Traktat o łuskaniu fasoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Traktat o łuskaniu fasoli
Autor Wiesław Myśliwski
Typ utworu powieść
Data powstania 2006
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska Polska
Język polski
Data wydania 2006
Wydawca Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”

Traktat o łuskaniu fasolipowieść Wiesława Myśliwskiego, wydana w 2006 przez Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”. Autor za tę powieść został uhonorowany m.in. w 2007 Literacką Nagrodą Nike[1] oraz Nagrodą Literacką Gdynia[2].

Zarys treści[edytuj | edytuj kod]

„Oto gdzieś w dzisiejszej Polsce, w małej miejscowości, mieszka sobie pewien człowiek - będziemy go odtąd nazywali Bohaterem/Gospodarzem. Pracuje jako dozorca, majster i recepcjonista zespołu domków letniskowych. Pewnego dnia, późnym latem, zachodzi do niego Tajemniczy Gość. Chce kupić fasolę, ale Gospodarz ma tylko niełuskaną. Siadają więc do wspólnego łuskania i zaczynają rozmowę”[3].

„Bohater Traktatu... w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza podczas jednego dnia spędzonego na wspólnym łuskaniu fasoli dokonuje bilansu całego życia. Opisuje traumatyczne przeżycia z czasów wojny, okres młodzieńczych złudzeń i pasji, lata „nauki i wędrówki”, poszukiwanie zarobku na obczyźnie, wreszcie - powrót do kraju. Misternie skonstruowana, przeplatająca perspektywy czasowe powieść jest próbą przeniknięcia ukrytych sensów ludzkiego losu. Autor usiłuje odkryć relacje pomiędzy przypadkiem i przeznaczeniem, istnieniem autentycznym i pozornym, zwykłym życiem i szaleństwem”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nike 2007 dla Wiesława Myśliwskiego. nike.org.pl. [dostęp 2018-03-15].
  2. Nagroda Literacka Gdynia Laureaci 2007 (pol.). nagrodaliterackagdynia.pl. [dostęp 2018-03-15].
  3. Wiesław Myśliwski, "Traktat o łuskaniu fasoli". Powieść kryzysu zwykłego gadania, wyborcza.pl [dostęp 2019-04-29].
  4. Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli, Opis na tylnej części obwoluty książki, Kraków 2007, ISBN 978-83-240-0680-9.