Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
Ilustracja
Logo TMMB
Państwo  Polska
Siedziba Bydgoszcz
Data założenia 1923
Rodzaj stowarzyszenia stowarzyszenie
Status OPP
Zasięg Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie
Prezes Jerzy Derenda
Członkowie 365[1]
Nr KRS 0000085610
Data rejestracji 25 stycznia 2002
Powiązania Towarzystwo Upiększania Miasta
brak współrzędnych
Strona internetowa

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – stowarzyszenie kulturalno-naukowe poświęcone miastu Bydgoszczy, zajmujące się krzewieniem jego tradycji i kultury w regionie, kraju i za granicą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

TMMB jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w regionie i na ziemiach polskich. Swymi korzeniami sięga 1832 roku, kiedy to już podczas zaboru pruskiego powstało bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta, które rozwiązało się w 1898 roku. Po latach, 2 lutego 1923 roku powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które istnieje do dziś.

W pierwszej fazie pracy kontynuowano tradycje dawnego Towarzystwa Upiększania Bydgoszczy oraz skupiano się na kwestii repolonizacji, zaś po 1925 r. jako główny cel działalności obrano obok dbałości o estetykę miasta, także rozwój bydgoskiej kultury i badań nad historią miasta. Towarzystwo ściśle współpracowało w sferze kultury z Radą Artystyczno-Kulturalną i Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. W szeregach TMMB znaleźli się m.in. Witold Bełza, Marian Maryński, Konrad Fiedler, a także dyrektor Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego Kazimierz Ulatowski (sekcja upiększania miasta), pedagog Jan Wysocki (sekcja kultury), bibliotekarz i współzałożyciel Muzeum Miejskiego ks. Jan Klein (sekcja konserwatorska), Stefan Dulczyński (sekcja organizacyjna), inż. Marian Güntzel (sekcja ogrodów miejskich). Towarzystwo doprowadziło m.in. do opracowania przewodnika po Bydgoszczy i przygotowania albumu fotograficznego, obrazującego zabytki architektury i przyrody w mieście. Członkowie Towarzystwa obradowali nad powołaniem do życia muzeum, postulowali odnowienie zabytków architektury, inspirowali i finansowali akcję na rzecz fundacji pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza, a badacz dziejów Bydgoszczy Zygmunt Malewski ocalił od zapomnienia postać bydgoskiego artysty malarza Maksymiliana Piotrowskiego. Organizacja ta zyskała znaczną popularność w bydgoskim środowisku kulturalnym w dwudziestoleciu międzywojennym i po II wojnie światowej[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze statutem TMMB zajmuje się krzewieniem umiłowania swego miasta, jego tradycji i kultury tak w regionie, jak kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wydawnicza Stowarzyszenia, której plonem są m.in. wielojęzyczny album „bo to jest Bydgoszcz”, album „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy”, „Muzyczna Bydgoszcz” o kulturotwórczej roli miasta, jak też znane periodyki ”Kronika Bydgoska” i „Kalendarz Bydgoski”. Towarzystwo – z inicjatywy dr Ewy Puls, pracownika naukowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – realizuje program oświatowy dla szkół „Bydgoszcz moja mała Ojczyzna” stanowiący praktyczną realizację edukacyjnej ścieżki między przedmiotowej „Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie”.

Z inicjatywy TMMB organizowane są liczne koncerty dla bydgoszczan, podczas których Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Opera Nova, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego i Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina prezentują najwybitniejsze dzieła muzyki światowej.

Stowarzyszenie troszczy się o ochronę miejsc pamięci i zabytków, dzięki czemu w Bydgoszczy powstał jeden z pierwszych na ziemiach polskich pomnik Henryka Sienkiewicza (zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej), a ostatnio restytuowano tablicę upamiętniającą pobyt pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w dniach 6 i 7 czerwca 1921 roku.

Od 1923 roku organizowany jest konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” stawiający Bydgoszcz w rzędzie najbardziej zielonych miast w kraju.

TMMB podjęło się realizacji znaczącego wydawnictwa jakim jest „Encyklopedia Bydgoszczy”. W kraju tylko nieliczne miasta, m.in. Warszawa i Kraków, mogą poszczycić się podobnym opracowaniem. Towarzystwo zbiera obecnie materiały do tego zadania. Ma też zamiar utworzyć Sekcję Polonijną TMMB, dla wszystkich bydgoszczan – Polaków rozsianych po świecie.

W 2007 roku TMMB rozpoczęło akcję społeczną Ratujemy organy mającą na celu kompleksową ochronę zabytkowych organów piszczałkowych w bydgoskich kościołach.

Tabor zabytkowy TMMB[edytuj | edytuj kod]

Marka i model Rok produkcji Liczba egzemplarzy
Ikarus 280.02 1978 1
Ikarus 280.26 1987 / 1990 1/1
Ikarus 280.T4 1982 1
Ikarus 260.04 1985 1
Ikarus 405 1994 1
Jelcz 043 ? 2
Jelcz M11 1988 1
Dennis Lance 1992 1
San H100A 1974 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miłośników Miasta Bydgoszczy w ngo.pl, bazy.ngo.pl, [data aktualizacji bazy: 2009-07-01]
  2. Polska kultura i sztuka w Bydgoszczy w latach 1920-1939. [w.] Historia Bydgoszczy. Tom II. Część pierwsza 1920-1939: red. Marian Biskup: Bydgoszcz: Bydgoskie Towarzystwo Naukowe 1999. ​ISBN 83-901329-0-7​, str. 719-675

3 Tabela ze strony http://komunikacja.bydgoszcz.pl/b36-1.html.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy