Toxodon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toxodon
Owen, 1837
Toxodon
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd notoungulaty
Rodzina Toxodontidae
Podrodzina Toxodontinae
Rodzaj Toxodon
czaszka toxodona (Zoologisk Museum, Kopenhaga)
szkielet toxodona

Toxodonrodzaj ssaka z rzędu notoungulatów należącego do rodziny Toxodontidae. Żył na terenie Ameryki Południowej od późnego pliocenu do wczesnego plejstocenu (2,6–1,8 mln lat temu).

Osiągał około 3 m długości i 1,5 m wysokości na poziomie barku[1] (czaszka dochodziła do ponad 65 cm długości[2]). Otwory nosowe na szczycie czaszki wskazują na występowanie dużego, dobrze wykształconego pyska. Siekacze były od siebie oddzielone dużymi przerwami, a od zębów policzkowych – jeszcze większymi. Stopy były krótkie, szerokie i miały po trzy palce[1].

Ze względu na umiejscowienie nosa, oczu i uszu wysoko na czaszce uważa się, iż zwierzęta te prowadziły nadwodny tryb życia, podobny do dzisiejszych hipopotamów. Samce prawdopodobnie toczyły ze sobą walki, czego dowodzą odnalezione na czaszkach ślady zębów innych osobników[3]. Toxodon był przypuszczalnie najpospolitszym południowoamerykańskim kopytnym plejstocenu[1].

Podczas wyprawy do Ameryki Południowej na statku HMS Beagle Charles Darwin zebrał skamieniałości kilku osobników, które po jego powrocie do Wielkiej Brytanii zostały opisane przez paleontologa Richarda Owena. Ponieważ kopalne ssaki południowoamerykańskie znacząco różniły się od znanych ówczesnej nauce, Toxodon odegrał istotną rolę w debacie na temat ewolucji[1].

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Toxodon platensis (typowy)
  • Toxodon chapalmalensis
  • Toxodon darwini
  • Toxodon ensenadensis
  • Toxodon gezi
  • Toxodon gracilis

Niektórzy naukowcy uważają Toxodon gezi za młodszy synonim Toxodon platensis, jednak jak dotąd gatunki te nie zostały ostatecznie zsynonimizowane[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Toxodon (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2 grudnia 2008].
  2. Skull of Toxodon platensis (ang.). Natural History Museum. [dostęp 2 grudnia 2008].
  3. Toxodon platensis (ang.). Paleontological Museum, University of Oslo. [dostęp 2 grudnia 2008].
  4. Miramar Prehistorica. Macrauchenia patachonica. Toxodon platensis (hiszp.). Miramar Prehistorica. [dostęp 2 grudnia 2008].