Trajczo Trajkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trajczo Trajkow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 kwietnia 1970
Sofia
Minister gospodarki, energetyki i turystyki Bułgarii
Okres od 27 lipca 2009
do 21 marca 2012
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Petyr Dimitrow
Następca Delan Dobrew

Trajczo Dimitrow Trajkow, bułg. Трайчо Димитров Трайков (ur. 19 kwietnia 1970 w Sofii) – bułgarski ekonomista i polityk, w latach 2009–2012 minister gospodarki, energetyki i turystyki w rządzie Bojka Borisowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył anglojęzyczną szkołę średnią w Sofii (1989), a w 1994 studia z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych na stołecznym Uniwersytecie Gospodarki Narodowej i Światowej[1]. Naukę kontynuował w Austrii i Niemczech[2], gdzie ukończył kursy specjalistyczne z zakresu analizy finansowej i zarządzania. Następnie pracował jako konsultant w sektorze prywatnym. W 2005 zatrudniony w bułgarskim oddziale austriackiego koncernu EVN AG, jednego z największych europejskich eksporterów wyrobów elektrycznych[1].

Po wyborach parlamentarnych w 2009, kiedy rządzącą koalicję socjalistów z liberałami pokonał centroprawicowy GERB, otrzymał propozycję wejścia do rządu Bojka Borisowa. Został ministrem gospodarki, energetyki i turystyki, chociaż w wcześniej do objęcia tego stanowiska przewidziany był Biser Boew. Jego nominację skomentowano jako promocję dobrze wykształconych i niezależnych przedsiębiorców[3]. Podał się do dymisji w marcu 2012 na wniosek premiera po uznanym za nieudane forum biznesu w Katarze[4].

Od 2013 związany z Blokiem Reformatorskim. Został wybrany na radnego Sofii. W 2016 ogłoszono go kandydatem bloku w wyborach prezydenckich[5]. W pierwszej turze otrzymał 5,9% głosów, zajmując 6. miejsce[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]