTS – 7/19 ROH in Dearborn, Mich.: Steen’s farewell match, Elgin defends ROH Title, #1 contenders, more, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 27. PWTorch.com – ROH NEWS: Title challenger „suspended” following DBD weekend, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 28. Jason Namako, Tommaso Ciampa off 3/7 ROH TV Tapings due to injury, 5 marca 2015 [dostęp 2017-01-03] (ang.).
 29. PWTorch.com – ROH NEWS: ROH star announces departure from company, pwtorch.com [dostęp 2017-01-03].
 30. NXT: Bayley and Banks iron out rematch, „canoe.com” [dostęp 2016-12-28].
 31. NEW WWE NXT SIGNINGS, pwinsider.com [dostęp 2016-12-28].
 32. CWC results, Aug. 3, 2016: Gargano & Ciampa’s friendship put to test in emotional battle, „www.wwe.com” [dostęp 2016-12-28].
 33. WWE NXT results, Aug. 20, 2016: Nakamura defeats Samoa Joe to become the new NXT Champion!, „www.wwe.com” [dostęp 2016-12-28].
 34. #DIY def. The Revival in a 2-out-of-3 Falls Match to win the NXT Tag Team Championship, „www.wwe.com” [dostęp 2016-12-04].
 35. Justin James: NXT TAKEOVER: SAN ANTONIO REVIEW 01/28: Nakamura vs. Roode and more. [dostęp 2017-01-28].
 36. SLAM! Wrestling News/Rumours, webcitation.org [dostęp 2017-01-03].
 37. a b c d e Philip Kreikenbohm, Titles « Tommaso Ciampa « Wrestlers Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 38. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2014 – The Internet Wrestling Database, profightdb.com [dostęp 2017-01-03].
 39. Philip Kreikenbohm, ROH on SBG #29 « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].
 40. UPW Fight Before Christmas results... – UPW Pro Wrestling, facebook.com [dostęp 2017-01-03].
 41. Philip Kreikenbohm, XWA Airbourne « Events Database « CAGEMATCH – The Internet Wrestling Database, cagematch.net [dostęp 2017-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]