Toruński Festiwal Książki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toruński Festiwal Książki – to festiwal naukowo-edukacyjny i impreza literacka, odbywająca się od 1995 w Toruniu, organizowana przez Urząd Miasta Torunia.

Formuła Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Przy okazji imprezy organizowane są konkursy plastyczne, konkursy interpretacji literackiej dla dzieci - nawiązujące do ulubionych autorów książek dziecięcych (Kornela Makuszyńskiego, Jana Brzechwy). Osobistości Torunia czytają dzieciom książki i bajki.

Na festiwalu prezentowane są też inne osiągnięcia toruńskich literatów i ludzi pióra, np. dorobek dawnego pisma artystyczno-literackiego Undergrunt, osiągnięcia aktualnych czasopism (kwartalnik Inter-). Impreza jest okazją do spotkania przyjaciół książek, literatów, pisarzy, czytelników, wydawców i animatorów kultury.

Impreza ma charakter popularnonaukowy, masowy. Organizatorem jest Wydział Kultury i Rekreacji Urzędu Miasta w Toruniu. Wydarzenia koordynują pracownicy Centrum Kultury "Dwór Artusa". Odbywa się na przełomie listopada i grudnia, trwa trzy dni. XXII edycja Festiwalu trwała tydzień.

Imprezy towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Podczas Festiwalu odbywają inne, dodatkowe imprezy towarzyszące:

Na festiwalu pojawili się m.in. Sławomir Mrożek, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Katarzyna Lengren, córka rysownika Zbigniewa Lengrena, Wojciech Majewski, autor biografii Marka Grechuty i inne osoby związane z literaturą polską.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]