Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
Państwo  Polska
Siedziba Koszalin
Data założenia 7 listopada 2005
Rodzaj stowarzyszenia stowarzyszenie
Prezes Paweł Gajdzica[1]
Nr KRS 0000244589
Data rejestracji 8 listopada[2] 2005
Powiązania Koszalińska Kolej Wąskotorowa
brak współrzędnych
Strona internetowa

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej (TKKW), dawniej Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki (TMKW) – polskie stowarzyszenie założone w 2005 w Koszalinie. Jego celem jest reaktywacja i utrzymanie ruchu na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, na której jest licencjonowanym przewoźnikiem[3]. Towarzystwo składa się głównie z wolontariuszy pracujących na kolejce w czasie wolnym.

Wolontariusze TMKW w czasie prac remontowych na torowisku Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo uchroniło od zniszczenia, zabezpieczyło i przywróciło do ruchu zdewastowaną, zabytkową[4] koszalińską kolej wąskotorową. Obecnie prowadzi rozkładowe pociągi turystyczne w okresie letnim na trasie Koszalin WąskotorowyManowo[5][6], oraz wynajmuje pociągi na zamówienie[7]. Oprócz tego członkowie towarzystwa zajmują się remontami i utrzymaniem zabytkowej lokomotywowni i budynku dworcowego oraz naprawami i odbudową torowiska do Rosnowa[8]. W tym celu prowadzi ożywiony ruch techniczny. Oprócz działań związanych z ruchem kolejowym towarzystwo bierze czynny udział w imprezach kulturalnych mających na celu promocję historii, takich jak Noc Muzeów[9], czy katyński "Marsz Cieni"[10].

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Koszalińska Kolej Wąskotorowa, w sekcji od 2005.

Stowarzyszenie powstało 7 listopada 2005 postanowieniem Sądu Rejonowego w Koszalinie, IX Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego, pod nazwą Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki. Podstawowym celem towarzystwa było uratowanie od zniszczenia i doprowadzenie do ponownego uruchomienia koszalińskiej kolejki. Pierwsze lata działalności skupiły się na zabezpieczeniu zdewastowanego mienia kolei i pracach remontowych na zniszczonych obiektach kolejowych. W późniejszych latach towarzystwu udało się pozyskać sprawny tabor, dzięki któremu mogło prowadzić ruch kolejowy. Pierwszy pociąg techniczny został uruchomiony w 2008, a dwa lata później TMKW rozpoczęło regularne przewozy turystyczne w okresie letnim. Dnia 29 marca 2016 towarzystwo zmieniło nazwę na obecną[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]