Towarzystwo Polsko-Tureckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Polsko-Tureckie
Państwo  Polska
Siedziba Gdańsk
Prezes Hasan Ciftci
Nr KRS 0000074462'"`UNIQ--nowiki-00000001-QINU`"'1'"`UNIQ--nowiki-00000002-QINU`"'.
Data rejestracji 18 grudnia 2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Towarzystwo Polsko-Tureckie (tr. Polonya-Türkiye Derneği) jest organizacją działającą od 2001 roku, mającą na celu umocnienie stosunków obu krajów. Stowarzyszenie to podejmuje działania w kierunku promowania Polski w Turcji i na odwrót, jako przyjaznego turystom kraju. Stowarzyszenie swym działaniem chce pogłębić świadomość tureckiego społeczeństwa w tematyce związanej z kulturą oraz historią Polski. Stowarzyszenie dba również o to, by wzmocniły się relacje i współpraca Polski z Turcją[2].

Towarzystwo Polsko-Tureckie skupia wielu aktywnych członków będących przedstawicielami różnych grup zawodowych. Siedziba główna znajduje się w Gdańsku. W ostatnim czasie powstały oddziały w Jastrzębiu-Zdroju i Ankarze (Turcja). Towarzystwo Polsko-Tureckie jako cel stawia sobie pogłębianie przyjaznych stosunków, jak również aktywne prowadzenie działalności na rzecz współpracy gospodarczej, kulturalnej, medycznej, edukacyjnej, turystyczno-sportowej między Polską a Turcją. Towarzystwo jest współorganizatorem corocznego lokalnego wydarzenia (woj. pomorskie) jakim jest konkurs „Wspaniały Świat Turcji”. W roku 2013 odbyła się już VIII edycja konkursu. Towarzystwo Polsko-Tureckie jest również organizatorem i współorganizatorem wydarzeń artystycznych na terenie całego kraju, w których uczestniczą artyści i goście z całego świata. Staraniem Towarzystwa powstało w roku 2011 partnerstwo miast MahmutlarJastrzębie-Zdrój, które zaowocowało już rozwojem współpracy gospodarczej i kulturalnej między tymi miastami.

Z inicjatywy znanego działacza społecznego Czesława Skonki powołany został komitet organizacyjny, który podjął prace zmierzające do rejestracji stowarzyszenia. Przewodniczył mu Grzegorz Ostrowski. 18 grudnia 2001 roku stowarzyszenie „Towarzystwo Polsko – Tureckie” w Gdańsku z siedzibą przy ul. Malczewskiego 51 zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego[3].

W 2009 roku przewodniczącym Towarzystwa został Hasan Ciftci.

Honorowi członkowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pol-Tur w Krajowym Rejestrze Sądowym. Strona internetowa KRS.
  2. Misja i cele towarzystwa Polsko-Tureckiego. Strona internetowa Towarzystwa Polsko-Tureckiego.
  3. Historia Towarzystwa Polsko-Tureckiego. Strona internetowa Towarzystwa Polsko-Tureckiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]