Towarzystwo Rozwoju Rodziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Rozwoju Rodziny
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Przewodniczący Zarządu Głównego Agnieszka Krystyna Nomejko
Nr KRS 0000009888
Data rejestracji 2001
brak współrzędnych

Towarzystwo Rozwoju Rodziny (TRR) – polska organizacja założona w 1957 roku, mająca na celu wspieranie edukacji seksualnej młodzieży, udzielanie pomocy i wsparcia osobom oraz parom w sytuacjach kryzysowych, a także zapewnienie opieki w zakresie zdrowia seksualnego.

W momencie założenia organizacja nazywała się Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa. W 1959 r. została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa (IPPF). W 1960 r. zorganizowano pierwszy krajowy zjazd członków Towarzystwa. Nazwa organizacji w 1970 r. ponownie uległa zmianie, tym razem na Towarzystwo Planowania Rodziny. Od 1979 r. utrzymuje się nazwa obecna – Towarzystwo Rozwoju Rodziny. W momencie swego największego zasięgu (1988 r.) Towarzystwo posiadało 8 przychodni, 23 poradnie przedmałżeńskie i rodzinne, 3 poradnie młodzieżowe, 4 szkoły rodzenia oraz 40 oddziałów w różnych województwach. Z Towarzystwem związani byli m.in.: seksuolodzy prof. Mikołaj Kozakiewicz – wieloletni przewodniczący TRR, Kazimierz Imieliński, Michalina Wisłocka i Zbigniew Lew-Starowicz.

Towarzystwo obecnie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa oraz Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Zadania i cele[edytuj | edytuj kod]

Do głównych zadań Towarzystwa należy: wspieranie kobiet i mężczyzn w ich prawie do decydowania o liczbie i czasie urodzin swoich dzieci, propagowanie ruchu planowania rodziny poprzez: informowanie, poradnictwo i rzecznictwo interesów oraz współpracę z wszystkimi zainteresowanymi. Towarzystwo swoimi działaniami podkreśla znaczenie profilaktyki zdrowotnej dla stanu zdrowia kobiet w wieku reprodukcyjnych oraz dla zdrowia matki i dziecka, przez informowanie oraz konkretne usługi. Ważnym zadaniem jest walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz pomoc kobietom w dążeniu do pełni uczestnictwa w życiu publicznym, politycznym i ekonomicznym.

Celami Towarzystwa są:

  • zwiększenie poziomu edukacji seksualnej w środowisku szkolnym oraz w rodzinie
  • poprawa ogólnej świadomości na temat korzyści wynikających z planowania rodziny
  • umożliwienie dostępu do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego
  • zmniejszenie liczby ciąż niechcianych
  • zmniejszenie zapadalności na choroby przenoszone drogą płciową, w szczególności na HIV/AIDS.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]