Tour de Pologne 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Tour de Pologne 2014
2013 2015
Ilustracja
Data 3 – 9 sierpnia 2014
Etapów 7
Dystans 1251 km
Czas zwycięzcy 30h 16' 18"
Zgłoszenia 167 kolarzy
Ukończyło wyścig 131 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Polska Rafał Majka
Drugie miejsce Hiszpania Jon Izagirre
Trzecie miejsce Hiszpania Beñat Intxausti
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Maciej Paterski
Punktowa Białoruś Jauhien Hutarowicz
Najaktywniejszych Austria Matthias Krizek
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

Tour de Pologne 2014 – 71. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, która odbyła się w dniach 3 – 9 sierpnia 2014 roku. Wyścig figuruje w światowym kalendarzu UCI World Tour 2014. Zwycięzcą wyścigu został Polak Rafał Majka, zdobywcą drugiego miejsca był Hiszpan Jon Izagirre, natomiast trzecią lokatę zajął Beñat Intxausti, również z Hiszpanii.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 OGE Australia Orica GreenEDGE
11-18 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
21-28 TTS Rosja Tinkoff-Saxo
31-38 SKY Wielka Brytania Team Sky
41-48 AST Kazachstan Astana Pro Team
51-58 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
61-68 LAM Włochy Lampre-Merida
71-78 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
81-88 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
91-98 CAN Włochy Cannondale Pro Cycling
101-108 KAT Rosja Team Katusha
111-118 BEL Holandia Belkin Pro Cycling Team
121-128 MOV Hiszpania Movistar Team
131-138 GIA Holandia Team Giant-Shimano
141-148 LTB Belgia Lotto-Belisol
151-158 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
161-168 FDJ Francja FDJ.fr
171-178 EUC Francja Team Europcar
181-188 POL Polska Reprezentacja Polski
191-198 CCC Polska CCC Polsat Polkowice
201-208 RVL Rosja RusVelo

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start Meta Dystans Typ Zwycięzca Lider
1 3 sierpnia Gdańsk Bydgoszcz 226 km Plainstage.svg płaski Białoruś Jauhien Hutarowicz Białoruś Jauhien Hutarowicz
2 4 sierpnia Toruń Warszawa 226 km Plainstage.svg płaski Czechy Petr Vakoč Czechy Petr Vakoč
3 5 sierpnia Kielce Rzeszów 174 km Plainstage.svg płaski Holandia Theo Bos Czechy Petr Vakoč
4 6 sierpnia Tarnów Katowice 236 km Mediummountainstage.svg pagórkowaty Belgia Jonas Van Genechten Czechy Petr Vakoč
5 7 sierpnia Zakopane Słowacja Szczyrbskie Jezioro 190 km Mountainstage.svg górski Polska Rafał Majka Czechy Petr Vakoč
6 8 sierpnia Terma Bukowina Bukowina Tatrzańska 174 km Mountainstage.svg górski Polska Rafał Majka Polska Rafał Majka
7 9 sierpnia Kraków Kraków 25 km History.gif ITT Belgia Kristof Vandewalle Polska Rafał Majka

Etapy[edytuj | edytuj kod]

1. etap: Gdańsk > Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM 5h 47' 50"
2. Rosja Roman Maikin RVL +0"
3. Włochy Manuele Mori LAM +0"
4. Kanada Guillaume Boivin CAN +0"
5. Austria Marco Haller KAT +0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM 5h 47' 40"
2. Rosja Roman Maikin RVL +4"
3. Włochy Manuele Mori LAM +6"
4. Polska Maciej Paterski CCC +8"
5. Austria Matthias Krizek CAN +8"

2. etap: Toruń > Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 5h 23' 54"
2. Australia Michael Matthews OGE + 21"
3. Belgia Boris Vallee LTB + 21"
4. Holandia Ramon Sinkeldam GIA + 21"
5. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 21"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 11h 11' 28"
2. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
3. Rosja Roman Maikin RVL + 31"
4. Belgia Boris Vallee LTB + 33"
5. Włochy Manuele Mori LAM + 33"

3. etap: Kielce > Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Theo Bos BEL 3h 39' 27"
2. Słowenia Luka Mezgec GIA + 0"
3. Australia Michael Matthews OGE + 0"
4. Włochy Sacha Modolo LAM + 0"
5. Norwegia Thor Hushovd BMC + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 14h 50' 55"
2. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
3. Holandia Theo Bos BEL + 27"
4. Rosja Roman Maikin RVL + 31"
5. Słowenia Luka Mezgec GIA + 31"

4. etap: Tarnów > Katowice[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Jonas Van Genechten LTB 5h 43' 29"
2. Włochy Jacopo Guarnieri AST + 0"
3. Słowenia Luka Mezgec GIA + 0"
4. Włochy Sacha Modolo LAM + 0"
5. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 20h 34' 24"
2. Austria Matthias Krizek CAN + 26"
3. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
4. Holandia Theo Bos BEL + 27"
5. Słowenia Luka Mezgec GIA + 27"

5. etap: Zakopane > Słowacja Szczyrbskie Jezioro[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 4h 30' 38"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 0"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 0"
4. Włochy Gianluca Brambilla OPQ + 0"
5. Francja Warren Barguil GIA + 0"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 25h 05' 28"
2. Polska Rafał Majka TTS + 1"
3. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 5"
4. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 7"
5. Włochy Davide Formolo CAN + 11"

6. etap: Terma Bukowina > Bukowina Tatrzańska[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 4h 40' 58"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 10"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 10"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 19"
5. Polska Przemysław Niemiec LAM + 20"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 29h 46' 17"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 18"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 22"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 39"
5. Włochy Giampaolo Caruso KAT + 40"

7. etap: Kraków > Kraków[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Kristof Vandewalle TRE 29' 18"
2. Włochy Adriano Malori MOV + 3"
3. Wielka Brytania Stephen Cummings BMC + 10"
4. Szwajcaria Steve Morabito BMC + 20"
5. Hiszpania Gorka Izagirre MOV + 22"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 30h 16' 18"
2. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 8"
3. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 22"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 34"
5. Polska Przemysław Niemiec LAM + 1' 20"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Maillot-red-white.PNG
Klasyfikacja górska
Jersey rosa.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey blue.svg
Klasyfikacja drużynowa Najwyżej sklasyfikowany Polak
Jersey pink.svg
1 Jauhien Hutarowicz Jauhien Hutarowicz Jauhien Hutarowicz Maciej Paterski Jimmy Engoulvent Omega Pharma-Quick-Step Maciej Paterski
2 Petr Vakoč Petr Vakoč Petr Vakoč
3 Theo Bos
4 Jonas Van Genechten Mateusz Taciak Matthias Krizek
5 Rafał Majka Maciej Paterski Movistar Team Rafał Majka
6 Rafał Majka Rafał Majka
7 Kristof Vandewalle
Klasyfikacja końcowa Rafał Majka Jauhien Hutarowicz Maciej Paterski Matthias Krizek Movistar Team Rafał Majka

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]