Tour de Pologne 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tour de Pologne 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Tour de Pologne 2020, etap II, Góra Świętej Anny (3).jpg
Informacje ogólne
Wyścig77. Tour de Pologne
KategoriaUCI World Tour 2020 2.UWT
Etapów5
Daty5 – 9 sierpnia 2020
Dystans911,4 km
PaństwoPOL Polska
StartStadion Śląski
MetaKraków
Drużyn23
Startujących154
Ukończyło138
Średnia prędkość42,396 km/h
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceBEL Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step)
Drugie miejsceDEN Jakob Fuglsang (Astana)
Trzecie miejsceGBR Simon Yates (Mitchelton-Scott)
GórskaPOL Patryk Stosz (Polska)
SprinterskaSLO Luka Mezgec (Mitchelton-Scott)
NajaktywniejszychPOL Maciej Paterski (Polska)
DrużynowaAUS Mitchelton-Scott
◀ 2019
Dokumentacja Wikidata-logo S.svg

Tour de Pologne 2020 – 77. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, która odbyła się w dniach 5 – 9 sierpnia 2020. Impreza należała do cyklu UCI World Tour 2020.

Wyścig początkowo miał odbyć się w dniach od 5 do 11 lipca 2020 i liczyć siedem etapów. Ze względu na pandemię COVID-19 Międzynarodowa Unia Kolarska w marcu 2020 zawiesiła jednak zawodowy sezon kolarski, w związku z czym kalendarz wyścigów uległ zmianie. Tour de Pologne w nowym terminie (5 do 9 sierpnia) został skrócony do 5 etapów, stając się pierwszy etapowym wyścigiem cyklu UCI World Tour 2020 odbywającym się po marcowym przerwaniu zmagań[1].

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Zmienioną w wyniku przeniesienia wyścigu na sierpień trasę Tour de Pologne 2020 ogłoszono oficjalnie 1 lipca 2020 w programie Sportowy Wieczór[2].

Wikidata-logo S.svgEtapDataStart – MetatypeDystans (km)Zwycięzca etapuLider
1 5 sieStadion ŚląskiKatowice
płaski
195,8NED Fabio JakobsenNED Fabio Jakobsen
2 6 sieOpoleZabrze
płaski
151,5DEN Mads Pedersen DEN Mads Pedersen
3 7 sieWadowiceBielsko-Biała
pagórkowaty
203,1ECU Richard CarapazECU Richard Carapaz
4 8 sieBukowina TatrzańskaBukowina Tatrzańska
górski
173BEL Remco EvenepoelBEL Remco Evenepoel
5 9 sieZakopaneKraków
pagórkowaty
188ITA Davide BalleriniBEL Remco Evenepoel

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

WorldTeams (19)ProTeams (3)Reprezentacja
  • POL Polska

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował do etapu, DSQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapów[edytuj | edytuj kod]

Etap 1[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step4h 31' 50"
2. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
3. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 0"
4. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates+ 0"
5. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling+ 0"
6. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team+ 0"
7. Damien Touzé FRA FrancjaCofidis, Solutions Crédits+ 0"
8. Roger Kluge GER NiemcyLotto-Soudal+ 0"
9. Moreno Hofland NED HolandiaEF Pro Cycling+ 0"
10. Edward Theuns BEL BelgiaTrek-Segafredo+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step4h 31' 40"
2. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 4"
3. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 4"
4. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 6"
5. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates+ 10"
6. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling+ 10"
7. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team+ 10"
8. Damien Touzé FRA FrancjaCofidis, Solutions Crédits+ 10"
9. Roger Kluge GER NiemcyLotto-Soudal+ 10"
10. Moreno Hofland NED HolandiaEF Pro Cycling+ 10"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 2[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mads Pedersen DEN DaniaTrek-Segafredo3h 26' 02"
2. Pascal Ackermann GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 0"
3. Davide Ballerini ITA WłochyDeceuninck-Quick-Step+ 0"
4. Rudy Barbier FRA FrancjaIsrael Start-Up Nation+ 0"
5. Alberto Dainese ITA WłochySunweb+ 0"
6. Albert Torres ESP HiszpaniaMovistar+ 0"
7. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team+ 0"
8. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates+ 0"
9. Piet Allegaert BEL BelgiaCofidis, Solutions Crédits+ 0"
10. Jürgen Roelandts BEL BelgiaMovistar+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mads Pedersen DEN DaniaTrek-Segafredo7h 57' 42"
2. Pascal Ackermann GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 4"
3. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 4"
4. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 6"
5. Davide Ballerini ITA WłochyDeceuninck-Quick-Step+ 6"
6. Wout Poels NED HolandiaBahrain-McLaren+ 9"
7. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates+ 10"
8. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team+ 10"
9. Alberto Dainese ITA WłochySunweb+ 10"
10. Mark Cavendish GBR Wielka BrytaniaBahrain-McLaren+ 10"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 3[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Richard Carapaz ECU EkwadorIneos5h 04' 54"
2. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 0"
3. Rudy Molard FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 0"
4. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana+ 0"
5. Wilco Kelderman NED HolandiaSunweb+ 0"
6. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 0"
7. Jasper Stuyven BEL BelgiaTrek-Segafredo+ 0"
8. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling+ 0"
9. Tim Wellens BEL BelgiaLotto-Soudal+ 0"
10. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Richard Carapaz ECU EkwadorIneos13h 02' 36"
2. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 4"
3. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 4"
4. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 6"
5. Rudy Molard FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 6"
6. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling+ 10"
7. Rui Costa POR PortugaliaUAE Team Emirates+ 10"
8. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 10"
9. Neilson Powless USA Stany ZjednoczoneEF Pro Cycling+ 10"
10. Edward Dunbar IRL IrlandiaIneos+ 10"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 4[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Remco Evenepoel BEL BelgiaDeceuninck-Quick-Step3h 55' 52"
2. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana+ 1' 48"
3. Simon Yates GBR Wielka BrytaniaMitchelton-Scott+ 2' 22"
4. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 2' 22"
5. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 3' 05"
6. Wilco Kelderman NED HolandiaSunweb+ 3' 05"
7. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 3' 08"
8. Mikel Nieve ESP HiszpaniaMitchelton-Scott+ 3' 08"
9. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma+ 3' 08"
10. Maximilian Schachmann GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 3' 09"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Remco Evenepoel BEL BelgiaDeceuninck-Quick-Step16h 58' 28"
2. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana+ 1' 52"
3. Simon Yates GBR Wielka BrytaniaMitchelton-Scott+ 2' 28"
4. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 2' 32"
5. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 3' 09"
6. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 3' 12"
7. Wilco Kelderman NED HolandiaSunweb+ 3' 15"
8. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma+ 3' 18"
9. Mikel Nieve ESP HiszpaniaMitchelton-Scott+ 3' 18"
10. Rui Costa POR PortugaliaUAE Team Emirates+ 3' 19"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 5[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Davide Ballerini ITA WłochyDeceuninck-Quick-Step4h 31' 22"
2. Pascal Ackermann GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 0"
3. Alberto Dainese ITA WłochySunweb+ 0"
4. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling+ 0"
5. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates+ 0"
6. Rudy Barbier FRA FrancjaIsrael Start-Up Nation+ 0"
7. Juan Sebastián Molano COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 0"
8. Phil Bauhaus GER NiemcyBahrain-McLaren+ 0"
9. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team+ 0"
10. Albert Torres ESP HiszpaniaMovistar+ 0"
Źródło: ProCyclingStats


Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Remco Evenepoel yellow jersey, general classificationBEL BelgiaDeceuninck-Quick-Step21h 29' 50"
2. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana+ 1' 52"
3. Simon Yates GBR Wielka BrytaniaMitchelton-Scott+ 2' 28"
4. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 2' 32"
5. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 3' 09"
6. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team+ 3' 12"
7. Wilco Kelderman NED HolandiaSunweb+ 3' 15"
8. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma+ 3' 18"
9. Mikel Nieve ESP HiszpaniaMitchelton-Scott+ 3' 18"
10. Rui Costa POR PortugaliaUAE Team Emirates+ 3' 19"
Źródło: ProCyclingStats


Klasyfikacja sprinterska[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja sprinterska
KolarzPaństwoDrużynaPunkty
1. Luka Mezgec white jersey, sprints classificationSLO SłoweniaMitchelton-Scott48 pkt
2. Jasper Philipsen BEL BelgiaUAE Team Emirates46 pkt
3. Ryan Gibbons RSA Południowa AfrykaNTT Pro Cycling46 pkt
4. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates45 pkt
5. Pascal Ackermann GER NiemcyBora-Hansgrohe44 pkt
6. Szymon Sajnok POL PolskaCCC Team41 pkt
7. Davide Ballerini ITA WłochyDeceuninck-Quick-Step38 pkt
8. Alberto Dainese ITA WłochySunweb37 pkt
9. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana36 pkt
10. Rudy Barbier FRA FrancjaIsrael Start-Up Nation32 pkt

Klasyfikacja górska[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja górska
KolarzPaństwoDrużynaPunkty
1. Patryk Stosz blue polka dot jersey, mountains classificationPOL PolskaPolska64 pkt
2. Kamil Gradek POL PolskaCCC Team42 pkt
3. Nathan Haas AUS AustraliaCofidis, Solutions Crédits36 pkt
4. Remco Evenepoel BEL BelgiaDeceuninck-Quick-Step35 pkt
5. Taco van der Hoorn NED HolandiaJumbo-Visma28 pkt
6. Chris Harper AUS AustraliaJumbo-Visma22 pkt
7. James Whelan AUS AustraliaEF Pro Cycling22 pkt
8. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team19 pkt
9. Jakob Fuglsang DEN DaniaAstana17 pkt
10. Przemysław Kasperkiewicz POL PolskaPolska15 pkt

Klasyfikacja najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja najaktywniejszych
KolarzPaństwoDrużynaPunkty
1. Maciej Paterski blue jersey, intermediate sprints classificationPOL PolskaPolska15 pkt
2. Kamil Małecki POL PolskaCCC Team6 pkt
3. Taco van der Hoorn NED HolandiaJumbo-Visma4 pkt
4. Kamil Gradek POL PolskaCCC Team4 pkt
5. Patryk Stosz POL PolskaPolska4 pkt
6. Geoffrey Bouchard FRA FrancjaAG2R La Mondiale3 pkt
7. Hugo Houle CAN KanadaAstana2 pkt
8. James Whelan AUS AustraliaEF Pro Cycling1 pkt
9. Wout Poels NED HolandiaBahrain-McLaren1 pkt
10. Nils Eekhoff NED HolandiaSunweb1 pkt

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja drużynowa
DrużynaPaństwoCzas
1. Mitchelton-Scott AUS Australia64h 38' 39"
2. Bora-Hansgrohe GER Niemcy+ 1"
3. Sunweb GER Niemcy+ 1' 40"
4. Astana KAZ Kazachstan+ 8' 01"
5. CCC Team POL Polska+ 11' 26"
6. UAE Team Emirates UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie+ 13' 49"
7. Jumbo-Visma NED Holandia+ 14' 26"
8. Groupama-FDJ FRA Francja+ 14' 53"
9. Ineos GBR Wielka Brytania+ 15' 07"
10. Cofidis, Solutions Crédits FRA Francja+ 16' 17"


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]