Topi Lehtipuu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Topi Lehtipuu
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1971
Brisbane
Typ głosu tenor
Gatunki muzyka poważna, muzyka dawna, muzyka współczesna
Zawód śpiewak klasyczny
Strona internetowa

Topi Lehtipuu (ur. 24 marca 1971 w Brisbane) – fiński tenor, specjalizujący się w wykonaniach zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej. Mieszka w Paryżu[1].

Urodził się w Australii, jego rodzice byli Finami. Dorastał w Tampere w Finlandii[1]. Uczył się w Akademii Muzycznej im. Jeana Sibeliusa, gdzie studiował grę na fortepianie i skrzypcach, a następnie śpiew i dyrygenturę chóralną[2]. Jego nauczycielami byli m.in. Peter Lindroos, Howard Crook czy Elisabeth Werres[2].

W latach 1993–1998 był wokalistą fińskiego zespołu Höyry-kone, grającego rock progresywny. Wśród swoich inspiracji muzycy zespołu wymieniali wczesne dokonania grup Genesis i King Crimson. Zespół wydał 2 płyty i odbył tournée po Europie[1].

Swoje zdolności wokalne i aktorskie doskonalił dubbingując filmy (znalazł się w obsadzie m.in. Herkulesa i Księcia Egiptu) i występując w produkcjach telewizyjnych[1].

Jego debiutem scenicznym była tytułowa rola w operze Benjamina Brittena Albert Herring. Koncert miał miejsce w Vantaa Opera podczas Savonlinna Opera Festival[2]. Występował z takim artystami jak Ivor Bolton, William Christie, René Jacobs, Christophe Rousset, Paul McCreesh, Emmanuelle Haïm, sir John Eliot Gardiner, sir Simon Rattle, Esa-Pekka Salonen, Peter Schreier czy Jean-Christophe Spinosi[2].

19 maja 2010 wystąpił w Krakowie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w roli Decio w operze Ottone in villa Antonio Vivaldiego. Przedstawienie wchodziło w skład cyklu Opera Rara[3].

Od 2004 jest dyrektorem artystycznym Joroinen Music Days – festiwalu muzyki kameralnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Topi Lehtipuu – biography (ang.). Strona oficjalna Topi Lehtipuu. [dostęp 2010-05-24].
  2. a b c d Topi Lehtipuu (Tenor) (ang.). Bach-cantatas.com. [dostęp 2010-05-24].
  3. Program cyklu Opera Rara (pol.). Strona oficjalna cyklu Opera Rara. [dostęp 2010-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]