Tour Down Under 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Tour Down Under 2019
2018 2020
Data 15 – 20 stycznia 2019
Etapów 6
Dystans 827,5 km
Czas zwycięzcy 20h 30' 42"
Zgłoszenia 133 kolarzy
Ukończyło wyścig 129 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Południowa Afryka Daryl Impey
Drugie miejsce Australia Richie Porte
Trzecie miejsce Holandia Wout Poels
Pozostałe klasyfikacje
Górska Australia Jason Lea
Sprinterska Nowa Zelandia Patrick Bevin
Młodzieżowa Australia Chris Hamilton
Drużynowa Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
Oficjalna strona WWW

21. edycja wyścigu Santos Tour Down Under, która odbyła się w dniach 15-20 stycznia 2019 roku. Trasa tego australijskiego, sześcioetapowego wyścigu liczyła 827,5 km. Jest to pierwszy wyścig w kalendarzu UCI World Tour 2019, najwyższej kategorii szosowych wyścigów kolarskich.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Na starcie tego wyścigu stanęło 19 ekip, osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams i jeden zespół zaproszony przez organizatorów z tzw. "dziką kartą".

Numery Kod Drużyna
1-7 MTS Australia Mitchelton-Scott
11-17 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
21-27 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
31-37 LTS Belgia Lotto Soudal
41-47 UAD Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
51-57 DDD Południowa Afryka Dimension Data
61-67 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
71-77 EFD Stany Zjednoczone Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale
81-87 SUN Niemcy Team Sunweb
Numery Kod Drużyna
91-97 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
101-107 AST Kazachstan Astana Pro Team
111-117 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
121-127 FDJ Francja Groupama-FDJ
131-137 MOV Hiszpania Movistar Team
141-147 DQT Belgia Deceuninck-Quick Step
151-157 TLJ Holandia Team Jumbo-Visma
161-167 SKY Wielka Brytania Team Sky
171-177 CPT Polska CCC Team
181-187 AUS Australia UniSA-Australia

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start - meta Typ Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1. 15 stycznia North Adelaide - Port Adelaide Plainstage.svg Płaski 129 Włochy Elia Viviani Włochy Elia Viviani
2. 16 stycznia Norwood - Angaston Plainstage.svg Płaski 122,1 Nowa Zelandia Patrick Bevin Nowa Zelandia Patrick Bevin
3. 17 stycznia Lobethal - Uraidla Hillystage.svg Pagórkowaty 146,2 Słowacja Peter Sagan Nowa Zelandia Patrick Bevin
4. 18 stycznia Unley - Campbelltown Mediummountainstage.svg Pagórkowaty 129,2 Południowa Afryka Daryl Impey Nowa Zelandia Patrick Bevin
5. 19 stycznia Glenelg - Strathalbyn Hillystage.svg Pagórkowaty 149,5 Belgia Jasper Philipsen Nowa Zelandia Patrick Bevin
6. 20 stycznia McLaren Vale - Willunga Hill Mediummountainstage.svg Pagórkowaty 151,5 Australia Richie Porte Południowa Afryka Daryl Impey

Etap 1 – 15.01 : Adelaide > Adelaide – 129 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia DQT 3h 19' 47"
2. Niemcy Max Walscheid Niemcy SUN + 0"
3. Włochy Jakub Mareczko Polska CPT + 0"
33. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 0"
62. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 0"
122. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 40"
126. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 43"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia DQT 3h 19' 37"
2. Niemcy Max Walscheid Niemcy SUN + 4"
3. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT + 5"
35. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 10"
64. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 10"
122. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 50"
126. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 53"

Etap 2 – 16.01 : Norwood > Angaston – 122,1 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT 3h 14' 31"
2. Australia Caleb Ewan Belgia LTS + 0"
3. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 0"
27. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 0"
66. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 0"
87. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 0"
125. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT 6h 34' 03"
2. Włochy Elia Viviani Belgia DQT + 5"
3. Australia Caleb Ewan Belgia LTS + 9"
42. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 15"
50. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 15"
122. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 55"
126. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 58"

Etap 3 – 17.01 : Lobethal > Uraidla – 146,2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH 3h 46' 06"
2. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 0"
3. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 0"
71. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 4' 07"
81. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 7' 16"
110. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 12' 30"
132. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 20' 34"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT 10h 20' 09"
2. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 1"
3. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 9"
70. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 5' 02"
81. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 8' 14"
108. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 12' 45"
132. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 20' 49"

Etap 4 – 18.01 : Unley > Campbelltown – 129,2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 3h 03' 27"
2. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT + 0"
3. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 0"
52. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 1' 25"
76. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 4' 04"
98. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 5' 36"
131. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 8' 47"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT 13h 23' 30"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 7"
3. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 11"
60. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 6' 33"
88. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 13' 56"
102. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 16' 55"
132. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 29' 42"

Etap 5 – 19.01 : Glenelg > Strathalbyn – 149,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Jasper Philipsen[a] Zjednoczone Emiraty Arabskie UAD 3h 37' 00"
2. Słowacja Peter Sagan Niemcy BOH + 0"
3. Holandia Danny van Poppel Holandia TLJ + 0"
88. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 24"
100. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 54"
116. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 2' 14"
122. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 4' 33"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Nowa Zelandia Patrick Bevin Polska CPT 17h 00' 25"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 7"
3. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 16"
58. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 7' 02"
87. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 14' 55"
107. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 19' 14"
131. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 34' 20"

Etap 6 – 20.01 : McLaren Vale > Willunga Hill – 151,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone TFS 3h 30' 14"
2. Holandia Wout Poels Wielka Brytania SKY + 0"
3. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 0"
47. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 2' 56"
76. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 5' 41"
108. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 9' 41"
125. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 13' 41"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 20h 30' 42"
2. Australia Richie Porte Stany Zjednoczone TFS + 13"
3. Holandia Wout Poels Wielka Brytania SKY + 17"
54. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 9' 55"
97. Polska Maciej Bodnar Niemcy BOH + 24' 33"
98. Polska Łukasz Owsian Polska CPT + 24' 52"
129. Polska Szymon Sajnok Polska CPT + 47' 58"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey orange.svg
Klasyfikacja górska
Jersey blue dot.png
Klasyfikacja sprinterska
Jersey blue.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey red number.svg
1 Elia Viviani Elia Viviani Jason Lea Elia Viviani Jakub Mareczko UAE Team Emirates Patrick Bevin
2 Patrick Bevin Patrick Bevin Caleb Ewan Matthieu Ladagnous
3 Peter Sagan Peter Sagan Michael Storer Manuele Boaro
4 Daryl Impey Patrick Bevin Chris Hamilton Thomas De Gendt
5 Jasper Philipsen Ryan Gibbons Matthieu Ladagnous
6 Richie Porte Daryl Impey Chris Hamilton Danny van Poppel
Klasyfikacja końcowa Daryl Impey Jason Lea Patrick Bevin Chris Hamilton UAE Team Emirates -

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Jersey orange.svg Mitchelton-Scott 20h 30' 42"
2. Australia Richie Porte Trek-Segafredo + 13"
3. Holandia Wout Poels Team Sky + 17"
4. Hiszpania Luis León Sánchez Astana Pro Team + 19"
5. Australia Rohan Dennis Bahrain-Merida + 26"
6. Australia Chris Hamilton Jersey white.svg Team Sunweb + 33"
7. Kanada Michael Woods Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale + 38"
8. Portugalia Ruben Guerreiro Team Katusha-Alpecin + 40"
9. Włochy Diego Ulissi UAE Team Emirates + 40"
10. Belgia Dries Devenyns Deceuninck-Quick Step + 40"
54. Polska Tomasz Marczyński Lotto Soudal + 9' 55"
97. Polska Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe + 24' 33"
98. Polska Łukasz Owsian CCC Team + 24' 52"
129. Polska Szymon Sajnok CCC Team + 47' 58"

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jako pierwszy linię mety przeciął Caleb Ewan, ale decyzją sędziów został ukarany przesunięciem na ostatnie miejsce w grupie za niezgodny z przepisami finisz.[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PHILIPSEN AWARDED WIN IN DRAMATIC FINISH TO SOUTHAUSTRALIA.COM STAGE 5 (ang.). tourdownunder.com. [dostęp 2019-01-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]